ramazan
ramazan

رفع جای زخم کهنه پوست با 7 روش ساده

رفع جای زخم کهنه پوست با 7 روش ساده

رفع جای زخم کهنه پوست که بسیاری از افراد بر اثر حوادث مختلف یا انجام عمل های زیبایی به آن دچار می شوند.

 

بسیاری از افرادی که جای زخم دارند نمی دانند اگر مراقبت های اولیه نباشد جای زخم برای همیشه می ماند به همین دلیل بعد از گذشت مدت زمانی درصدد رفع جای زخم بدنشان هستند.

 

در این جا 7 روش خانگی ساده اما مستمر را انجام دهید تا تاثیر آن را در رفع جای زخم های کهنه نظاره گر باشید!

 

 

نحوه از بین بردن جای زخم با داروهای گیاهی در خانه

 

آلوئه ورا:

 

می توانید لایه پوست سبز تیره برگ آلوئه ورا را عقب بکشید یا یک ژل موضعی بخرید. ژل شفاف را به آرامی دو بار در روز با حرکات نرم و دایره ای روی جای زخم ها بمالید.

 

رفع جای زخم کهنه پوست با 7 روش ساده

 

بعد از حدود 30 دقیقه ژل را با آب خنک بشویید. این تمرین را یک بار در صبح و یک بار عصر برای بهبود جای زخم تکرار کنید.

 

ویتامین E:

 

یک کپسول ویتامین E را روی جای زخم بریزید و چند دقیقه ماساژ دهید. روغن را بشویید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

 

سرکه سیب:

 

با ترکیب چند قاشق غذاخوری آب مقطر با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، محلولی درست کنید. یک توپ پنبه ای را به محلول آغشته کنید و آن را روی جای زخم خود قرار دهید.

 

روی توپ پنبه ای را با یک نوار چسب یا نوار پزشکی بپوشانید تا از حرکت آن جلوگیری کنید. پس از چند دقیقه محلول را بشویید و حتماً مرطوب کنید تا پوست دوباره پر شود.

 

اسانس اسطوخودوس:

 

سه قطره اسانس اسطوخودوس را در حدود سه قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر بریزید. این مخلوط را به مدت پنج دقیقه روی جای زخم ماساژ دهید. روغن را سی دقیقه بگذارید و آبکشی کنید.

 

عسل:

 

عسل را روی جای زخم بمالید و یک شب با چسب بپوشانید. صبح جای زخم را بشویید و هر شب تکرار کنید.

 

روغن نارگیل:

 

روغن نارگیل را کمی گرم کنید تا ذوب شود. جای جای زخم را با روغن به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید و آبکشی کنید.

 

لیمو یا آب لیمو:

 

آب لیمو یا لیموترش را با یک پارچه روی جای زخم قرار دهید. قبل از شستن آن، بگذارید چند دقیقه روی پوست بماند. خواص اسیدی آب میوه به حذف سلول های مرده پوست در امتداد جای زخم کمک می کند و می تواند قرمزی یا ظاهر جای زخم را کاهش دهد.

 

درمان های شیمیایی و دستگاهی برای رفع جای زخم های کهنه

 

1. خدمات استتار اسکار

 

استتار اسکار رنگی با رنگ پوست را به جای زخم تزریق می کند. این اساساً یک خال کوبی پزشکی است که جای زخم را همانند رنگ بقیه پوست شما می کند که آنها را بسیار کمتر آشکار می کند.

 

2. روش پرکننده پوست

 

پرکننده های پوستی تا حدود 18 ماه ماندگاری دارند و می توانند پوست را حجیم کنند و درست زیر ناحیه تزریق بنشینند.

 

3. میکرونیدلینگ

 

هنگامی که پوست آسیب می بیند، بدن برای ترمیم آن کلاژن تولید می کند. این ماده می تواند پوست را سالم نگه دارد و ظاهر کلی آن را بهبود بخشد و با جایگزینی بافت اسکار با سلول های طبیعی پوست، ظاهر اسکار را به حداقل برساند.

 

برای تحریک تولید کلاژن، می توان از تکنیکی به نام میکرونیدلینگ استفاده کرد. این درمان با سوراخ کردن پوست با سوزن های بسیار کوچک و دقیق، آسیب به پوست را شبیه سازی می کند.

 

هنگامی که میکرونیدلینگ روی جای زخم اعمال می شود، می تواند ظاهر محل را با حداقل ناراحتی و بهبودی روان بهبود بخشد.

 

4. تزریق استروئید

 

 

بسته به نوع اسکار شما، تزریق استروئید را برای کمک به کاهش اندازه آن توصیه کند.

 

اگر تصمیم دارید این مسیر درمانی را دنبال کنید، یک محلول کورتیکواستروئیدی به جای اسکار تزریق می‌شود، جایی که برای شکستن رشته‌های کلاژن و کاهش مقدار بافت اسکار ضخیم‌شده موجود عمل می‌کند.

 

اگرچه این فرآیند ممکن است چندین هفته طول بکشد و ممکن است جای زخم به طور کامل از بین نرود، اما یک راه ساده و غیر تهاجمی برای به حداقل رساندن ظاهر جای زخم است.

 

5. لیزر درمانی

 

لیزر درمانی یا نور پالس شدید (IPL) از طول موج های قدرتمند نور برای از بین بردن بافت اسکار زیر سطح و تحریک تولید کلاژن استفاده می شود.

 

رفع جای زخم کهنه پوست با 7 روش ساده

 

 

برای شناخت بیشتر زخم ها و اسکارها بهتر است انواع آن را بشناسید تا بهتر بتوانید درمان کنید.

 

 

رفع جای زخم کهنه پوست با 7 روش ساده

 

اسکار کلوئید

 

این اسکارها از فرآیندهای ترمیم نفوذی ایجاد می‌شوند و می‌توانند فراتر از محل آسیب گسترش پیدا کنند. بسته به اندازه اسکار و محل آن، این نوع می تواند حرکت را ممنوع کرده و پس از تحریک شدید پوست ظاهر شود.

 

اسکارهای انقباضی

 

این نوع اسکار اغلب پس از سوختگی یا ضربه شدید ایجاد می شود و می تواند باعث سفت شدن پوست شود. مانند سایر اشکال اسکار، اسکارهای انقباضی بسته به محل خود می توانند حرکت را ممنوع کنند.

 

اسکار هایپرتروفیک

 

این اسکارها شبیه اسکارهای کلوئیدی هستند. آنها در محل آسیب می مانند و می توانند از سطح پوست بلند شوند و باعث ناراحتی شوند.

 

اسکار آکنه

 

این نوع اسکار رایج می تواند از آکنه شدیدی که در هر سنی خود را نشان می دهد ایجاد شود. حتی با درمان موثر آکنه، اسکارهای آکنه می توانند تا آخر عمر به شکل حفره ها یا منافذ عمیق روی پوست باقی بمانند.

 

اسکارهای آتروفیک

 

این اسکارها ظاهری گودال مانند در پوست هستند. اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می شوند که چربی یا لایه های بافتی از بین برود.

 

کشش پوستی

 

علائم کشش  پوستی زمانی ایجاد می شوند که پوست خیلی سریع کشیده می شود. این یک شکل رایج از جای زخم برای زنانی است که در دوران بارداری هستند.

 

در پایان توصیه می شود مصرف آب به حد کافی در طول شبانه روزی باعث می شود بافت های تمام بدن آبرسانی خوبی داشته باشد و از گودی و افتادگی پوست در تمام بدن جلوگیری می شود.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان