یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
 یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
laghari

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

مجموعه : معما و تست هوش
معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

معما، تست هوش و چیستان

 

تست هوش و معماهایی که با فکر و تامل جواب آن را پیدا می کنید ورزش مغز نام دارد. همانطور فیزیک ما با ورزش ورزیده می شود مغز نیز با حل معما و تست های چالش بر انگیز قوی تر می شود و شما در زمره افراد باهوش قرار می گیرید.

 

هر روز و یا هفته ای چند مرتبه تایم 15 دقیقه ای برای تقویت هوش خود و حل جداول و معماها وقت بگذارید تا بر اثر کهولت سن دچار آلزایمر نشوید.

 

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

 

1- معمای نردبان

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

جک روی نردبان ۲۵ متری ایستاده بود. از نردبان لغزید و روی زمین افتاد. اما هیچ جراحتی بر نداشت. چطور ممکن است؟

 

 

2- معمای سکه‌ها

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

شما دو سطل آب دارید، در داخل سطل اول دمای آب ۲۵ درجه سانتیگراد است، در داخل سطل دوم آب ۲۵ درجه فارنهایت است. شما از همان ارتفاع یک سکه را به داخل هر سطل می‌اندازید و آن‌ها دقیقاً در همان زمان به آب می‌خورند.

سوال: کدام یک از سکه‌ها ابتدا به پایین می‌رسند؟

 

 

3- معمای سیب

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

۱۰ نفر در یک اتاق هستند و هر شخص می‌تواند کل اتاق و همه افراد را ببیند. شما می‌خواهید یک سیب قرار دهید تا همه افراد به جز یک نفر بتوانند آن را ببینند. سیب را در کجای اتاق قرار می‌دهید؟

 

 

تست هوش و معماهای چالش برانگیز

 

4- ماشین مقابل ماشین

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

۲ اتومبیل وجود دارد، ماشین آبی ۶۰ مایل در ساعت و ماشین قرمز ۴۰ مایل در ساعت حرکت می‌کند. هر دوی آن‌ها در همان زمان شروع کرده‌اند، اما هنوز هم در یک نقطه از یکدیگر عبور می‌کنند. چطور ممکن است؟

 

 

5- معمای درخت سیب

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

آنا و ماری برای پیاده روی به جنگل رفتند. ناگهان باران شدید شروع شد، دختران خانه‌ای متروکه را دیدند و تصمیم گرفتند در خانه پناه بگیرند. وقتی باران متوقف شد، دوستان خشک بودند، اما بسیار گرسنه بودند؛ بنابراین، آن‌ها راه‌های مختلفی برای یافتن میوه طی کردند.

آنا یک درخت سیب پیدا کرد، اما وقتی سیب خورد، به درخت تبدیل شد. نیم ساعت بعد، ماری به آنجا رفت و شنید که شخصی می‌گوید: «دوست شما به درخت تبدیل شد، باید او را پیدا کنید تا او را برگردانید. شما فقط یک فرصت دارید اگر اشتباه کنید، دوست شما برای همیشه درخت خواهد ماند.»

ماری چطور می‌تواند بفهمد کدام درخت دوست اوست؟

 

 

6- معمای وزن

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

کدام مرد بیشترین وزن را تحمل می‌کند؟

 

 

پاسخ معماها

 

1- جک در پایین نردبان ایستاده بود.

2- سکه در سطل یکم. در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد آب مایع است، در حالی که در ۲۵ درجه فارنهایت به یخ تبدیل می‌شود.

3- سیب را روی سر هر کسی که می‌خواهد سیب را نبیند قرار دهید.

4- آن‌ها در جهات مخالف سفر می‌کنند.

5- از آنجا که نیم ساعت باران می‌بارد، همه درختان جنگل باید مرطوب باشند. تنها درختی که خیس نیست دوست ماری است.

6- مرد وسط باید ۲۵ درصد وزن بیشتری را تحمل کند.

 

 

چیستان و معماهای تصویری

 

معمای شماره یک

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

زنی دوستش رابه صرف شام بـه خانه ی خود دعوت می‌کند. او برای شام کباب و پوره ی سیب زمینی درست میکند. برای دسر، زن یک سیب را دو نیم میکند، یک نصفه ی آن رابه همراه مقداری خامه ی شیرین بـه دوستش می‌دهد و بقیه ی خامه در ظرف دیگری باقی می‌ماند.

 

زنِ میزبان نصفه ی خودش از همان سیب را میخورد. دوست زن بر اثر مسمومیت می میرد، اما زنِ میزبان علیرغم این کـه از همان سیب خورده بود، زنده می‌ماند. چـه اتفاقی افتاده اسـت؟

 

 

معمای شماره دو

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

مردی بنام تام بـه همراه دوستش کریس روز یکشنبه را برای گردش بـه بیرون شهر می‌رود و پیش ازآن برادرش دَن را از این موضوع باخبر میکند. شنبه ی هفته ی بعد پلیس پیکر تام را در جنگل پیدا میکند. دن می‌گوید کـه تمام هفته را مشغول کار بوده اسـت.

 

 

از طرفی، کریس را سرگردان، جایی در اتوبان پیدا میکنند. کریس می‌گوید کـه بعد از آنکه او و تام بـه مقصد رسیدند، او در جنگل گم شد و حالا تازه مسیر برگشت را پیدا کرده اسـت. بـه تصویر بالا نگاه کنید و بگویید کـه کدام یک از آنها دروغ میگوید.

 

معمای شماره سه

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

شـما باید اسم قربانی و قاتل را حدس بزنید. در این جا پنج مرد وجوددارد و سرنخ های موجود بـه این شرح هستند: یکی از این مردان، بـه یکی از پنج نفر دیگر شلیک کرد و وی را کشت.

دَن دیروز بـه همراه یکی مردان از بی گناه این جمع دریک مسابقه ی ماراتن در شهر نیویورک شرکت کرد. مایک قبل از نقل مکان بـه شهر، کشاورز بود.

جِف یک مشاور درجه یک در امور کامپیوتری اسـت و قصد دارد هفته ی اینده کامپیوتر جدید بِن را برایش نصب کند. قاتل ماه پیش یک پایش را از دست داد.

بِن نخستین بار شش ماه قبل با جک آشنا شد. جک از زمان وقوع این جنایت، گوشه نشین شده اسـت. دَن قبلاً الکل زیاد مصرف میکرد. بِن و جِف آخرین کامپیوترهایشان را خودشان نصب کردند. قاتل، برادر جک اسـت. انها در شهر سیاتل بزرگ شدند.

 

 

معمای شماره چهار

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

پیکر مردی را در زمینی پوشیده از برف پیدا میکنند. تنها مدرک باقی مانده تعدادی ردپا وسط دو خط موازی بود. پلیس باید دنبال چـه کسی بگردد؟

 

معمای شماره پنج

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

مرد ثروتمندی در کلبه ی کوچکی بـه تنهایی زندگی میکند. این مرد بخاطر معلولیتی کـه دارد همه ی ی خریدهایش را برایش ارسال می‌کنند.

پستچی ای کـه همیشه برای تحویل نامه ها و روزنامه بـه کلبه ی این مرد میرود، یک روز پنجشنبه متوجه میشود در کلبه نیمه باز مانده اسـت.

پستچی بعد از ورود بـه کلبه، با پیکر غرق در خون مرد مواجه میشود. روی پیشخوان کلبه، دو شیشه شیر، روزنامه ی روز دوشنبه، یک کاتالوگ، کاغذ تبلیغات و یک نامه ی باز نشده وجوددارد.

وقتی شرلوک هلمز بـه کلبه میرسد، بـه پلیس ها میگوید کـه قاتل، مرد پستچی اسـت. هلمز از کجا این را فهمیده؟

 

معمای شماره شش

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

دو دوست بـه قصد کوهنوردی باهم بـه سفر می روند. اما فقط یکی از آنها از سفر بر می‌گردد و میگوید کـه دوستش هنگام بالا رفتن از کوه لیز خورده و مرده اسـت.

بعد از بررسی های بیشتر، پلیس وی را دستگیر می‌کند و بـه او می‌گویند کـه با آژانس مسافرتی ای از انها بلیت گرفته بود تماس داشتند و می‌دانند کـه او دوستش را کشته اسـت.

این مرد هیچکس را از سفرشان باخبر نکرده بود. پس پلیس از کجا فهمیده کـه او قاتل بوده؟

 

 

 

معمای شماره هفت

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

مردی بنام ایوان بـه پلیس زنگ میزند و میگوید کـه پیکر دوستش لیام را در ساحل پیدا کرده اسـت. ایوان می‌گوید او خانه ی ساحلی اش در کالیفرنیا را یک هفته در تابستان بـه لیام اجاره داده بودو حالا تازه از سفر کاری یک ماهه اش بـه آرژانتین بازگشته.

او می‌گوید کـه هوای آرژانتین بـه شدت سرد بوده اما وقتی پلیس ها بـه محل می‌رسند فوراً متوجه می‌شوند کـه ایوان دروغ گفته اسـت. بـه تصویر بالا نگاه کنید و علت را حدس بزنید.

 

 

 

معمای شماره هشت

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

در تصویر بالا دو زن را می بینید کـه یکی از آنها ده سال در فقر زندگی کرده و بتازگی یک مرد رابه قتل رسانده تا بدهی سنگینش را پرداخت کند. می توانید بگویید کـه این زن کدام یک از آنها اسـت؟

 

معمای شماره نه

 

معما و تست هوش های فوق العاده و جالب با پاسخ

 

کدام یک از افراد حاضر در تصویر بالا از اسباب بازی فروشی دزدی کرده اند؟ فقط تیزبین ها میتوانند جواب بدهند. راهنمایی: دزد، پسربچه نیست.

 

 

و اما پاسخ این معماهای جالب

 

 

1. زهر در خامه ی شیرین بود.

 

2. کریس دروغ می‌گوید. بعد از یک هفته سرگردانی در جنگل، چطور صورتش اصلاح شده و هیچ ریشی ندارد؟

 

3. جِف قاتل مایک اسـت. اما از کجا باید این را بفهمیم؟ جک قاتل نیست، چون برادر قاتل اسـت. دَن قاتل نیست چون در ماراتن شرکت کرده، در حالی‌کـه قاتل بتازگی یک پایش قطع شده. بِن قاتل نیست چون تازه با جک آشنا شده، در حالیکه جک و قاتل باهم بزرگ شدند.

مـا میدانیم کـه جِف هنوز زنده اسـت چون می‌خواهد کامپیوتر جدید بِن را هفته ی دیگر برایش نصب کند. مایک با جک بزرگ نشده. اگر جک، دَن، بِن و جِف هنوز زنده هستند، پس مایک مرده اسـت. تنها نتیجه ای کـه میتوان گرفت این اسـت کـه جِف قاتل بوده اسـت.

4. کسیکه ویلچر دارد.

 

5. آخرین روزنامه ی موجود در کلبه روزنامه ی دوشنبه بوده و نبود روزنامه های سه شنبه و چهارشنبه نشان می‌دهد کـه پستچی از مرگ مرد ساکن کلبه خبر داشته و بهمین خاطر برایش روزنامه ای نبرده.

 

6. مرد یک بلیت رفت و برگشت برای خودش و یک بلیت یک طرفه برای دوستش گرفته بود.

 

7. وقتی در کالیفرنیا تابستان اسـت، در آرژانتین زمستان اسـت. اما این مرد روی صورتش جای آفتاب سوختگی دارد، بنابر این او نه در آرژانتین، بلکه در کالیفرنیا بوده.

 

8. جواب، زن سمت چپ یعنی A اسـت. کسانی کـه درآمد کمتری دارند، پول های خودرا بیشتر صرف خریدن چیزهایی میکنند کـه آنها را ثروتمندتر نشان دهد، مثل کفش های پاشنه بلند، لباس هایی کـه جلب توجه میکند «چـه بهتر کـه برند لباس در چشم باشد» و آرایش غلیظ.

این افراد طبق معمول بیشتر از درآمدشان خرج میکنند، بنابر این یک یخچال کاملا پر برای یک دختر تنها، همه ی چیز را معلوم می‌کند.

9. این اسباب بازی فروشی توپ می فروشد و زنی کـه لباس زرد پوشیده یکی از توپ ها را زیر لباسش پنهان کرده، طوریکه باردار بنظر برسد.

 

معما تست هوش چیستان

بیوگرافی هنرمندان