مروری برگذشته

عکس های خنده دار از مرکز تیونینگ اتومبیل غضنفر! عکس های افسانه ملکه دریایی با هنرنمایی غواص خانم دیدنی ترین عکس های روز (46) تصویری بسیار تاسف انگیز از مزار پوریای ولی ! عکس نایاب و قدیمی از قتلگاه امام حسین دیدن این عکس ها به همه کس توصیه نمی شود؟! + (عکس) عکس دختر ایرانی منتخب روی مجله های هالیوود عکس های دیدنی و جذاب سری(33) عکس های دیدنی چهره زنی پس از پیوند صورت عکس های عریان حمام کردن مردی در بلوار دانشجو!! عکس های بسیار دیدنی و خنده دار از حیوانات عکس های زیبااز دختر جذاب ژیمناست مجتبی محرمی پرچم ایران در دست مانکن نیمه‌ عریان جام جهانی برزیل + (عکس) لطف دیدن زیباترین تصاویر اینترنت را از دست ندهید عکس دیدنی جنیفر لوپز در حال ورزش کردن انتشار اولین عکس های دیدنی از زندگی دختر 10ساله عکس های زنان جذاب و با حجابی که مسلمان نیستند! عکس های زیبا از انتخاب دختر شایسته جهان اسلام نمایی از کاخ زیبای 15 میلیاردی علی کریمی (عکس) آخه خانم مگه مجبوری جایی بری که از ترس …/ تصویری
  • ناز وب
  • دیدنی
  • خواندنی
  • مدل لباس
  • سبک زندگی
  • آشپزی
  • گردشگری
  • پزشکی

2 عکس نایاب از قدیمی ترین نانوایی تهران

مجموعه : عکس های دیدنی
2 عکس نایاب از قدیمی ترین نانوایی تهران
نازوب: می گویند پخت نان سنگک قبل از ورود اسلام در ایران رواج داشته و در واقع ایده پخت آن را پزشک یکی از سلاطین ساسانی می دهد. او برای سلطان که بیماری سختی دچار شده بود تجویز می کند که نانی بخورد که روی ریگ (سنگ ریزه) پخته شده باشد.
 
سالنمای کمیته نانوایان تهران که در تاریخ 19 اردیبهشت سال 1326 در تهران منتشر شده است هم درباره پیدایش نانوایی و نان سنگک این طور آمده است: «شاه عباس برای رفاه حال طبقات تهی دست و لشگریان خود که غالباً در سفر احتیاج به نان و خورش موقت و فوری داشتند و لازم بود به هر شهری می رسند نانوایی هایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند و غذایی باشد که خورش نان قرار دهند، درصدد چاره بر آمد و حل این مشکل را از «شیخ بهایی» که از اجله ی علما و دانشمندان ایران بود خواست. شیخ بهایی با تفکر و تعمق تنور سنگکی را ابداع نمود…»

 

2 عکس نایاب از قدیمی ترین نانوایی تهران  

 

 قدیمی ترین عکس از نانوایی در تهران

 

از طرفی قدیمی‌ترین فرهنگ لغتی که از این نان خوش طعم نام برده «برهان قاطع» است که در سال 1062 هجری قمری نوشته شده، مؤلف این فرهنگ در معنی واژه سنگک می‌نویسد: «و نوعی از نان هم هست که بر روی سنگ‌ریزه‌های گرم بپزند.» پیشینه تاریخی نان سنگک دقیقا روشن نیست و حرف و حدیث های زیادی درباره اش گفته شده است، اما آنچه که معلوم است، اینست که واژه "سنگک " از دو جزء " سنگ " و "ک " نسبت ساخته شده و آن نانی است که بر روی سنگ‌ریزه (ریگ) پخته می شود.
 
 

 

 یک نانوایی سنگکی در دوره قاجار

تازه ترین ها
پربیننده های هفته
پربیننده های ماه

دیدنی ترین عکس های جهان

عکس های دیدنی

اس ام اس و جوک های جدید