falhafezz
بیوگرافی بازیگرانlaghariراهنمای اقامت و مهاجرت
falhafezz

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

شگفتی های حیرت انگیز جهان و کشف دیدنی ترین مکان های دنیا 

 

دریاچه‌های نمک در حهان جذابیت‌های منحصر به فرد خود را دارند. خواص باورنکردنی این دریاچه ها و زیبایی های شگفت انگیز آن که توسط محققان کشف شده است.

 

معرفی و شناخت دریاچه های صورتی جهان! و بزرگترین آن دریاچه شور شبه جزیره جمهوری خودمختار کریمه

 

یکی از زیباترین آن‌ها دریاچه‌ی نمک کویاشسکوی روسیه است که رنگ صورتی زیبایی دارد.

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

دریاچه‌ی نمک کویاشسکوی در سواحل شبه جزیره‌ی کرچ در شبه جزیره کریمه (محل مناقشه اوکراین و روسیه) واقع شده که توسط یک نوار زمینی از دریای سیاه جدا شده است.

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

مانند بسیاری از دریاچه‌های نمک در سراسر جهان، آب این دریاچه به دلیل وجود جلبک‌های میکروسکوپی که در آب شور رشد می‌کنند، رنگ صورتی چشمگیری دارد. این دریاچه زیاد بزرگ نیست و حدود 4 کیلومتر طول و دو کیلومتر عرض دارد و با متوسط عمق یک متر، بسیار کم‌عمق است.

به دلیل این عمق کم، جزایر کوچک و صخره‌ای بی‌شماری در سطح دریاچه به چشم می‌خورد. زمانی که آب دریاچه تبخیر می‌شود، نمک موجود در آب در اطراف سنگ‌ها و ساحل به شکل بلور در می‌آید و سنگ‌های بلورین با بوی بنفشه‌ی عطری تولید می‌کند.

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

این دریاچه در میان گردشگران زیاد شناخته شده نیست، اما میان مردم محلی که باور دارند گل این دریاچه خواص درمانی دارد، بسیار محبوب است. این دریاچه متعلق به منطقه‌ی حفاظت شده‌ی اپوکسکی است که در سال 1998 ایجاد شده است.

 

دیگر دریاچه های صورتی رنگ جهان و علت صورتی بودن آن

 

1. دریاچه لاس سالیناس دِ توره ویخا، اسپانیا

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

دریاچه توره ویخا یا تورویخا (Las Salinas de Torrevieja) در سمت شرقی اسپانیا و ناحینه سانتابلانکا، یکی از معروف‌ترین دریاچه‌های صورتی رنگ دنیا است. این دریاچه آب شور به دلیل ترکیب باکتری، خزه دریایی و نمک و فعالیت جانداران دریایی به رنگ صورتی در می‌آید.

 

2. دریاچه هیلیر، استرالیا

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

دریاچه هیلیر (Hillier Lake) خواهر دریاچه لیپار چابهار در استرالیا است. این دریاچه در قلب جزیره‌ای به نام جزیره میدل در غرب استرالیا واقع شده و آب‌ آن تمام مدت صورتی رنگ است. حتی اگر یک لیوان از آب دریاچه پر کنید، باز هم صورتی رنگ خواهد بود. این دریاچه آب شور مملو از رسوبات نمکی است و به دلیل فعالیت گونه‌ای از جلبک‌های منحصربه‌فرد در این منطقه، دریاچه هیلیر همواره صورتی رنگ است.

 

3. دریاچه رتبا، سنگال

دریاچه رتبا (Lake Retba) با داشتن سطح شوری ۴۰ درصد هم ردیف با دریای مرده، یکی از زیباترین دریاچه‌های صورتی رنگ دنیا است. سطح شوری این دریاچه به حدی زیاد است که هیچ چیز در آن غرق نمی‌شود. این دریاچه در روزهای آفتابی صورتی رنگ‌تر از همیشه است.

 

4. تالاب هات (Hutt Lagoon)، استرالیا

پر بی‌راه نیست اگر بگوییم که کشور استرالیا، سرزمین دریاچه‌های صورتی رنگ است. علاوه بر دریاچه هیلیر، در دهانه جنوبی رودخانه هات، تالاب آب شوری وجود دارد که در نتیجه فعالیت‌های جلبک‌ها صورتی رنگ شده است. این تالاب، تالاب هات نام دارد و بخش زیادی از آن را شوره‌زار تشکیل می‌دهد.

 

5. دریاچه کوای رایدینگ، استرالیا

دریاچه صورتی کوای رایدینگ (Quairading Pink Lake) در استرالیا و ۱۱ کیلومتری شهری به نام کوای رایدینگ واقع شده است. جاده بروس راک از وسط این دریاچه می‌گذرد که منظره‌ای تماشایی است. دو قسمت این دریاچه در برخی از روزهای سال رنگ‌های متفاوتی از طیف صورتی پررنگ تا کم رنگ و حتی سبز و آبی و زرد دارند. وجود باکتری‌های جلبک‌ها و نمک دریاچه باعث به وجود آمدن این دریاچه شگفت انگیز شده است.

 

6. دریاچه ناترون، تانزانیا

یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر تانزانیا، دریاچه صورتی ناترون است که به دریاچه مومیایی‌ها نیز شهرت دارد. این دریاچه که در آفریقای شرقی و منطقه آروشا واقع شده نمکزاری است که شدت بالای تبخیر آن باعث شده که دریاچه ناترون علاوه بر شهرت داشتن به دریاچه صورتی رنگ تانزانیا، دریاچه مومیایی‌ها هم باشد.

 

7. تالاب نمک سیواش، روسیه

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

یکی از زیباترین دریاچه‌های صورتی رنگ دنیا در مرز اوکراین و روسیه قرار دارد. تالاب سیواش روسیه (Sivash Salt Lagoon) علاوه بر این که یک جاذبه گردشگری به شمار می‌رود، معدن استخراج نمک هم بوده و آنقدر سطح نمک آن زیاد است که آب آن بوی وحشتناکی دارد و محلی‌ها به آن «تالاب پوسیده» یا «تالاب مردگان» می‌گویند.

 

8. دریاچه توز گولا، ترکیه

یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکیه، دریاچه صورتی رنگ توز گولا (Tuz Gola) است. این دریاچه در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده و یکی از بزرگترین دریاچه‌های نمک جهان است. در سال ۲۰۰۱ این دریاچه به یک منطقه محافظت شده تبدیل شد و اکنون زیستگاه فلامینگوهای مهاجر است.

 

9. تالاب کلورادو، بولیوی

 

بزرگترین دریاچه صورتی و شور جهان! 10 صورتی حیرت انگیز

 

یکی دیگر از دریاچه‌های صورتی رنگ دنیا، دریاچه کلورادو بولیوی است که گاهی از شدت صورتی رنگ بودن به قرمزی می‌رود. وجود رسوبات نمکی دریاچه و فعالیت باکتری‌های جلبکی باعث شده که این دریاچه به دریاچه قرمز رنگ بولیوی شهرت یابد و در فهرست زیباترین دریاچه‌های صورتی رنگ دنیا از سوی مجله «ووگ» نیز قرار گیرد.

 

سفر به سرزمین دریاچه‌های صورتی با علاءالدین تراول

دریاچه‌های صورتی رنگ واقعا پدیده‌های زیبایی هستند. در گوشه و کنار دنیا می‌توانید تعداد بی‌شماری از دریاچه‌های صورتی رنگ را پیدا کنید که بسته به مواد معدنی، قرار گرفتن در کنار کوه‌های آتشفشانی یا فعالیت باکتری‌های جلبکی و خاصیت شوری بالایی که دارند تبدیل به پدیده‌های شگفت‌انگیزی شده‌اند.
در ایران نیز علاوه بر دریاچه لیپار چابهار که یکی از دیدنی‌های بی‌نظیر این شهر است، دریاچه مهارلو در نزدیکی شیراز نیز در فصل‌هایی به رنگ صورتی در می‌آید. اگر نتوانیم به نقاط مختلف جهان سفر کنیم حداقل شگفتی های عجیب ایران خودمان را از دست ندهیم.


بیوگرافی هنرمندان