لاغری با نازوب

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مهارت و ترفندهای زندگی وبسایت ناز وب

نکات مهم در مورد نزدیک بینی

مجموعه : بیماری ها
نکات مهم در مورد نزدیک بینی

نازوب: برای دیدن از نزدیک مشکلی ندارید. اما در عوض، دورتر برای تان محو و کدر است. اگر این وضعیت را دارید، بی شک نزدیک بین هستید، نزدیک بینی نوعی نقص بینایی است که تقریباً یک چهارم افراد جامعه را مبتلا می‌کند. دربارۀ نزدیک بینی چه چیزی باید بدانید؟
نکاتی را به همراه 10 پرسش و پاسخ برای تان مطرح می‌کنیم.

برای یک فرد نزدیک بین چه اتفاقی می‌افتد؟
در موارد نزدیک بینی چشم، تصویر در جلوی شبکیۀ چشم تشکیل می‌شود، انگار چشم بسیار دور است. اما ممکن است مشکل بر سر انحنای عدسی یا قرنیه هم باشد. در نتیجۀ این مشکلات، تصویر محو و کدری به مغز منتقل می‌شود. برای واضح دیدن، باید اشیاء را به چشم نزدیک تر کرد.
در نتیجه هر چه شی دورتر باشد، محوتر دیده می‌شود.

یک فرد نزدیک بین ِ پیرچشم چه طور می‌بیند؟
پیرچشمی ، موردی است که در آن پدیدۀ معکوسی به وجود می‌آید (تصویر پشت شبکیۀ چشم تشکیل می‌شود)، نزدیک بینی می‌تواند پیرچشمی را به تأخیر بیندازد. طی یک دوره، بینایی از زمانی که فرد دچار پیر چشمی می‌شود، نزدیک بینی اش بهبود می‌یابد، انگار بینایی با افزایش سن و پیری بهتر می‌شود! اما نزدیک بینی مانع از ایجاد پیرچشمی نمی‌شود… 

آیا جراحی انکساری می‌تواند نزدیک بینی را اصلاح کند؟
جراحی می‌تواند نزدیک بینی را اصلاح کند، همان طور که می‌تواند ناهنجاری های دیگر مانند ، پیرچشمی، دوربینی و آستیگماتیسم را بهبود ببخشد. برای این جراحی دو تکنیک وجود دارد، یکی انحنای قرنیه را اصلاح می‌کند (لیزر رادیو اکتیو) و در روش دیگر، گذاشتن پیوند داخلی چشم است. هدف از این جراحی این است که فرد دیگر نیازی به عینک زدن نداشته باشد.

آیا فرد نزدیک بین می‌تواند از لنز استفاده کند؟
ممکن است فرد نزدیک بین با بی قیدی و بدون تمایل عینک یا لنز استفاده کند. شیشه های عینک مقعر هستند و لبه های ضخیم آن جلب توجه می‌کند.

چه درصدی از افراد نزدیک بین هستند؟
حدوداً یک چهارم افراد جامعه (26%) مبتلا به نزدیک بینی هستند. این مشکل بینایی 20% جوانان کمتر از 20 سال را درگیر خود می‌کند.

آیا برای خواندن باید عینک زد؟
فرد نزدیک بین برای دیدن از دور مشکل دارد نه دیدن از نزدیک. بنابراین به طور کلی این افراد برای خواندن مشکلی ندارند. با این حال توصیه می‌شود که این افراد مدام عینک های اصلاح کننده به چشم داشته باشند تا عضلات شان انطباق و سازگاری پیدا کنند.

ممکن است فردی در 70 سالگی نزدیک بین شود؟
عموماً نزدیک بینی از حدود 10-6  سالگی شروع می‌شود و تا حدود 25-20 پیشرفت می‌کند. به ندرت پیش می‌آید که این عارضه خود را دیرتر، مثلاً بعد از 70 سالگی نشان بدهد، اگر هم این طور باشد ویژگی های بسیار ساده ای دارد. اما شکل های جدی تر نزدیک بینی، آنهایی هستند که زودتر شروع شده اند و طی دوران کودکی ادامه داشته اند.

دیوپتر چیست؟
درجۀ نزدیک بینی است که نشان دهندۀ شدت بینایی یا دیوپتری است، عدد، میزان اصلاح لازم و ضروری را نشان می‌دهد، که بر روی عینک نیز درج شده است.

آیا نزدیک بینی ارثی است؟
قطعاً نزدیک بینی هایی وجود دارند که منشأشان ژنتیکی است، به همین ترتیب احتمال تعداد افراد مبتلا به نزدیک بینی در یک خانواده بالا می‌رود. کودکی که یکی از والدینش نزدیک بین هستند یک سوم احتمال ابتلا به نزدیک بینی را دارد، این احتمال برای کودکی که هم پدر و هم مادرش نزدیک بین هستند، یک دوم است. اما ژنتیک و وراثت توجیه کنندۀ همۀ نزدیک بینی ها نیست.

 

آیا نزدیک بینی زنان و مردان را به طور مساوی مبتلا می‌کند؟
در رابطه با نزدیک بینی شدید، زنان دو برابر بیشتز از مردان مبتلا می‌شوند.
 

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته
11 سال رانندگی معکوس توسط این مرد (عکس)
11 سال رانندگی معکوس توسط این مرد (عکس)
مشاهده بیشتر