جهان در حال انفجاری است که صدایش را نمی‌شنویم

مجموعه : اخبار
جهان در حال انفجاری است که صدایش را نمی‌شنویم
حسن نجفی سولاری مشاور وزیر و رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برونسپاری، واسپاری ، تقویت بخش خصوصی، حمایت از افسران جنگ نرم، نگاه نو به تولید محتوا به عنوان برنامه های خود در این مرکز یاد کرد و گفت: باید مدیریت محتوا را رونق بخشید تا از گرفتاری فرهنگی بیرون رفت.

دکترحسن نجفی سولاری رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم برگزاری نخستین نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال ، با توضیح اینکه اهمیت برگزاری این نشست با فعالان فضای مجازی و تولیدکنندگان محتوا برگرفته از سخنان رهبر معظم انقلاب است، اظهار کرد: زمانی که شورایعالی فضای مجازی درصدد تشکیل بود، رهبری فرمودند اگر من فرصت می‌کردم، مسئولیت این حوزه را خود بر عهده می‌گرفتم و این نشان از اهمیت جایگاه این حوزه دارد.

نجفی سولاری با اشاره به اینکه امشب نمی‌خواهم از بعد حوزه حقوقی و رئیس مرکز وارد بحث و مذاکره شوم بلکه می‌خواهم به عنوان یک معلم صحبت کنم، عنوان کرد: با این روش، می‌توان بسیاری از درد دل‌ها را راحت‌تر بگویم و البته در مواردی خطابم بالاتر از سطح وزارتخانه، به مجلس و نهادهایی هست که با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری، در 10-15 سال گذشته کار خاصی را در این حوزه انجام نداده‌اند.

جهان در حال انفجاری است که صدایش را نمی‌شنویم

نجفی سولاری عنوان سخنرانی خود را "بازی قهرمانانه یا تن دادن به انفجارهای بی‌صدا" ذکر کرد و ادامه داد: شرایطی که بر جهان حکم می‌راند، گویای انفجاری است که ما صدایش را نمی‌شنویم. اتفاقی که در دنیا می‌افتد، تغییری اساسی در نوع جنگ‌هایی که در حال بروز و ظهور است را، به دنبال دارد و از این جهت رهبر معظم انقلاب این تغییر اساسی را "جنگ نرم" گذاشته‌اند.

مشاور وزیر ارشاد هدف از این جنگ‌ها را تسخیر ابر حاکم بر ما دانست و گفت: نوعی از اتمسفر همانند آنکه موجبات تنفس را فراهم ‌کند، به دنبال تسخیر اندیشه ماست و مصداق و نمونه آن نیز طرح "بالون" گوگل که به دنبال ایجاد چتری وای‌فای روی کشور با ظرفیت دو مگابیت بر ثانیه و بدون هیچ محدودیتی برای ارائه خدمات دیتا به موبایل و تجهیزات مردم است.

نجفی سولاری با اشاره به یکی از گزارش‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در سال 2010کرد و افزود: در سال 2019 غلبه دیگر با رادیو و تلویزیون نیست و این رسانه منحنی نزولی خود را طی می‌کند و محتوای رسانه‌های مجازی جایگزین آن می‌شود و رسالتش اهمیت می‌یابد اما با این حال در داخل کشور و در حوزه حاکمیتی، تکلیف رادیو و تلویزیون مشخص شده و تلفن هم در اختیار مخابرات است ولی مسئولیت دیگر ظرفها همچون اینترنت، موبایل، تلویزیون هوشمند، بازی‌ها، کنسول‌های بازی و بسیاری از ابزارهای دیگر که بر عهده وزارت ارشاد بوده و هست و باید این بخش‌ها را تغذیه می‌کرده، ولی به راستی این کار انجام شده است؟

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال افزود: 72 درصد محتواهای مجموعه‌های ذکر شده که وظیفه نظارت بر آن‌ها برعهده وزارت ارشاد است را آمریکا تحویل می‌دهد ولی متأسفانه به دلیل عدم اشراف به این موضوعات، تنها کنترل بر 0.3 درصد از این حوزه برای ما ممکن است.

نجفی سولاری تاکید کرد: با این وجود معتقد هستیم که قوت‌های بسیاری در این حوزه وجود دارد و کم‌کاری‌های گذشته دلیلی بر از دست رفتن قوتها و پتانسیل‌ها نیست.

