moharam

گفتگویی جالب با خواننده ای که نجاری می کند!

گفتگویی جالب با خواننده ای که نجاری می کند!
گزارش خواندنی از هنرمندی که نجاری می کند.

سهیل نفیسی می گوید در آلبوم جدیدش کوشیده به سبک و سیاق گذشته​اش وفادار بماند و نو​آوری‌هایی هم در کارش داشته باشد.
عرضه سومین آلبوم سهیل نفیسی با عنوان «چنگ و سرود» از 21 فروردین ماه آغاز شد، اما قرار است مراسم رونمایی آن در اردیبهشت برگزار شود.
سهیل نفیسی در گفت و گو با خبرآنلاین آلبوم «چنگ و سرود» را ادامه منطقی آلبوم «ری​را» دانست و گفت: «در این آلبوم اشعاری از شاعران معاصر همچون نیما یوشیج، احمد شاملو، مهدی اخوان‌ثالث، سهراب سپهری، فریدون مشیری، بهمن فرسی و ابراهیم منصفی را اجرا شده​است.»
 
او افزود: «برای نخستین بارشعرهایی از سهراب سپهری، فریدون مشیری و بهمن فرسی را کنار سایر شاعران معاصر اجرا کرده​ام.» این آهنگسازدرباره انتخاب شعرهای بهمن فرسی برای اجرا گفت: «فرسی را بیشتر به عنوان نمایشنامه نویس می‌شناسند و کمتر کسی با جنبه شاعری او آشناست، او شاعر توانایی است. حدود 12 سال پیش به طوراتفاقی مجموعه «شعر یک پوست و یک استخوان» او به به دستم رسید و از همان زمان به شعرهای اوعلاقمند شدم.»
به گزاش نازوب به گفته نفیسی، «فرسی دراین مجموعه برخورد جدید و مدرنی با رباعی کرده و من دوتا از شعرهای او را انتخاب کردم و برای​ نخستین بارنیز در کنسرتی که سال 1384 درکاخ نیاوران داشتم، این شعر​ها را اجرا کردم.»
او اظهار داشت: «دراین آلبوم نیزاتفاقا همان اجرای کاخ نیاوران را منتشر کرده​ایم. البته درخود آلبوم «چنگ وسرود» هیچ اشاره​ای به این موضوع نشده است. البته برای اینکه بتوانم این دو رباعی را به حال وهوای ترانه نزدیک کنم، از بهمن فرسی اجازه کتبی گرفته​ام و تغییراتی روی این دوشعر بوجود آورده‌ام.»
 
توجه به تنوع
او درباره مضمون محوری آلبوم «چنگ و سرود» گفت: «همان طورکه شعر معاصر از نظر مضمون متنوع است درآلبوم «چنگ و سرود» هم سعی کرده‌ام این تنوع را رعایت کنم و شعرهایی را انتخاب کرده‌ام که با روحیه مردم ازنظر عاطفی و اجتماعی رابطه تنگاتنگی داشته باشد.»
به گفته نفیسی، «آهنگسازی این آلبوم را همچون دو تجربه پیشین خود وبراساس تجربه آوازی ساخته و گیتار به عنوان ساز اصلی در آلبوم با شعر همراه شده​است.» این آهنگساز و خواننده دراجرا و ضبط این آلبوم ازهمکاری پیتر سلیمانی‌پور به عنوان نوازنده گیتاراستفاده کرده است. پیش از این نفیسی در آلبوم‌ها و اجراهایش به تنهایی گیتار می‌زد. این نخستین همکاری نفیسی و سلیمانی‌پور دراجرای موسیقی است.
وی درباره موسیقی به کار رفته در این آلبوم گفت: «دراین آلبوم سعی کرده ام که موسیقی متناسب با حال وهوای شعرها باشد و ازسازهای بادی برای همراهی با قطعات بهره برده​ام. در کنار گیتار نوازی من و پیترسلیمانی دربرخی قطعات نیز صدای گیتار پویا محمودی نیزبه گوش می​رسد.»
او درباره ادامه همکاری با پیترسلیمانی خاطرنشان کرد: «برای من مهم دوستی است، اگرشرایط همکاری درآینده فراهم شد، بی‌شک دوباره تجربه‌های مشترکی با هم خواهیم داشت.»
 
بازگشت به سمت شعر کلاسیک
نفیسی درباره آلبوم بعدی​اش که درحال آماده سازی آن است، گفت: «این روزها مشغول گردآوری آلبوم چهارمم هستم که شامل اشعارحافظ است، البته من کارروی این آلبوم را همزمان با آلبوم «ری را» شروع کرده بودم.»
این خواننده و آهنگسازدرباره انتخاب غزل​های حافظ پس ازتجربیاتی که درشعر معاصر داشت، گفت: «برای من گستره شعر بسیار وسیع است و من شیفته شعر از هر نوع و قالب​اش هستم. شعری که با حس و حال و هوای من نزدیک باشد، معمولا هم سعی می​کنم که به حسم دروغ نگویم. غزل​های حافظ نیزچنین ویژگی دارند و ازقرن​ها پیش توانسته مخاطب را جذب کند و این پروسه تا قرن​ها بعد نیز ادامه خواهد داشت. شعرحافظ جهانی است و جهانی را هم می​تواند با خود همراه کند.»
نفیسی که آخرین کنسرت‌اش را سال 87 به مدت سه شب درتالار آبی کاخ نیاوران اجرا کرد درباره کنسرت‌های آتی خود، گفت: «فعلا قصد برگزاری کنسرت ندارم. من برخلاف بسیاری ازموزیسین‌ها زندگی و اموراتم ازراه موسیقی نمی‌گذرد و حرفه من نجاری و کار با تیر و تخته است. برگزاری کنسرت نیازبه آرامش خیال و امنیت مالی دارد که من درشرایط فعلی چنین آرامش و امنیت خاطری ندارم.»
وی افزود: «البته جنس موسیقی و روحیه من به گونه‌ای است که خودم آنچنان علاقه‌ای ندارم زود به زود با مخاطبانم روی صحنه دیدارکنم.»
سهیل نفیسی نخستین باربا انتشار آلبوم «ری را» به علاقه‌مندان موسیقی معرفی شد. در آلبوم «ری را» نفیسی به اجرای اشعاری ازشاعران صاحب‌نام معاصر نظیر نیما، اخوان و شاملو پرداخته بود. او در آلبوم «ترانه‌های جنوب» با حفظ شیوه قبلی اجرای خود ترانه‌های دوست هنرمندش ابراهیم منصفی معروف به «رامی» را با گویش جنوبی اجرا کرد که این آلبوم نیز با استقبال خوبی روبروشد.

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان