ماه رمضان نازوب

ماه رمضان نازوب

طرز تهیه ی کلم پلوی شیرازی

طرز تهیه ی کلم پلوی شیرازی

مواد لازم برای 5 نفر:
•   نیم کیلو سبزی کلم پلو: تره، ریحون، ترخون، شیوید.
•  2 کیلوگرم کلم برگ.
•  600 گرم برنج باسماتی.
•  500 گرم گوشت چرخ کرده.
•  4 قاشق سوپ خوری آرد.
•  نصف لیوان آب لیمو.
•  روغن به مقدار کافی.
•  2 قاشق چای خوری زردچوبه.
•  نمک به اندازه کافی (یک مشت نمک زبر برای پلو).

ظروف و وسایل لازم:
ماهی تابه، قابلمه (تقریبا 8 تا 10 لیتری)، آب کش، پارچه برای دم‌کش کردن پلو
 یک توضیح: اگر سبزی تازه در اختیار ندارید یک لیوان و نیم مخلوطی از سبزی های خشک شده بالا را استفاده کنید.
یک توضیح بسیار ضروری: لطفا این پلو را با عشق و علاقه بپزید اگر علاقه چندانی به غذا پختن ندارید بروید یک همبرگر سرخ کنید بخورید نه این غذای معجزه آسا را خراب کنید نه وقت خودتان را. این غذا تنها غذایی است که من آن را فقط برای میهمانی‌های مهم و میهمان‌هایی که خیلی دوستشان دارم درست می‌کنم هم وقت گیر است و هم بسیار خوشمزه.

طرز تهیه:

 اول کوفته‌ها را آماده می‌کنیم. برای اینکار آرد را در ماهی تابه بریزید و روی شعله ملایم تفت بدهید تا رنگ آن کرم رنگ شود. آرد را باید مدام بهم بزنید تا نسوزد.

آرد که سرد شد با گوشت چرخ کرده خوب مخلوط کنید و کوفته‌های کوچکی را از آن درست کنید کوفته‌ها نباید بزرگ باشند تقریبا به قطر 1.5 سانتیمتر. پس از اینکه کوفته‌ها را آماده کردید آنها را با یکی دو قاشق روغن در ماهی تابه سرخ کنید.
آماده کردن کلم: کلم را به صورتی که در تصویر می‌بینید خورد کنید و آنرا در قابلمه بریزید، یک قاشق چای خوری زردچوبه را روی آن بپاشید روغن و آب لیمو را به آن بیفزاید و قابلمه را روی آتش متوسط قرار بدهید. در قابلمه را بگذارید و پس از چند دقیقه‌ای در را بردارید (تقریبا 5 دقیقه) وقتی که کلم‌ها شروع به نرم شدن کردند سر قابلمه را بردارید و کلم را زیر نظر داشته باشید و هر از چند دقیقه‌ای خوب بهم بزنید این کار را ادامه دهید تا کلم سرخ شود و رنگ آن قهوه‌ای روشن و ملایم شود.
قبل از شروع به پختن پلو سبزی‌ها را هم خورد کنید.

تهیه پلو:

من معمولا برنج را یک ساعت قبل از جوشاندن توی آب گرم می‌گذارم بعد قبل از جوشاندن آب را خالی می‌کنم و برنج را در آب جوشان می‌ریزم.
قابلمه را تا نیمه آب کنید و بگذارید آب جوش بیاید. برنج و سبزی را همراه با یک قاشق چای خوری زردچوبه در آب جوشان بریزید و تقریبا بمدت 5 دقیقه بجوشانید. دقت کنید برای جوشاندن برنج هیچ‌گاه نمی‌توان زمان تعیین کرد چون نوع برنج‌ها با هم فرق دارند این زمان 5 دقیقه‌ای فقط برای این گفتم که حدود جوشاندن را بدانید برای اطمینان از اینکه برنج آماده است باید چند دانه از آن را زیر دندان بگذارید و بجوید اگر هنوز خشک و شکننده بود آماده نیست برنج باید خیلی کم نرم شده باشد و اگر هنوز هنگامی که زیر دندان قرار می‌دهید سفت باشد آماده نیست.
وقتی برنج جوش خورد آنرا در یک آب‌کش بریزید و با ریختن آب سرد روی آن برنج را سرد کنید.
قابلمه را روی اجاق بگذارید و مقداری روغن در آن بریزید و با کمی برنج کف قابلمه را بپوشانید بعد مقداری از کلم را بر روی برنج بریزید و بعد هم مقداری از کوفته‌ها، این کار را ادامه بدهید (یک لایه برنج یک لایه کلم و یک لایه کوفته) تا تمام مواد در قابلمه قرار بگیرد.اطراف قابلمه را بالا بکشید تا پلو به صورت تپه‌ای وسط قابلمه در آید بعد با پارچه‌ای روی قابلمه و در قابلمه را ببندید. پلو را با حرارت ملایم برای یک تا یک ساعت و نیم دم کنید. برای سرو کردن پلو قبل از ریختن آن در دیس پلو را خوب مخلوط کنید.
 
یک نکته اضافی:
اگر دوست داشتید می‌توانید از چند برگ کاهو کف قابلمه پهن کنید ته دیگ آن بسیار خوشمزه می‌شود.

مطالب داغ چند روز گذشته