فرزندسالاری، تربیت عنصر دیجیتال را گسترش داده است

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه تنها صنعتی هستیم که کل زنجیره از ایده تا دیده، دست خودمان است، عنوان کرد: خوشبختانه به دلیل فرزندسالاری، از مهدکودک تا دانشگاه در حال تربیت عنصر دیجیتال هستیم و این قوت است نه ضعف و تهدید.

نجفی سولاری همچنین درباره راهکار برون رفت از این شرایط نیز خاطر نشان کرد: فکر می‌کنم راه‌حل، مدیریت محتوا باشد که باید فرایندهای آن را با کمک فعالان این حوزه ایجاد کرد؛ طی یک ماه اخیر هم که در این مسند هستم، درس‌های بسیاری از فعالان این حوزه آموخته ام از جمله فهم چالش‌هایی که نظام باید به آن توجه می‌کرد ولی متأسفانه با غفلت از آن، به نوعی گرفتاری فرهنگی دچار شد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره‌ای هم به بحث حمایت‌ها داشت و خاطر نشان کرد: سال 88-89 طبق آمار تقریبی از رساله یک دانشجو، چیزی حدود 5 هزار نفر سالانه، با درجه بالا از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده و در حوزه فناوری دیجیتال داریم و علی‌رغم اینکه برترین‌های بعضی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، ایرانی‌هایی هستند، در طول 20 سال گذشته که این فناوری وارد بازار ایران شده منابع شایسته ای به آن اختصاص داده نشده و حتی به اندازه 10 درصد صنایع دیگر هم به آن توجه نشده است.

اندازه زمین‌های فوتبال ساخته شده به این صنعت توجه نشد

نجفی سولاری افزود: راحت می‌شود گفت که به اندازه زمین‌های فوتبالی که دولت ساخت، به این صنعت توجه نشد. سهم این صنعت، تولیدکنندگانش و خبرگانی که چندین سال زمان گذاشته‌اند و مالتی‌مدیایی مرجع ایجاد کرده‌اند، کجاست؟

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اشتغال‌زا بودن این صنعت، افزود: دراین صنعت می‌توانیم سهم 10 تا 20 برابری اشتغال را ایجاد کنیم و فقط لازمه این کار حمایت از فعالان این بخش است در حالیکه استعدادها در فناوری دیجیتال با عدد خیلی کمی شکوفا می‌شود.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال تصریح کرد: در حوزه فناوری اطلاعات، اسناد بالادستی و مطالعات بسیاری انجام شده ولی قانونی که ما را از مالیات معاف کند، تخفیفات ویژه ارائه دهد و شرایط تسهیلاتی ایجاد کند، وجود ندارد و از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که اگر چنین شرایطی تاکنون ایجاد نشده، مجدانه به فکر باشند.

تنهایی نمی‌توانیم این وزنه را بلند کنیم

نجفی سولاری همچنین خاطر نشان کرد: احساس کردیم به تنهایی نمی‌توانیم این وزنه را بلند کنیم و از این جهت این نشست را ترتیب دادیم و حتی برای برقراری ارتباط علمی با شما فعالان، همه تجربیاتم را در قالب پرسشنامه بردم و 56 عنوان عملیاتی و 200 گویه مربوط به بخش‌های کاری تعبیه کردم و بر روی سایت سرآمدقرار دادم تا از میزان توانمندی شما نیز مطلع شویم و ببینیم تا چه میزان می‌توانید وارد معرکه شوید.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با تحلیلی که از این پرسشنامه‌ها صورت خواهد گرفت، گزارشی دست آقای وزیر می‌رسد و بر مبنای آن اتاق فکرها، کارگروه‌ها و نهایتا واگذاری فعالیت‌ها انجام خواهد شد.

نگاه جدید به موضوعات و محورهای فعالیت مرکز

نجفی سولاری همچنین درباره محوریت برنامه‌های این مرکز یادآور شد: اساس آن چیزی که تقاضای من است مبتنی بر اصل برنامه‌ ارائه شده وزیر در مجلس است که در واقع چتر فکری ماست.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در پایان ضمن کناره‌گیری از موضوعات اجرایی در این مرکز، تصریح کرد: فعالان باید قبول کنند که حاکمیت برای حفظ آن‌ها باید بر فعالیت‌هایشان نظارت و رویکرد هدایت داشته باشد و نوید می‌دهم نگاه جدیدی به محتوا در حال ایجاد است و شما که افسران جنگ نرم هستید، نظام تکلیف دارد از شماها حمایت کند.

روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان