عوامل عجیبی که آلرژی را تشدید می کند !

عوامل عجیبی که آلرژی را تشدید می کند !

12 عامل عجیب که باعث می شود آلرژی شما زیادتر شود با دانستن این عوامل در بهبود خود کمک کنید.

 

نازوب، آلرژی های فصلی مانند آلرژی پاییزی یکی از آزاردهنده ترین مشکلات در برخی افراد محسوب می شود. همه ی افراد مبتلا به این نوع حساسیت، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا از دست این مشکل بزرگ رها شوند، اما نمی دانند خیلی از عادات روزانه به ظاهر بی ضرر و همچنین محیط اطرافشان می تواند منجر به تشدید علائم آلرژی های فصلی گردد. در این مبحث می خواهیم شما را با این موارد آشنا کنیم تا کمتر با این مشکل برخورد کنید.

 

پروتئین های گرده مانند

بعضی از میوه ها و سبزیجات خام مانند سیب، سیب زمینی و طالبی پروتئین های سطحی دارند که سبب ایجاد علائم آلرژی در بدن افراد حساس می گردند.
این پروتئین ها سبب بروز علائمی مانند عطسه، سرفه و خارش گلو می شوند.
لنزهای تماسی

شاید شما فکر می کنید استفاده از لوازمی که موجب ایجاد پوشش روی چشم هایتان می شود، سبب کاهش خارش و اشک ریزش در فصول گرده افشانی می گردد، اما باید بدانید پوشاننده هایی نظیر لنزهای تماسی چشم خود می توانند محرک بروز آلرژی در شما شوند.
لنز ها به شدت توسط گرده گیاهان، دود ماشین آلات و موجودات بسیار ریز هوا آلوده می شوند. اگر اصرار به استفاده از لنزهای تماسی دارید، حداقل از نوع یک بار مصرف آن استفاده نمایید.

روزهایی که باد می وزد، بدترین روز برای افراد مبتلا به آلرژی است، زیرا گرده ها به شدت در محیط پراکنده می شوند.
استرس

محققان طی یک بررسی بر روی افراد مبتلا به تب یونجه دریافتند، کسانی که دچار استرس شدید هستند بیش از دیگران در معرض ابتلا به آلرژی ها قرار دارند.
روزهایی که باد می وزد، بدترین روز برای افراد مبتلا به آلرژی است، زیرا گرده ها به شدت در محیط پراکنده می شوند

تب یونجه عبارت است از یک واکنش حساسیتی به مواد حساسیت زای موجود در هوا که چشم ها، بینی ، سینوس ها، گلو و لوله های برونشی موجود در ریه ها را گرفتار می کند.
نام این بیماری گمراه کننده است، زیرا یونجه باعث واکنش حساسیتی نمی شود و در این بیماری تبی وجود ندارد.
این بیماری بیشتر در فصل گرده افشانی گیاهان تشدید می شود و با پایان آن فروکش می کند.
الکل

نوشیدن مشروبات الکلی می تواند در برخی افراد موجب بروز علائم شدید آلرژی شود.
آنچه به عنوان یک آلرژن (ماده آلرژی زا) در مشروبات الکلی وجود دارد، سولفیت است. سولفیت می تواند باعث گرفتگی شدید بینی شود.
مصرف داروی اشتباه

مصرف آنتی هیستامین ها می تواند عطسه، خارش و سایر علائم آلرژی را تسکین دهد. اما استفاده از یک داروی اشتباه به جای داروهای آنتی هیستامین می تواند به شدت آلرژی بیفزاید، مثلا منجر به تورم بیش از حد بینی شده و به دنبال آن مشکلات دیگری را ایجاد می کند.
اشیای معطر

هر شی معطری می تواند سبب تحریک پوشش پلک چشم و بینی شود. اشیایی نظیر شمع های معطر، شیشه های ادکلن (هر چند که تهی از عطر باشند) و …، حساسیت شما را تشدید خواهند کرد.
کلر

شنا در استخر حاوی کلر و یا حتی نشستن در نزدیکی استخر می تواند سبب تشدید آلرژی شود.
کلر یک گاز به شدت محرک است. زمانی که شما بوی کلر را حس می کنید، به این معنی است که این گاز وارد بدن شما شده است.
استخرهای سرپوشیده به مراتب آلرژی زاتر از استخرهای سرباز خواهند بود.
لباس های ضخیم

حتما لباس های پشمی و ضخیم تان را بعد از هر بار استفاده بشویید، زیرا این نوع لباس ها بهترین وسیله برای به دام انداختن مواد ریز حساسیت زا نظیر گردوخاک، مایت ها و … هستند.
بهترین راه نگه داشتن این گونه لباس ها، نگه داشتن آن ها در پارچه های نخی است.
استحمام نکردن

دانه های گرده گیاهان، گردوغبار هوا و میکروب های آلرژی زا نه تنها به لباس ها، بلکه به پوست بدن ما نیز می چسبند.
یک دوش صبحگاهی، تمام این مواد آلرژن را از شما دور خواهد کرد، در نتیجه روز بهتری خواهید داشت.
آب و هوا

احتمالا آلرژی شما در روزهای بسیار آفتابی و خشک، بارانی و روزهایی که باد می وزد، تشدید می گردد. آیا می دانید چرا؟ زیرا این شرایط، وضعیتی ایده ال برای انتشار دانه های گرده گیاهان است.
روزهایی که باد می وزد، بدترین روز برای افراد مبتلا به آلرژی است، زیرا گرده ها به شدت در محیط پراکنده می شوند.
روزهایی که باران ملایم می بارد نیز دشمن افراد مبتلا به حساسیت های فصلی است، زیرا سبب پخش شدن آلرژن ها (مواد آلرژی زا) می گردد.
بهترین شرایط برای افراد مبتلا به آلرژی زمانی است که باران شدید شروع به باریدن می کند، زیرا این نوع بارش سبب پاک سازی و فرونشستن مواد آلرژی زا خواهد شد.
سیگار کشیدن

بررسی ها نشان می دهد میزان هیستامین موجود در بدن افراد سیگاری افزایش می یابد. هیستامین ماده ای است که در اثر ورود مواد حساسیت زا به بدن، توسط سلول های سیستم ایمنی تولید شده و موجب تورم، قرمزی و خارش شدید پوست می گردد.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان