falhafezz
بیوگرافی بازیگرانlaghariراهنمای اقامت و مهاجرت
falhafezz

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

یکی از زیباترین جاده های ایران جاده توسکستان گرگان است که در این مطلب از سایت نازوب عکس ها و تصاویر و اطلاعات لازم برای سفر به این جاده زیبا را گردآوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

 

جاده توسکستان، زیباترین جاده جنگلی ایران

 

جهان ما جاده های زیادی دارند که لذت سفر را برای مسافران دوچندان می کند  ایران سرزمینی است که شگفتی های بسیاری را برای خود رقم زده است.

طبیعت های بکر، آب و هوای خوب، جنگل های پرپیچ و خم جذاب که لذت سفر را برای مسافران جذاب تر می کند. در این مقاله سعی داریم به صورت کامل جاده توسکستان را به شما معرفی کنیم همراه ما باشید.

 

جاده توسکستان در ایران

 

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

 

یکی از زیباترین جاده های ایران جاده توسکستان گرگان است که به صورت مارپیچ به خود در آمده است. جاده توسکستان  با طول یکصد و سی کیلومتر بین دو شهر گرگان در گلستان و شاهرود در استان سمنان قرار دارد.

 

جنگل توسکستان 

جنگل توسکستان از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود که بخشی از محدوده 40 هزار هکتاری پارک ملی هیرکانی است که پوشیده شده با درختان توسکا، اورس و بلوط است.

 

با ا بری شدن هوای جنگل توسکستان ،توسکستان یکی از رویایی ترین و زیباترین جاده های جنگلی ایران می شود زیرا انتهای جاده کمی شیب می گیرد  و از ابرها بالا تر می رود.

 

در اواسط جاده توسکستان در میان جنگل ها کاروانسرای قزلق قرار دارد ،که برای رسیدن به این کاروانسرا باید حدود 150 متر به سمت شرق و شمال شرقی پیاده روی کرد. کاروانسرای قزلق مربوط به دوران اسلامی است که در اثار ملی به ثبت رسیده و در سال 1379 باز سازی شده است. 

 

سر علی اباد یکی از مناطق دیدنی منطقه توسکستان است که در ضلع جنوبی توسکستان  و در ارتفاعات واقع شده است پوشش گیاهی این منطقه استپی و درختان اوروس است سر علی اباد از غرب به منطقه جهان نما و از شرق به کوه های چالچالیان و پیگرد کوه و از جنوب به رشته کوه های شاه کوه مشرف است.

 

حدود 4 کیلومتر پس از روستای توسکستان بطرف شاهرود چشمه ای در کنار جاده وجود دارد معروف به چشمه باغ سرهنگ این چشمه در منطقه گرمابدشت و از داخل کوه فوران می کند.

 

گرمابدشت، در این دشت بسته به هر فصلی پوشش گیاهی متفاوتی را خواهید دید. اما پوشش گیاهی این دشت درختان بزرگ و کوچ ارس  و لورس خزنده است.  

 

گرمابدشت پاییز بسیار زیبا و دلنشینی دارد و در فصل زمستان با بارش اولین برف پر می شود.

 

بعد از دشت گرمابدشت به روستای چهارباغ  میرسیم. اهالی روستای چهار باغ در کنار جاده های توسکستان به فروش محصولات محلی خود مثل ماست، پنیر، آب  زرشک  و  … می پردازند. بعد از روستای چهار باغ به روستای شاه کوه پایین می رسیم. که مکان مناسب و دلنشینی برای اقامت است.

 

ابشار توسکستان، در 26 کیلومتری جنوب شرقی گرگان در مسیر جاده گرگان به شاهرود و در منطقه گردشگری توسکستان قرار دارد. که 9 کیلومتر بعداز روستای توسکستان به طرف شاهرود و از جاده گرگان به شاهرود تقریبا 250 متر فاصله دارد.

 

مناسب ترین زمان برای سفر به جاده توسکستان 

 

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

جاده توسکستان با طول 130کیلومتر بین دو شهر گرگان و شاهرود قرار دارد

 

جاده توسکستان در بهار و تابستان

زیباترین جاده های ایران در فصل های مختلف محل مناسبی هستند برای تفریح و گشت و گذار این جاده با پیچ و خم های فراوان که پوششی از انبوه درختان را به خود گرفته سبب خوش آب و هوایی این مسیر شده است.

 

فصل بهار و تابستان با پوششی از رنگ سبز زیبایی  جاده و طبیعت را دوچندان کرده است. 

 

جاده توسکا در پاییز و زمستان 

جاده توسکستان در فصل پاییز و زمستان زیبایی خاص خود را  دارد  درختان پاییزی ک به رنگ های قرمز و نارنجی  تبدیل شده اند توجه گردشگران را به خود جلب می کنند.

 

در مسیر جاده توسکا غرفه هایی تعبیه شده است که در ان  به فروش محصولات محلی می پردازند.

 

باید توجه داشت در این فصل بخاطر خشک بودن درختان از روشن کردن  اتش در جنگل ها خودداری کنیم.

 

جاذبه های طبیعی منطقه توسکستان 

 

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

جاده توسکستان یکی از رویایی ترین و زیباترین جاده های جنگلی ایران می باشد. جنگل توسکستان، چشم انداز زیبای جاده، ابشار توسکستان، پیست برف بازی سرعلی آباد

 

جاذبه های تاریخی توسکستان 

قبرستان های قدیمی، کاروان سرای  قزلق، مجتمع  گردشگری،  اردو گاه  تفریحی، رباط سفید و مجتمع های رفاهی، فرهنگی و ورزشی 

 

پوشش گیاهی منطقه توسکستان 

 

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

از دیگر جاذبه های جاده توسکستان فروش محصولات بومی منطقه است. این منطقه پوشیده شده از جنگل های انبوه و پوشش ارتفاعات بالا دست استپی وجنگل اورس می باشد آب و هوای قسمت کوه  پایه  معتدل و سرد، و در ارتفاعات خشک و سرد می باشد. 

 

جاده توسکستان با طول یک صدو سی کیلومتر بین دو شهر گرگان و شاهرود قرار دارد  زیبایی  طبیعت و آب و هوای خوب  زیبایی جاده های پیچ در پیچ هر مسافری را به وجد می آورد.

 

جنگل  توسکستان بخشی از محدوده 40 هزار هکتاری پارک ملی هیرکانی است که پوشیده شده از درختان توسکا ، اوروس و بلوط است. 

 

نکات ضروری برای سفر به جاده توسکستان 

 

آشنایی با جاده توسکستان در گرگان یکی از زیباترین جاده های جنگلی دنیا

 

اگر از  جنبه های مثبت جاده توسکستان بگذریم باید  به خطرهای این جاده توجه کنیم . اگر در مسیر با توجه به زیبایی این جاده بر مسیرمان توجه کافی داشته باشیم با روند رشد این تصادفات و مشکلات میتوانیم ازاین حوادث جلوگیری کنیم تا مسیرو سفری به یاد ماندنی را برای خود و خانواده رقم بزنیم.

 

باید توجه داشت برای رفتن به سفر از ایمنی ماشین خود مطمئن باشید و اصول رانندگی در جاده های پر پیچ و خم کوهستانی  را بدانید.  در فصل زمستان  زنجیر چرخ حتما باید همراه داشته باشید.

 

مسیر دسترسی به جاده توسکستان 

ایران –  بین دو شهر  گرگان در گلستان و شاهرود در استان سمنان- جاده توسکستان

 

مطالب مرتبط :

زیباترین و بزرگترین پارک های جنگلی کشور + تصاویر

عشق بی جان سه داستان منتخب و کوتاه ایرانی

تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده + تصاویر دیدنی


بیوگرافی هنرمندان