moharam

دخترانه ترین و پسرانه ترین دانشگاه در ایران

دخترانه ترین و پسرانه ترین دانشگاه در ایران

دخترانه ترین و پسرانه ترین دانشگاه های ایران معرفی شدند

معرفی دخترانه ترین و پسرانه ترین دانشگاه ایران با آمارگیری مشخص شد. بیشترین دانشجوی مرد در دانشگاه آزاد و بیشترین دانشجوی زن در دانشگاه پیام‌نور تحصیل می‌کنند.

  به گزارش سایت ناز وب 3 میلیون و 790 هزار و 859 دانشجو در حال حاضر در دانشگاه‌های کشور در حال تحصیل هستند که از این تعداد یک میلیون و 874 هزار و 966 نفر زن و یک میلیون و 915 هزار و 893 نفر مرد هستند.

در حال حاضر 14 درصد از دانشجویان در وزارت علوم، 22 درصد در دانشگاه پیام نور، 11 درصد در دانشگاه جامع علمی کاربردی، 38 درصد در دانشگاه آزاد، 5 درصد در دانشگاه‌های وابسته به وزارت آموزش و پرورش، 3 درصد در دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، 6 درصد در مراکز آموزش عالی مستقل و یک درصد در سایر دانشگاه‌های اجرایی مشغول به تحصیل هستند.

هم‌اکنون 44 درصد از دانشجویان در گروه علوم انسانی، 33 درصد در گروه فنی و مهندسی، 7 درصد در گروه علوم پایه، 6  درصد در گروه کشاورزی و دامپزشکی، 5 درصد در گروه هنر و 5 درصد در گروه علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

64 درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی، 27 درصد در مقطع کاردانی، 6 درصد در مقطع کارشناسی ارشد، 2 درصد در مقطع دکترای حرفه‌ای و 1 درصد در مقطع دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند.
یک میلیون و 460 هزار و 9 دانشجو در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند که از این تعداد 579 هزار و 821 نفر زن و 880 هزار و 177 نفر مرد هستند.
همچنین 818 هزار و 147 دانشجو در دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کنند که از این تعداد 251 هزار و 129 نفر مرد و 567 هزار و 18 نفر زن هستند، در این دانشگاه تعداد خانم‌ها تقریباً 2 برابر تعداد آقایان است. این آمار با توجه به متقاضیان کنکور و قبولی آنها هر ساله متفاوت است.

 تفاوت دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد، کدام بهتر است؟

شاخص ترین تفاوت دو دانشگاه:

 1. تفاوت در زمان و نحوه ثبت نام
 2. تفاوت در مقطع پذیرش دانشجو
 3. تفاوت در رشته‌های ارائه دهنده
 4. تفاوت در بار علمی
 5. تفاوت در نحوه تشکیل کلاس‌ها
 6. تفاوت در محیط و امکانات دانشگاه
 7. تفاوت در میزان شهریه

 

 • تفاوت در زمان و نحوه ثبت نام

امکان ثبت نام در ترم مهر و بهمن در هر دو دانشگاه امکان‌پذیر است. یکی از تفاوت‌های دانشگاه آزاد و پیام نور در این است که دانشگاه آزاد در طول ترم فراخوانی مبنی بر حذف دانشجویان در رشته‌ها و واحدهای مختلف را ارائه می‌دهد.

از دیگر تفاوت دانشگاه آزاد و پیام نور نحوه ثبت نام در سامانه است. ثبت نام دانشگاه آزاد در سامانه مخصوص خود دانشگاه و ثبت نام دانشگاه پیام نور در سازمان سنجش امکان‌پذیر است.

 

 • تفاوت در بار علمی دانشگاه

به طور حتم اساتید دانشگاه آزاد از تجربه و مهارت بیشتری نسبت به اساتید دانشگاه پیام نور برخوردار هستند. دانشگاه پیام نور در اکثر مواقع اساتید دارای مدرک کارشناسی ارشد را استخدام می‌کنند که پختگی و تجربه لازم را ندارند.

به همین دلیل سطح علمی و میزان بار علمی دانشگاه آزاد بیشتر از دانشگاه پیام نور است. همچنین قدمت تاسیس دانشگاه آزاد بیشتر از پیام نور است.

 

 • تفاوت در مقطع پذیرش دانشجو

امکان ثبت‌نام در مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه آزاد وجود دارد. همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند در کنکور کاردانی به کارشناسی در رشته دلخواه خود شرکت کنند.

از طرفی دانشگاه پیام نور فقط در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی نیز بیشتر از بقیه مقاطع است. همچنین ممکن است این دانشگاه در مقطع کارشناسی و دکتری بعضی از رشته‌ها دانشجو نپذیرد.

 

 • نحوه تشکیل کلاس‌ها

کلاس‌های دانشگاه آزاد مانند دانشگاه‌های دولتی در طول ترم به صورت حضوری برگزار می‌شود. اما کلاس‌ها در دانشگاه پیام نور به صورت غیرحضوری و فقط در پایان هفته به صورت رفع اشکال برگزار می‌شود.

در کلاس‌های دانشگاه پیام نور ارتباط با اساتید و دیگر همکلاسی‌ها کم است. همچنین امکان یادگیری از استاد در کلاس درس مانند دانشگاه‌های آزاد و سراسری وجود نخواهد داشت.

 

 • تفاوت در رشته‌های ارائه دهنده

امکان پذیرش دانشجو در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور و با کنکور در دانشگاه‌ای آزاد راحت‌تر است.

دانشگاه پیام نور دارای رشته‌های تعیین شده نمی‌باشد؛ به همین دلیل امکان پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از طریق این دانشگاه امکان‌پذیر نیست.

 

 • تفاوت در محیط و امکانات دانشگاه

امکانات دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه پیام نور به دلیل تفاوت در شهریه بیشتر می‌باشد. همچنین محیط و تعداد دانشکده‌های دانشگاه آزاد بسیار بیشتر از دانشگاه پیام نور است.

دانشگاه پیام نور به چندین ساختمان نیز محدود می‌شود اما دانشگاه آزاد چندین دانشکده جداگانه برای رشته‌های هم گروه دارد.

 

 • و مهم تر از هر چیز، تفاوت شهریه دانشگاه آزاد و پیام نور

به طور قطع شهریه دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه پیام نور از شهریه بالاتری برخوردار است. شهریه دانشگاه آزاد در رشته‌های پرطرفدار مانند رشته‌های پیراپزشکی و پزشکی بسیار بالا است. اما شهریه دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاه آزاد مقرون به صرفه است و امکان پرداخت آن در چند قسط وجود دارد.
با توجه به این تفاوت و مزایای دو دانشگاه اکنون بهتر می توانید محل تحصیل خود را انتخاب کنید. موفق و سربلند باشد.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان