laghari

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

مجموعه : اخبار گوناگون
وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

در این پست به معرفی قوی ترین و ترسناک ترین حوادث آب و هوایی در جهان می پردازیم. وقایع طبیعی هولناک هر ساله باعث خرابی در سراسر کره زمین می‌شوند و در پی آن‌ها مرگ و ویرانی‌های زیادی رخ می‌دهد. 

 

به گزارش نازوب به نقل از لیست ورس، شرایط آب و هوایی تقریبا غیرقابل پیش بینی نیست. ممکن است در تلویزیون هواشناس نوید یک روز آفتابی را به مخاطبانش بدهد، اما اتفاقات دیگری رقم بخورد. آب و هوا همچنین می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گردباد‌ها، طوفان‌ها و کولاک‌ها از جمله وقایع طبیعی هستند که هر ساله باعث خرابی در سراسر کره زمین می‌شوند و در پی آن‌ها مرگ و ویرانی‌های زیادی رخ می‌دهد.

 

در این لیست برخی از ترسناک‌ترین وقایع آب و هوایی زمین وجود دارد که توسط دوربین گرفته شده یا برای نسل آینده ترسیم شده و نقاشی شده اند تا به عنوان یک هشدار استفاده شوند.

 

بارانی به شکل بمب 

در سال ۲۰۱۶، فردی به نام برایان اسنایدر، مشغول فیلمبرداری گاه گذر (تایم لپس) از طوفانی بر فراز توسان بود که یک منظره نادر را مشاهده کرد. توده عظیمی از آب در فرایندی که بعدا به عنوان «بمبِ باران» یا میکرو انفجار شناخته شد، به زمین سقوط می‌کند.

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

میکرو انفجار‌ها هنگامی رخ می‌دهد که هوای خنک تری از میان ابر‌های طوفانی سنگین پایین می‌آید و می‌تواند منجر به وزش باد ۱۵۰ مایل (۲۴۱ کیلومتر) در ساعت شود که می‌تواند درختان را به طور کامل از جایش در آورد.

باران‌های بمبی عمدتا در ایالت‌های غرب میانه ایالات متحده وجود دارند و می‌توانند مرطوب یا خشک باشند. آن‌ها معمولاً فقط حدود ۱۰ دقیقه دوام می‌آورند، اما به دلیل اندازه وسیعی که دارند بسیار ترسناک به نظر می‌رسند.

 

دانه‌های تگرگ عظیم الجثه

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

لیبی در شمال آفریقا واقع شده و یک کشور عمدتا بیابانی است که سالانه باران بسیار کمی در آنجا می‌بارد. با این حال، در اکتبر سال ۲۰۲۰ یک رودخانه از طریق دریای مدیترانه حرکت کرد و طوفانی با خود به همراه آورد که دانه‌های تگرگ عظیم الجثه‌ای را تولید می‌کند.

عکس‌هایی که از این حادثه گرفته شده بود به صحنه‌هایی از فیلم «طوفان فاجعه ای» شباهت داشت، زیرا برخی از دانه‌های تگرگ به قدری بزرگ بودند که باید در هر دو دست نگه داشته شده می‌شدند.

محققان در آن زمان معتقد بودند که دانه‌های عظیم تگرگ برای قاره آفریقا یک رکورد محسوب می‌شود و احتمالا این تگرگ‌ها بزرگترین دانه‌هایی هستند که از آن‌ها تصویر گرفته شده است.

 

طوفان بزرگ در سال ۱۸۳۹

تصویر زیر بدترین طوفان ثبت شده در تاریخ ایرلند را به تصویر می‌کشد. اعتقاد بر این است که این طوفان که در دسته ۴ (در برخی توصیفات دسته ۵) مقیاس سافیر سیمپسون قرار داده شده،

در ۶ ژانویه ۱۸۳۹ به ایرلند رسیده و در این کشور ۵۰۰ کشته و در انگلیس ۳۰۰ کشته به علاوه خرابی‌های گسترده برجای گذاشته است.

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

یک روز قبل، طوفان برفی گسترده‌ای را در این کشور رخ داده بود و مردم را به این باور رساند که ذوب‌ها روز‌ها طول می‌کشد. با این حال، ۶ ژانویه آفتابی بود و خیلی زود برف‌ها ذوب شدند.

اما این روز آفتابی با آمدن ابر‌های ناآرام زیاد دوام نیاورد. سرعت باد به طور مرتب بالا می‌رود تا اینکه به نیروی طوفان می‌رسد و حیوانات را مانند عروسک از زمین بلند می‌کند و ساکنان آن را به وحشت می‌اندازد. گفته می‌شود طوفانی به این بزرگی تاکنون در سواحل ایرلند تکرار نشده است.

