laghari

مطالبی تکان دهنده از ایرانیان زندانی در مالزی

مطالبی تکان دهنده از ایرانیان زندانی در مالزی
«بیش از 165 نفر ایرانی در زندان‌های مالزی بازداشت هستند که اتهام همگی آنان قاچاق مواد مخدر است و به موجب قانون مالزی قاچاق بیش از 15 گرم هروئین و مشابه آن حکم اعدام دارد و اغلب ایرانی‌ها نیز در چنین موقعیت غم انگیزی هستند که نه زبان بلدند و نه پول وکیل دارند نه امکانات ارتباطی مناسب و بعضی‌ها نیز خانوادگی بازداشت هستند».

به گزارش سایت ناز وب، حسین عسکری راد، عضو هیات مدیره كانون وكلای دادگستری مركز و نماینده اعزامی کانون وكلا به كارگروه آموزشی حقوق بشر كه توسط كانون بین‌المللی وكلا در مالزی برگزار شد به ارائه گزارشی از این كارگروه در سایت كانون وكلای دادگستری مركز پرداخته است.

وی با اشاره به همراه تعدادی از همكاران وكیل در 14 اسفند در كارگاه شركت كرده‌اند، نوشته است كه در این روز به نمایندگی از كانون ضمن ارائه گزارشی در تشریح موقعیت ایران دررابطه با ارگان‌های سازمان ملل متحد و اسناد بین‌المللی حقوق بشر، خلاصه ای از وضعیت سیستم دادرسی و امکان مداخله وکلا در مراحل دادرسی و محدودیت‌هایی که وکلا در دادسراها و مراحل تحقیق با آن مواجه هستند آرزو كرد كه این کارگاه مقدمه ای برای هم اندیشی و درک مشترک از مفاهیم حقوق بشر باشد.

وی با اشاره به بازدید از زندان كوالالامپور می‌نویسد: پس از توضیحات کامل ریاست زندان مزبور که با پاور پوینت انجام شد از سه بندی که زندانیان آن برای اولین بار بازداشت شده‌اند بازدید به عمل آمد که وضعیت بسیار اسفناک و غم انگیزی حاکم بود وحقیقتاً در مقایسه با زندان اوین از لحاظ استانداردهای حقوق بشر، شرایط نگهداری زندانیان به مراتب از سطح پائین‌تری برخوردار بود. رییس زندان پس از ارائه توضیحات کامل، نماد زندان مالزی را به کانون وکلای دادگستری ایران هدیه كرد.

عسگری راد در گزارش خود خاطرنشان می‌كند: بیش از 165 نفر ایرانی در زندان‌های مزبور بازداشت هستند که اتهام همگی آنان قاچاق مواد مخدر است و به موجب قانون مالزی قاچاق بیش از 15 گرم هروئین و مشابه آن حکم اعدام دارد و اغلب ایرانی‌ها نیز درچنین موقعیت غم انگیزی هستند که نه زبان بلدند و نه پول وکیل دارند نه امکانات ارتباطی مناسب و بعضی‌ها نیز خانوادگی بازداشت هستند.

وی ادامه می‌دهد: به منظور کمک به این‌گونه اشخاص در آخرین پانل کارگاه از مسئول حقوق بشر کانون مالزی قول گرفتیم که معاضدت قضایی لازم را با زندانیان ایرانی بكند و برای اطمینان از احتمال کمک به زندانیان، با سرکنسول ایران «کسری مهمان پرست» تماس گرفتیم و در جلسه با ایشان، مشکلات بهداشتی و نگهداری زندانیان و امکان معاضدت قضائی مطرح شد و کارت ویزیت مسئول حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مالزی به سر کنسول ایران تسلیم شد تا درصورت ضرورت این همکاری صورت پذیرد. مهمان پرست نیز اطلاعات مفصلی در خصوص ایرانیان مقیم مالزی وآسیب‌های اجتماعی که ایرانیان بدان مبتلا هستند بیان كرد و به نظر می‌رسد هشدار فرودگاههای بین المللی ایران ونظارت موثر پلیس این فرودگاه ها بتواند جلوی دام‌هایی که باندهای بین‌المللی مواد مخدر برای افرادی‌ که به طمع درآمد اندک، مال، آزادی و جان خود را از دست دهند بگیرد.

وی در ادامه، مفهوم و منشاء حقوق بین المللی بشر ناظر به حقوق بازداشت شوندگان، کودکان و زنان، اسناد بین المللی حقوق بشر، وضعیت حقوق بشر در ایران و مالزی، قواعد ناظر به آزادیهای فردی و مقتضیات کارکرد دولتی، قواعد ناظر به دستگیری و بازداشت متهمین و حق اطلاع بازداشتی از دلیل دستگیری و بازداشت خود، حق دسترسی به محاکمه سریع، دسترسی به وکیل و برابری در برابر قانون و دادگاه، حق برائت و امکان بهره مندی از مترجم درمراحل دادرسی، حق سکوت در دادرسی و اینکه سکوت به ضرر متهم تفسیر نشود، حق به فرصت و امکانات کافی جهت تدارک دفاع و محاکمه علنی، منع شکنجه و رفتار تحقیر آمیز و امکان تنبیه ناقضین حقوق مزبور و اخذ خسارت، حق زنان به داشتن شخصیت حقوقی و تساوی آنان در برابر قانون، حق زنان به آزادگی از بردگی و تجارت برده ، کار اجباری و قاچاق زنان و تمامیت جسمانی و روانی ایشان، حق به اهلیت مدنی و مشارکت در امور اجتماعی و بهره مندی از سایر حقوق بشر، تعریف کودک ، محرومیت آزادی وی – کودک به عنوان قربانی و شاهد درمحاکم، وضعیت کودک در جدائی پدر و مادر- سیستم رسیدگی به جرایم نوجوانان را از جمله موضوعات مورد بحث در این كارگروه عنوان كرد.

براساس این گزارش، جلسات روز اول و دوم با مدیریت مشترک گروه ایرانی (به مدیریت حسین عسكری راد) و طرف مالزیایی و نماینده آی.بی.ای (IBA) اداره می‌شد. روز سوم که جلسات در حوزه حقوق زنان و کودکان بود نیز با نمایندگی «بهشید ارفع نیا» از كانون مركز اداره شد و علاوه بر جلسات عمومی، هر کدام از مباحث در میزگردهای کوچکتر بحث می‌شد. در پایان، جلسه‌ای با مدیریت مشترک نماینده كانون ایران و نماینده IBA و کانون مالزی برگزار شد و نسبت به مذاکرات کارگاه سه روزه جمع بندی مطلوبی صورت گرفت اظهارامیدواری شد که مشابه این کارگاه در ایران نیز برگزار شود.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان