پیش بینی ترسناک بانک جهانی از اقتصاد ایران 1402

پیش بینی ترسناک بانک جهانی از اقتصاد ایران 1402

آینده هولناک اقتصاد و تورم 1402

 

هر لحظه با دیدن قیمت های سرسام آور و افسار گسیخته پشتم می لرزد از آینده ایران و سُفره های خالی و سوء تغذیه مردم!…

 

میثم رادپور، کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه قیمت طلا و سکه در سال آینده همانند امسال همپای نوسانات دلار حرکت خواهد کرد، گفت:

اگر برجام احیا شود همانند ترمزگیری مانع جهش‌های ناگهانی قیمت طلا و سکه و ارز می‌شود، اما مانع گرانی طلا و سکه نیست.

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 1402

 

میناسادات حسینی: قیمت طلا و سکه در حالی روز شنبه 13 اسفند 1401 بار دیگر افزایش یافت که فعلا بازار تحت تاثیر سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس انرژی اتمی در خاموشی است و سکه بازان کمین کرده اند تا در موقعیت خرید یا فروش قرار گیرند.

 

عبور سکه از کانال 30 میلیون تومانی

 

مشاهدات عینی از بازار طلا و سکه نشان می‌دهد شنبه قیمت سکه امامی با رشد محدودی از مقاومت 30 میلیونی عبور کرد تا نشان دهد هنوز سودای گرانی در سر دارد.

تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی روز شنبه افزایش قیمت را تجربه کردند. اما سوال اصلی این است که قیمت طلا و سکه در سال آینده به چه سمت و سویی می‌رود؟ و بهتر است امسال طلا و سکه مورد نیاز خود را خریداری کنیم یا سال 1402؟

 

سهم ناچیز اونس جهانی در نوسانات دلار

 

رادپور، کارشناس بازار طلا و سکه در این رابطه گفت: بازار طلا و سکه مستقل از بازار دلار و ارز و اونس جهانی نیست.

وی با بیان اینکه عمده نوسانات قیمت طلا و سکه تحت تاثیر قیمت دلار و ارز است، ادامه داد: سهم اونس جهانی نسبت به قیمت دلار در جابه جایی قیمت طلا، خیلی کوچک است و اصلا قابل قیاس با تاثیر دلار روی قیمت طلا و سکه نیست.
در آستانه فروپاشی اقتصادی هستیم.

این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه نباید از تاثیر تورم روی قیمت‌ها غافل باشیم، گفت: در حال حاضر شاهد تورم 50 درصدی در کشور هستیم و اگر بعد از 8 سال (با فرض دو دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی) تورم 50 درصدی داشته باشید، قیمت یک کالا 26 برابر خواهد شد.

وی ادامه داد:
اگر تورم 50 درصد ادامه پیدا کند بعد از 8 سال قیمت ارز 26 برابر خواهد شد. مساله این است که تورم‌های 20 درصدی قابل تحمل بودند. منتها پول و نظامات پولی عموما در مقابل تداوم تورم‌های بزرگ دوام نمی‌آورند؛ یعنی اینگونه نیست که هر سال به ترتیب شاهد تورم‌های 50 درصدی باشیم، بلکه این اتفاق به شدت محتمل است که نظام پولی ما فروبپاشد. به این معنی که ریال کارکرد خود را از دست می‌دهد و مبادله نمی‌شود.

 

پیش بینی ترسناک بانک جهانی از اقتصاد ایران 1402

 

قیمت طلا و سکه از پنجره برجام

 

این کارشناس طلا و سکه در پاسخ به سوال اقتصاد 24 مبنی بر اینکه آیا در سال آینده هم شاهد جهش‌های قیمت طلا و سکه خواهیم بود، گفت:

جهش‌های قیمت طلا و سکه در سال آینده بدتر از امسال ممکن است رخ دهد، زیرا در پایان دولت دوازدهم، ارز 7 برابر شده بود و طلا و سکه و سایر دارایی‌ها هم چند برابر شدند.

این در حالی بود که تورم نهایتا 24 درصد بود، اما در زمان ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی تورم 50 درصد است، ایشان ارز را چند برابر تحویل می‌دهد؟

رادپور با بیان اینکه البته نباید از تاثیر برجام بر قیمت طلا و سکه و ارز چشم بپوشیم، ادامه داد: برجام شبیه ترمز عمل می‌کند، ولی مشکلات اقتصاد ایران با ساختار حالِ حاضر، با برجام حل نمی‌شود.

ریزش قیمت طلا و سکه منتفی است

 

این کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به سوال اقتصاد 24 مبنی بر اینکه آیا شاهد ریزش قیمت‌ها خواهیم بود، گفت: بعید می‌دانم. با شرایط کنونی اقتصاد ریزش قیمت‌ها دور از انتظار است.

رادپور ادامه داد: توافق برجام از انتظارات تورمی می‌کاهد و موج تقاضا را کاهشی می‌کند، ولی مشکل اقتصاد ما را حل نمی‌کند. ممکن است تورم 50 درصدی تنها چند صباحی به خاطر سیگنال‌های مثبت برجامی کوچک‌تر شود، ولی ادامه خواهد یافت.

 

و اما آیا بانک جهانی تورم ایران را در سال 1402 بیشتر می داند یا نه؟

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: پیش‌بینی بانک جهانی در خصوص نرخ تورم سال 1401، 51.2 درصد و برای سال 1402 حدود 42.6 درصد است که این میزان در خصوص صندوق بین‌المللی پول، 40 درصد است.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان