laghari

لاکچری پسندها گوشت کبوتر بخورین! خواص گوشت کبوتر

لاکچری پسندها گوشت کبوتر بخورین! خواص گوشت کبوتر

خواص گوشت کبوتر

 

گوشت کبوتر به دلیل خواص بی نظیر آن یک غذای لاکچری پسند بحساب می آید. می دانیم که اصلی ترین غذای ایرانی ها گوشت پرندگان و حیوانات است.

گوشت ها بنا به طبع سرد و گرمی که دارند بیشتر مورد مصرف قرار می گیرند. مثلا گوشت مرغ و گوساله طبع سرد دارد. گوشت شتر، گوشت شتر مرغ، گوشت کبوتر طبع گرم دارد. گوشت ماهی سرد است و …..

پس افرادی که می خواهند گوشت مصرف کنند باید به سردمزاجی  و گرم مزاجی خودشان گوشت انتخاب کنند.

گوشت کبوتر گوشتی است گرم و خشک. و بی نهایت سرشار از مواد مغذی.

نگا به چثه ی کوچولوی کبوتر نکنین! همین نیم وجبی چند برابر مرغ، ماهی و شتر خواص دارد! 😜😍 

 

بدانید که:

 

 هر نوع کبوتری را نمی توان پخت و سرو کرد.

 

به طور کلی کبوتر ها به 7 دسته تقسیم بندی می شوند که شامل:

 

لاکچری پسندها گوشت کبوتر بخورین! خواص گوشت کبوتر

 

رنگی، پروازی، زینتی، نمایشگر، وحشی، نامه‌بر و گوشتی هستند. کبوتر های زینتی به دلیل وزن کم و جنبه زینتی که دارند، مصرف خوراکی ندارند و کبوتر های نامه بر نیز قدرت بسیار بالایی در به خاطر سپردن مسیر ها را دارند به طوری که می توانند یک مسیر 1000 کیلومتری را در عرض دو روز طی کنند.

 

کبوترهای خوراکی

 

نژاد هایی مانند جانت رانت، مونداین و کینگ از دسته کبوترانی هستند که سرعت رشد بالایی دارند و وزنشان پس از رسیدن به بلوغ به حدود یک کیلو گرم می رسد.

 

بنابراین این نوع کبوتر ها در اکثر کشور های دنیا مانند فرانسه، انگلیس، اسپانیا و آمریکا به جهت مصرف خوراکی پرورش می یابند. این کبوتر ها در عرض یک ماه بالغ می شوند و قادر به تولید مثل هستند.

 

خواص و میزان کالری گوشت کبوتر

 

لاکچری پسندها گوشت کبوتر بخورین! خواص گوشت کبوتر

 

گوشت کبوتر بر خلاف اندازه کوچکی که دارد، سرشار از انواع ویتامین ها ، پروتئین و مواد معدنی می باشد. بر خلاف گوشت مرغ و اردک از چربی بسیار پایینی برخوردار است.

 

و در هر 100 گرم آن درصد قابل توجهی، آهن، کلسیم، پروتئین و … وجود دارد. بر طبق آمار گوگل در هر 100 گرم گوشت کبوتر 3 گرم چربی اشباع شده، 24 گرم پروتئین، 32 درصد آهن، 30 درصد ویتامین B و درصد قابل توجهی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی دیگر در آن وجود دارد، قابل توجه است که این مقدار از گوشت کبوتر 213 کالری انرژی دارد.

 

1- به دلیل وجود مقدار قابل توجهی فسفر و کلسیم و آهن و روی در گوشت کبوتر، مصرف آن به خانم های باردار توصیه می شود چون موجب افزایش هوش و ذکاوت جنین شده و هم چنین به استحکام و استخوان بندی جنین کمک شایانی می کند.

2- خوشبختانه گوشت کبوتر سرشار از آهن می باشد، همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد، حدود 30 درصد گوشت کبوتر را آهن تشکیل می دهد و این یعنی مصرف اصولی گوشت این پرنده برای خانم های باردار و افراد و بیماران آنها را بیماری فقر آهن می رهاند.

3- علی رغم اینکه کبوتر گوشت کمی دارد ولی همین مقدار گوشت کم کبوتر سرشار از پروتئین می باشد. بنابراین مصرف گوشت کبوتر به تامین پروتئین مورد نیاز بدن کمک می کند.

4- گوشت کبوتر طبع گرم و خشکی دارد، به همین دلیل مصرف آن برای افراد سرد مزاج توصیه می گردد، مصرف مداوم گوشت کبوتر علاوه بر تقویت قوای جنسی به درمان زود انزالی نیز کمک می کند.

5- تمام آنتی اکسیدان های ضروری در جهت از بین بردن رادیکال های آزاد در سلول های بدن در گوشت کبوتر وجود دارد، بنابراین مصرف دوره ای و اصولی گوشت کبوتر برای افراد میانسال بسیار مفید خواهد بود چرا که آنها را از انواع بیماری های قلبی و عروقی می رهاند.

6- در گوشت کبوتر کمترین مقدار چربی وجود دارد، بنابراین مصرف زیاد آن نه تنها چاقی به دنبال نمی آورد بلکه به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن کمک کرده و تنظیم وزن را به دنبال خواهد داشت.

7- دو عنصر آهن و روی موجود در گوشت کبوتر به تقویت ریشه مو کمک خواهد کرد و از ریزش آنها جلوگیری خواهد کرد.

8- ویتامین های گروه B موجود در گوشت کبوتر به شادابی پوست و افزایش انرژی بدن کمک خیلی زیادی خواهد نمود.

9- هم چنین ویتامین های فوق به افزایش سرعت هضم غذا و در نتیجه فعالیت بیشتر دستگاه گوارشی کمک خواهد کرد و فرد مصرف کننده را از بیماری های گوارشی مانند یبوست و… خواهد رهانید.

10- منیزیم یکی از مهم ترین و ضروری ترین عنصر معدنی برای بدن می باشد که به کاهش فشار خون، تنظیم کلسترول بدن، جلوگیری از سکته قلبی، بهبود وضعیت خواب و … کمک می کند، که حدود 6 درصد گوشت کبوتر را منیزیم تشکیل می دهد.

 

آیا مصرف گوشت کبوتر ضرر هم دارد؟

 

لاکچری پسندها گوشت کبوتر بخورین! خواص گوشت کبوتر

 

مصرف بی رویه هر ماده غذایی باعث بروز مشکلات قلبی و گوارشی خواهد شد، بنابراین در مصرف این ماده غذایی نیز سعی کنید اعتدال را رعایت کنید.

 

مطالب مرتبط

 

خواص گوشت بوقلمون

تخم بلدرچین چه خواصی دارد + عکس

خواص معجزه آسای پای مرغ!

طرز تهیه پای زردک با گوشت کبوترو قارچ


بیوگرافی هنرمندان