ما را دراینستاگرام دنبال کنید

تفاوت سیر قرمز و سیر سفید چیست و کدام یک خواص بهتری دارد ؟

تفاوت سیر قرمز و سیر سفید چیست و کدام یک خواص بهتری دارد ؟

تفاوت سیر قرمز و سیر سفید چیست و کدام یک خواص بهتری دارد ؟

در این بخش از سایت نازوب درباره سیر قرمز اطلاعات جامع و مفیدی را گردآوری کرده ایم که دانستن این موارد برای همه واجب است.

 

خوردن سیر قرمز چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد

سیر قرمز به دلیل رنگدانه های آنتوسیانینی که دارد خواص آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به سیر سفید داشته و عطر و طعم تند و تیزتری دارد. 

 

سیر قرمز را به نام های سیر صورتی و سیر بنفش هم می شناسند. به طور کلی سیر قرمز در طیف رنگ های صورتی و بنفش دیده می شود. 

 

از نظر تغذیه سیر قرمز خواصی مشابه با سیر سفید دارد و بهترین روش برای استفاده از تمام مواد مغذی آن ، مصرف سیر به صورت خام است. 

 

سیر قرمز به دلیل رنگدانه هایی که دارد آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به سیر سفید دارد . به طور کلی سیر خاصیت ضد میکروبی قوی دارد و حاووی ترکیبات ارگانوسولفور به ویژه آلیسین است.

 

ترکیبات ارگانوسولفور از ترکیب اتم کربن با گوگرد ایجاد می شود و به طور کلی در کلم بروکلی ف گل کلم ، سیر و پیاز دیده می شود. استفاده از حداکثرعملکرد این ترکیبات بعد از خرد کردن گیاهان و برش سلول های گیاهی امکان پذیر می شود. 

 

سیر قرمز تازه را میتوانید به صورت بوته ای 4 – 6 ماه در کابینت خانه نگهداری کنید . برخی انواع سیر قرمز معمولا هنگام پخت طعم شیرین و دلپذیری می گیرد. 

 

مزه سیر قرمز

مزه سیر قرمز مشابه سیر سفید است ولی تندی و طعم قوی تری دارد حتی برخی از گونه های سیر قرمز طعمی بسیار تند و آتشین دارند.  بافت سفت و ترد سیر قرمز و طعم قوی آن باعث می شود که بهترین انتخاب برای سس های تند و پرادویه باشد. 

 

خواص سیر قرمز

رنگدانه های موجود در سیر قرمز باعث شده است که خواص آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به سیر سفید داشته باشد ، سایر خواص سیر قرمز عبارتند از :

 

تقویت سیستم ایمنی 

سیر باعث کاهش استرس اکسیداتیو و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. همچنین باعث کاهش خستگی شده و اثر انرژی زا دارد. 

 

سیر قرمز سرشار از ویتامین و مواد معدنی

سیر حاوی مواد معدنی مفید برای بدن از جمله فسفر ، پتاسیم ، منیزیم ف روی ، کلسیم و اهن ، ید ، گوگرد و کلر است.  

سیر منبع غنی از ویتامین های گروه ب ، آ ، ث و کا است.

سیر قرمز حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن است . هر 100 گرم سیر قرمز حاوی مواد زیر است. 

1.235 میلی گرم ویتامین B6 که تقریبا 100 درصد مقدار مورد نیاز روزانه است. 

31.2 میلی گرم ویتامین C

153 میلی گرم فسفر

181 میلی گرم کلسیم

1.7 میلی گرم آهن

 

خواص آنتی اکسیدان سیر قرمز

خواص آنتی اکسیدان قوی سیر قرمز باعث کاهش صدمات رادیکال های آزاد به بدن می شود. رگه های بنفش یا قرمز روی حبه های سیر به دلیل وجود رنگدانه آنتوسیانین است که فعالیت آنتی اکسیدانی قوی در بدن دارد.

 

پیشگیری از سرطان با سیر قرمز 

بر اساس تحقیقات انجام شده ترکیبات ارگانوسولفور برای پیشگیری از انواع مختلف سرطان بویژه سرطان روده بزرگ و سرطان معده موثر است.

 

کاهش التهاب با سیر قرمز 

مصرف منظم سیر قرمز اثر ضد التهاب قوی دارد ، خواص ضد التهاب قوی سیرقرمز سطوح خطرناک التهاب در بدن را کاهش می دهد. التهاب مزمن در بدن باعث افزایش احتمال بروز بیماری هایی از جمله سرطان ، چاقی ، بیماری قلبی و دیابت می شود. 

 

خواص ضد باکتری ، ضد قارچ و ضد ویروس سیر قرمز 

خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی سیر قرمز به قدری زیاد است که برای درمان و پیشیگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا قابل استفاده است. 

 

سیر به  دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده طبیعی به عنوان انتی بیوتیک گیاهی شناخته می شود. آنزیم آلیناز موجود در سیر با آلئین ترکیب شده و آلیسین را تولید می کند که به همراه ویتامین ث و ارگانوسولفورهای سیر باعث ایجاد خاصیت ضد ویروسی این گیاه دارویی می شوند. 

 

آلیسین طول عمر بسیار کوتاهی دارد باعث ایجاد بوی منحصر به فردی در سیر می شود و اگر بخواهید از حداکثر خواص آن بهره مند شوید باید حبه سی را به صورت کامل قورت دهید. له کردن و خرد کردن سیر باعث می شود که آلیسین با اکسیژن هوا ترکیب شده و تبدیل به ترکیبات ارگانوسولفور شود. 

 

سلامت قلب با سیر قرمز

براساس مطالعات انجا شده ، مصرف منظم سیر یا مصرف مکمل های حاوی عصاره سیر باعث کاهش سطح کلسترول بد خون و بهبود کلسرول خوب خون می شود. 

 

تحقیقات دیگر نشان داده اند که سیر خاصیت ضد پلاک دارد و خطر لخته شدن خون را کاهش میدهد.

 

عوارض منع مصرف سیر

مصرف سیر با عوارض جانبی از جمله بوی بد دهان ، بوی نامطبوع بدن و عرق ، بوی بد خون قاعدگی ، بوی بد آب منی و آب واژن ،  ناراحتی معده ، رفلاکس اسیدی و سوزش سر دل ، سوزش معده ، افزایش علایم روده تحریک پذیر ، زخم دهان و غیره می تواند همراه شود. 

 

سیر یک ماده غذایی حساسیت زا است بنابراین میتواند باعث تشدید حساسیت های فصلی شود. 

 

استفاده موضعی از سیر روی پوست میتواند باعث ایجاد تحریک پوستی و سوزش شود. 

 

مطالب مرتبط :

خواص و معجزه درمان یک حبه سیر زیر بالشت !!

خواص درمانی و غذایی سیر

خواص بی نظیر سیر کهنه


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان