دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

عقرب یا کژدم های سم گستر تنها موجود زنده ای که حتی از بمب اتم هم جان سالم بدرمی برد! و در برابر حرارت اشعه رادیو اکتیو 40000 راد هم زنده میماند. درحالی که انسان در کمتر از 600 راد از بین می رود.

 

مردی که با چندین هزار عقرب زهر این کژدم ها را در هر لیتر 10 میلیون دلار می فروشد.

 

جزئیات اقدام عجیب و نجات بخش این مرد

 

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

 

مردی ترک که صاحب آزمایشگاهی پرورشی‌ است که 15 هزار عقرب را در استان شانلی اورفه در جنوب شرقی ترکیه نگهداری می‌کند می‌گوید: «هر لیتر زهر عقرب که در صنایع دارویی و دفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد به قیمت 10 میلیون دلار فروخته می‌شود».

به گزارش نازوب به نقل از حریت، «متین اورنلر» صاحب مرکز نگهداری عقرب که عقرب‌های گونه عقرب سیاه آندراکتونوس کراسیکودا (androctonus crassicauda) را پرورش می‌دهد و زهر این عقرب‌ها را می‌گیرد، می‌گوید این عقرب‌ها بومی جنوب شرقی آناتولی هستند و زهر آن به عنوان پاد زهر در تمام عقرب و مارگزیدگی‌ها در جهان عمل می‌کند.

 

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

 

اورنلر و تیم همراه‌اش در سال 2000  میلادی تاسیساتی را با ظرفیت پرورش ۵۰ هزار عقرب با کسب مجوز از وزارتخانه‌های ذیصلاح تاسیس کردند و در حال حاضر حدود 15 هزار عقرب در آنجا نگهداری می‌شوند.

 

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

 

اورنلر با بیان این که پس از مستقر ساختن حدود 100 عقرب مادر جمع آوری شده از طبیعت کار پرورش عقرب‌ها را آغاز کرد می‌گوید:

 

در چند ماه اخیر گرفتن زهر عقرب‌ها را آغاز کرده‌ایم.

 

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

 

اورنلر می‌گوید این زهر برای بخش داروسازی، سیستم‌های دفاع تسلیحاتی، درمان سرطان، تولید مسکن و بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاکید کرد که یک لیتر از این زهر به قیمت ده میلیون دلار فروخته می‌شود.

 

او با اشاره به این که زهر عقرب را به سراسر جهان به ویژه به مشتریان از داخل ترکیه می‌فروشد گفت: «تقاضای فزاینده‌ای از سوی کشور‌های جهان برای زهر عقرب وجود دارد.

 

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

دلیل فروش زهر عقرب هر لیتر 10 میلیون دلار! کژدم سم گستر

 

خصوصیات کژدم یا عقرب های زهر دار

 

کژدم‌ها یا عقرب‌ها، گروه بزرگی از بندپایان متعلق به ردهٔ عنکبوتیان هستند که دارای ۸ پا و نیشی با زهر کشنده می‌باشند. نیش عقرب در نوک دم آن قرار دارد.

 

عقرب‌ها جانورانی شکارگر هستند و شب‌ها به آرامی به فعالیت‌های زیستی خود می‌پردازند و بیشتر در آب و هوایی گرم فعال هستند.

تاریخچه تکامل عقرب ها به 435 میلیون سال قبل باز می گردد. آنها عمدتاً در بیابان ها زندگی می کنند اما با طیف وسیعی از شرایط محیطی سازگار شده اند و در تمام قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند.

بیش از 2500 گونه توصیف شده با 22 خانواده (زنده) موجود تا به امروز شناخته شده است. طبقه بندی آنها در حال تجدید نظر است تا مطالعات ژنومی قرن 21 را در نظر بگیرد.

 

زهر شناسی عقرب ها

 

زهر کژدم مایعی بی‌رنگ و شفاف است که خاصیت قلیایی تا خنثی دارد و در واقع نوعی پروتئین است. این زهر از عناصری مانند کربن، هیدروژن، نیتروژن و گوگرد تشکیل شده‌است و شامل پروتئین‌های مختلفی از قبیل توکسین و آنزیم می‌شود.

 

توکسین‌ها یا فاکتورهای سمی شامل نوروتوکسین (سم عصب‌گرا)، هموتوکسین و کاردیوتوکسین است. آنزیم‌ها که باعث سهولت تأثیر سم می‌شوند، شامل لستیناز، هیالورونیداز، فسفولیپاز، پروتئیناز و آنزیم‌های انعقادی یا ضدانعقادی است.

 

زهر کژدم‌ها بیشتر بر بند پایان و جانوران کوچک مؤثر است اما بعضی گونه‌های آن مانند «عقرب قاتل» برای انسانها هم کشنده هستند. این معلوم نیست که یک عقرب پس از مردن تا چند دقیقه می‌تواند بگزد.

 

زهر اکثر کژدم‌های سمی باعث نابودی گلبول‌های قرمز خون می‌شود و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می‌کند.

 

گرچه به‌طور متناقض سم بعضی از انواع کشنده باعث علائم موضعی و تورم زیاد نمی‌شود ولی حتماً باید توسط پزشک معاینه شده و با تزریق سرم ضد عقرب درمان شود.

 

کودکان و افراد سالمند نیز نسبت به سم عقرب آسیب پذیرتر بوده و نیازمند توجه بیشتری می‌باشند.

 

علاوه بر آسیب به گلبول‌های قرمز، زهر عقرب علائم عصبی نیز ایجاد می‌کند که شامل بی‌قراری، تشنج، راه رفتن نامتعادل، آبریزش از دهان، حساسیت شدید پوست به لمس، انقباضات ماهیچه‌ای، درد شکم و کاهش کارکرد سیستم تنفسی می‌باشد که در اکثر موارد این علائم در عرض 48 ساعت فروکش می‌کنند. و فرد حالت عادی خود را بدست می آورد.

 

حالا این عقرب ترسناک و کشنده جان خیلی از انسان ها را به نحو دیگری نجات می دهد!!

 

تجاوز وحشیانه به دختران توسط عقرب‌های مخوف!
عکس های دیدنی و شگفت انگیز زایمان عقرب!
قمر در عقرب چه روزی است (جدول)
قمر در عقرب چیست + جدول

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان