دنیای  بازیگران و چهره های ایرانی

دنیای دانستنی ها

دو خدمت اساسی حجاب به زنان

دو خدمت اساسی حجاب به زنان
بر آنیم تا در این مجال، قطعاتی کوتاه و بلند از کتاب وحی را با نگاهی گزیده به انعکاس آن در ادبیات پارسی، از کتاب «در محضر قرآن» اثر ارزشمند استاد الهی قمشه‌ای پیشکش طالبان حق و جوینگان حقیقت کنیم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

آیه ٥٩ سوره احزاب

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا [٣٣:٥٩]

ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسری‌های بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ (و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

حجاب و لباس دو خدمت اساسی به زنان میکند؛ یکی مصونیت از تعرض آن کس که نامحرم است و در حریم محبت نیست چنانکه هوای سرد و آفتاب گرم و گرد و غبار و آلودگی نیز با بدن نامحرم هستند و همه به خصوص خانمها که به عالم لطافت نزدیک ترند توصیه شده است که خود را از آنها بپوشانند.

دیگر حفظ محبوبیت زن که به سبب آشنایی و دسترسی بیش از حد از رونق و مطلوبیت می افتد. به قول سعدی:
دیدار می نمایی و پرهیز می کنی        بازار خویش و آتش ما نیز میکنی

کلمۀ هوا در تمثیل مولانا همچنین به معنی عضق است و مقصود این است که در اثر آن حجاب، آتش ایجاد عشق می کند که همان هواست.

بدین بیان اگر زن و مرد به کلی از هم دور باشند، آب در جایی و آتش در جایی دیگر، گرما و عشقی حاصل نمی شود و اگر بی هیچ حجابی و محدودیتی در کنار هم قرار گیرند باز عشقی و هوایی پدید نمی آید.

اما اگر زن و مرد در فضاهای گوناگون  اجتماعی همچون دانشگاه و نمایشگاه های هنری و محافل موسیقی و تئاتر کنار هم و در مصاحبت یکدیگر باشند اما حجابی بین آنها قرار گیرد از محجوبیت و پاکدامنی و تعهد اخلاقی هر دو بیشترین بهره را از موهبت وجود یکدیگر خواهند برد، به خصوص این شیوه آشنایی در محیط عمومی و امن و بی خیال برای انتخاب همسر سودمند است و می تواند جایگزین شیوۀ دیرینۀ آشنایی از راه خواستگاری گردد.


مطالب داغ چند روز گذشته
دختر پسرهای همجنسگرا که با حیوانات ازدواج کردند (عکس)
دختر پسرهای همجنسگرا که با حیوانات ازدواج کردند (عکس)
مشاهده بیشتر