 

طوفان بزرگ یخی سال ۱۹۹۸

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

یک طوفان یخی بین ۵ تا ۹ ژانویه ۱۹۹۸ در شمال نیوانگلند، شمال نیویورک و همچنین جنوب کانادا اتفاق افتاد که گفته می‌شد تحت تأثیر الگوی آب و هوایی «ال نینو» ایجاد شده که دوره زمستان ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ مشاهده شده بود.

این طوفان باعث از بین رفتن برق پنج میلیون نفر، تخریب ۱۱ هزار قطب آبی در انتاریو (یکی از استان‌های کانادا)، مرگ ۳۵ نفر و خسارت ۳ میلیارد دلاری شد.

علاوه بر این، حدود ۳۰۰ هزار حیوان نیز از سرما تلف شدند. طوفان بزرگ یخی ترکیبی از پنج طوفان یخی کوچکتر بود و باعث استقرار ۱۶ هزار پرسنل نظامی کانادا شد که در واقع بزرگترین اعزام نظامیان این کشور از زمان جنگ کره محسوب می‌شد.

 

طوفان هایان

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

طوفان هایان در فیلیپین یکی از قدرتمندترین توفند‌های ثبت شده در این کشور است. در نوامبر ۲۰۱۳، طوفان هایان با سرعت باد ۳۱۳ کیلومتر در ساعت به فیلیپین رسید.

در برخی مناطق، این طوفان در کمتر از ۱۲ ساعت ۲۸۱ میلی متر باران را فرود آورد و امواج ۷ متری در خط ساحلی این کشور به ثبت رسیدند.

در این حادثه بیش از ۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند، و از طرفی حدود ۶ میلیون نفر آواره شدند. طوفان هایان یکی از کشنده‌ترین طوفان‌های ثبت شده و قدرتمندترین طوفان سال ۲۰۱۳ بود.

 

طوفان شیطان

ایالت تگزاس به گرم بودن آب و هوا مشهور است، اما شبی در سال ۱۹۶۰، ساکنان تگزاس مرکزی گرمایی را متحمل شدند که پیش از این تجربه نکرده بودند.

پس از نیمه شب ۱۵ ژوئن، توده هوای گرم به منطقه نزدیک کوپرل برخورد کرد و در یک لحظه باعث سوزاندن محصولات شد و رادیاتور‌ اتومبیل ها به نقطه جوش رسیدند.

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

کمبود بارش باعث پایین آمدن سرعت طوفان هوای گرم شده و رسیدن آن به سرعت ۱۲۱ کیلومتر در ساعت شد. گرمای این طوفان در اوج خود نزدیک به ۶۰ درجه می‌شد.

افراد وحشت زده از ترس اینکه این رویداد نشانه شروع آرماگدون است، فرزندان خود را در حوله‌های مرطوب پیچیدند. این پدیده هواشناسی خیلی زود به «طوفان شیطان» معروف شد و به سرعت به فرهنگ عامه تگزاس راه پیدا کرد.

 

یکشنبه سیاه

مردم ساکن آن سوی دشت‌های مرکزی آمریکا از دیدن خورشید در روز یکشنبه ۱۴ آوریل ۱۹۳۵ پس از هفته‌ها طوفان‌های گسترده گرد و غبار که مزارع آن‌ها را فرا گرفت و بیش از پنج میلیون هکتار گندم را از بین برد، بسیار خوشحال شدند.

اما آفتاب زیاد دوام نیاورد و یک ابر وحشتناک سیاه و سفید هزار مایلی با سرعتی حدود ۹۶ کیلومتر در ساعت نزدیک شد و از کسانی که سعی در پیشی گرفتن از آن داشتند، سبقت گرفت.

 

وقایع طبیعی هولناک آب و هوای جهان! از یکشنبه سیاه تا طوفان شیطان

 

برخی در جاده‌ها گم شدند و دیگران هم چهار ساعت در سازه‌های متروکه نشستند و دعا کردند که گرد و غبار آن‌ها را آزار ندهد.

۱۷ نفر در اثر ذات الریه و خفگی بر اثر این گرد و غبار جان خود را از دست دادند و پس از فرو نشستن ابر سیاه چندین پرنده مرده نیز پیدا شدند.

 

مطالب مرتبط :

عکس های دیدنی و بی نظیر از بهترین لحظات شب و روز

معانی تمامی اعداد تکراری و ساعت آینه+فال با کدهای کیهانی فرشتگان

فیلم و تصاویر هولناک توفان در استانبول و آنتالیا


بیوگرافی هنرمندان