دنیای  بازیگران و چهره های ایرانی

دنیای دانستنی ها

توقیف یک فیلم سینمایی (تصاویر)

مجموعه : فرهنگ و هنر
توقیف یک فیلم سینمایی (تصاویر)

نازوب، تولید فیلم سینمایی «آینه شمعدون» به کارگردانی بهرام بهرامیان و تهیه‌کنندگی محمد کمالی‌پور با انجام 60 درصد از مراحل فیلمبرداری چند روزی است متوقف شده است.

اما چه اتفاقی افتاده که فیلم در مرحله فیلمبرداری متوقف شده است، سوالی است که در ادامه گزارش پاسخ آن داده می‌شود.

در سینمای ایران کم پیش می‌آید فیلمی با داشتن پروانه ساخت در مرحله فیلمبرداری متوقف شود و در اکثر موارد اگر موضوع توقیف فیلم در میان باشد، به پایان تولید فیلم برمی‌گردد اما در رابطه با «آینه شمعدون» قضیه فرق می‌کند.

  توقیف یک فیلم سینمایی (تصاویر)

«آینه شمعدون» یکی از شاهکارهای جدید مدیریت سینمایی است که امروز از آن صحبت می‌کنیم. اما شاهکار نه از بابت ساختار و موضوع فاخر آن که از بابت پرداختن به موضوع و سوژه‌ای حساس و بحث‌برانگیز که صدای همه را درآورده است و مدیریت جدید اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد هم با اقدام به موقع جلوی ادامه فیلمبرداری آن را گرفته است.

توقیف یک فیلم سینمایی (تصاویر)

باز جای شکرش باقی است که نگذاشتند فیلم ساخته شود و بعد از شدت گرفتن اعتراضات جلوی فیلم را بگیرند.

 ماجرا از آنجا شروع می‌شود که فیلم از مدیریت سابق، پروانه ساخت می‌گیرد. نکته جالب اینجاست که برخلاف تمام فیلم‌های سینمایی که پروانه ساخت می‌گیرند و خبر اخذ پروانه ساخت آن از طریق روابط عمومی سازمان سینمایی هر هفته رسانه‌ای می‌شود، خبر گرفتن مجوز «آینه شمعدون» هیچ‌گاه رسانه‌ای نشد. همچنین در این باره گفته می‌شود حتی فیلمنامه پروژه هم‌ (در زمان مدیریت سید علیرضا سجادپور) خوانده نشده است.

از طرف دیگر هم رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران که فیلمنامه‌ها به دست او و همکارانش می‌رسد و به نوعی نقش مشاور را در صدور پروانه‌های ساخت فیلم‌ها به عهده دارد، مشاور تهیه‌کننده فیلم است. ضمن اینکه چند تن از بازیگران و کارگردانان سینما از تهیه کننده فیلم گلایه های زیادی داشتند.

فیلمنامه «آینه شمعدون» که دلیل متوقف کردن فیلم عنوان شده است، دارای موضوعی خط قرمزی و ملتهب است؛ از دختری که در لباس پسرانه بزرگ شده و حالا می‌خواهد ازدواج کند تا خری که در جامعه‌ای حرف‌های فلسفی می‌زند و به خاطر حرکتی عقیم می‌شود. البته این تمام داستان نیست و فقط بخشی از آن است.

به این‌ها اضافه کنید عکسی که از یکی از بازیگران زن این فیلم در اینترنت منتشر شد که این بازیگر را با چهره‌ای غیرمتعارف و مخالف با هنجارهای ما نشان می‌دهد.

توقیف یک فیلم سینمایی (تصاویر)

آن طور که پیداست با توقف فیلمبرداری پروژه، مسئولان اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول بازبینی فیلم‌های گرفته شده و مطالعه فیلمنامه هستند تا برای ادامه فیلمبرداری یا توقیف فیلم تصمیم بگیرند.

پیش از این خلاصه داستان فیلم این‌گونه عنوان شده بود: داستان این فیلم درباره زن و شوهری به نام «ضیاء» و «سوری» است که قصد دارند دخترشان را به خانه بخت بفرستند. ضیاء در سیرک کار می کرده و حالا بیکار شده است. سوری قصد دارد به دخترش جهیزیه‌ای مفصل بدهد و دخترش را با آبرو ‌به خانه بخت بفرستد. تلاش‌های خانواده برای جور کردن جهیزیه وقتی کامل می‌‌شود که اهالی محل به کمک آن‌ها آمده و هر کدام تکه‌ای از وسایل زندگی مشترک را به این دو جوان می‌دهند.
 

مطالب داغ چند روز گذشته
10 پرنسس مشهور و زیبای جهان (عکس)
10 پرنسس مشهور و زیبای جهان (عکس)
مشاهده بیشتر