laghari

اینستاگرام نازوب، رسانه اینستاگرام نازوب، مجله تفریحی سرگرمی نازوب،فن پیج نازوب

رقص خارق العاده بهرام و زمین به گرد خورشید+ گزارش علمی

مجموعه : کلیپ و ویدئو
رقص خارق العاده بهرام و زمین به گرد خورشید+ گزارش علمی

رقص به گرد خورشید توسط بهرام(مریخ) و زمین

 

خورشید طلایی و درخشان یک کُرهٔ کامل است که از پلاسمای داغ ساخته شده‌است و در میانهٔ آن میدان مغناطیسی برقرار است.

 

این ستاره که قطری نزدیک به 1٬392٬000 کیلومتر دارد، سرچشمهٔ اصلی نور، انرژی، گرما و زندگی بر روی زمین است.

 

مریخ یا بهرام چهارمین سیاره در منظومه خورشیدی است که در یک مدار طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد.

 

هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل 687 شبانه‌روز زمین طول می‌کشد و طول شب و روز آن از زمین کمی طولانی‌تر است.

 

رقص خارق العاده بهرام و زمین به گرد خورشید+ گزارش علمی

 

زَمین سومین سیارهٔ منظومهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ 149٬600٬000 کیلومتر از ستارهٔ خورشید قرار دارد.

 

رقص جنجالی این روزها که توسط اخترشناسان کشف شده است! اخترشناسان با پیگیری الگوی حرکتی زمین و ناهید به دور خورشید متوجه شدند که این دو سیاره یک الگوی بسیار دیدنی می‌سازند.

 

خارق العاده و شگفت انگیزترین رویدادهای کهکشانی که ما انسانهای زمینی از آن غافل هستیم. اما تحقیقات و کنکاش های منجمین و اخترشناسان به تازگی حیرت ما زمینی ها را برانگیخت.

 

خط فرضی چرخش مریخ و زمین به دور ستاره ی بی نظیر خورشید یک الگوی بسیار حیرت انگیز و زیبا را در دل کهکشان به تصویر می کشد. جلل الخالق

 

در تصویر متحرکی که الگوی این حرکت طی چند صد سال را نشان می‌دهد، خط میانی بین دو سیاره را به مرور زمان ترسیم می‌کند که در آن ناهید به رنگ نارنجی و زمین به رنگ آبی است. هشت سال زمینی تقریبا برابر با 13 سال در ناهید است.

 

این تصویر متحرک زیبا بر اساس داده‌های “استیون دوچ” دانشمند دانشگاه ویسکانسین ساخته شده است. وی در سال 2012  یک تصویر گرافیکی تعاملی را ایجاد کرد که نزدیک شدن مدار چرخش ناهید به زمین را در طول هشت سال نشان می‌داد.

 

ysaLqAfوی گفت: مدارها تقریبا دایره‌ای هستند، بنابراین از این تصویر متحرک نمی‌توان برای پیش‌بینی‌های دقیق استفاده کرد. تمام سیارات مدارهای بیضوی دارند و این الگوها نمونه‌های ساده شده از آنها هستند.

 

رقص خارق العاده بهرام و زمین به گرد خورشید+ گزارش علمی

 

اما به ویژه در مورد ناهید چندان هم با واقعیت فاصله ندارند. ناهید دایره‌ای‌ترین مدار را بین سیاره‌های موجود در منظومه شمسی دارد.

 

در یک اندازه‌گیری گریز از مرکز، میزان انحراف مدار سیارۀ ناهید از شکل دایره‌ای 0.007 ثبت شد، در حالی که عطارد که بیضوی‌ترین مدار سیاره‌ای را در منظومه‌شمسی دارد، دارای گریز از مرکز 0.21 است.

 

این اندازه‌گیری، نسبت بین دورترین و نزدیک‌ترین نقطه مداری از خورشید است و میزان کشیدگی مدار بیضی را نشان می‌دهد.

 

گریز از مرکز زمین 0.0167 است و خورشید مرکز این بیضی نیست، بلکه به یک انتهای این بیضی نزدیکتر است. یکی دیگر از عواملی که تقارن کامل را در نمودارها نشان می‌دهد این است که مدار ناهید در مقایسه با زمین با زاویه 3 درجه قرار دارد.

 

همچنین باید توجه داشته باشیم که در این تصویر متحرک، نسبت مدار بین دو سیاره 8 به 13 است. یعنی به ازای هر 8 سال روی زمین، در ناهید 13.004 می‌گذرد، به این معنی که کل الگو با گذشت زمان می‌چرخد و تکرار می‌شود.

 

اما این تقارن هنگامی که زمین در مرکز نمودار قرار بگیرد نیز مشاهده می شود که به “پنتاگرام ناهید” معروف است. چنین الگوهایی قرن‌هاست که اخترشناسان حرفه‌ای و مبتدی را مجذوب خود کرده است.

Kepler Mars retrogradeدر تصویر بالا یک نمونه از الگوی حرکت مریخ را که توسط یوهانس کپلر در سال 1609 ترسیم شده است، در زیر می‌بینید.

حلقه‌های عجیب و غریب این شکل ناشی از حرکت واقعی مریخ نیست، بلکه نوعی چرخش مداری فانتزی و چگونگی حرکت مریخ از نگاه ناظر زمینی را نشان می‌دهد.

 

البته تکنولوژی مدرن اکنون به ما اجازه می‌دهد تا این الگوهای مداری را در طول زمان‌های بسیار طولانی دنبال و ترسیم کنیم.

 

اما تنها چیزی که این حرکت‌های سیاره‌ای وابسته به جاذبه منعکس می‌کنند این است که الگوهای حرکتی سیارات یک بخش اساسی از طبیعت و بسیار چشم‌نواز هستند.

انسانی که اشرف مخلوقات است در زمین اما نمی دانیم دنیای زیر زمین و دنیای بالای سرمان چه شگفتی ها و چه عظمتی را به ما انسان ها که هر روز بدتر از دیروز به جان هم می افتیم. و جنگ و نفاق را به زیباترین لحظه های انسانتیمان تحمیل می کنیم!

 
شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!
شعر نو؛ اشعار عاشقانه خورشید+ عکس نوشته های احساسی
اشعار عاشقانه خورشید؛ تمثیل عشق و خورشید/ عاشقانه های ناب

a
بیوگرافی هنرمندان