هزینه سقط جنین در ایران چقدر است

هزینه سقط جنین در ایران چقدر است

سوالهایی که اکثر متقاضیان سقط جنین با آن روبرو هستند!

1- هزینه سقط جنین در ایران چقدر است؟

2- چگونه و چطور میتوانم سقط جنین را به شکل قانونی در ایران انجام دهم؟

میزان درآمد سالانه حاصل از سقط جنین در ایران:

در کشور ما هنوز حتی آمار مشخصی از میزان سقط هایی که در شرایط غیربهداشتی صورت می گیرد در دست نیست و هرگونه اظهارنظری در این زمینه نیز در خلاء کامل اطلاعات آماری صورت می گیرد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی جهان برخی آمار غیررسمی نشان می دهد که هر روز 221 جنین و هر سال حدود 90 هزار جنین در کشور به صورت قانونی و غیرقانونی سقط می شوند.

بنا بر گزارش های رسمی هم اکنون در استان تهران به طور میانگین روزانه 5 تا 6 مورد مجوز سقط جنین درمانی و قانونی ازسوی سازمان پزشکی قانونی استان تهران صادر می شود .

برخی گزارشها حاکی از ان است که هزینه سقط جنین متفاوت است و  از ۲۰۰ هزار تومان در خانه ای قدیمی و نمور در جنوب شهر تا یک میلیون تومان در مطبی شیک و لوکس در شمال شهر در نوسان می باشد. 

با این فرض اگر متوسط هزینه عمل را 500 هزار تومان بگیریم گردش مالی سقط جنین در هر ساعت به 4.5 میلیون تومان و در هر سال به 45 میلیارد تومان می رسد.

قانون فقط در زمانی که حیات مادران به خطر می‌افتد سقط جنین را مجاز می‌داند که آن هم با تأیید پزشکان متخصص و پزشکی قانونی می‌باشد. بقیه سقط‌جنین‌‌ها در ایران زیرزمینی است و چون غیرقانونی است، غالباً به وسیله مراکز غیرحرفه‌ای و غیربهداشتی انجام می‌شود که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد منجر به سقط موفق می‌شود.

لازم به ذکر است از هر ۱۰۰ سقط جنین غیر قانونی در ایران احتمالا ۲۰ تا ۳۵ درصد منجر به فوت می‌شود و این دختران بین سنین ۱۶ الی ۳۰ سالگی هستند. 

سالانه ۵۰ میلیون سقط جنین در جهان روی می‌دهد که ۳۰ میلیون از این مجموعه قانونی و ۲۰ میلیون مورد به طور غیرقانونی انجام می‌شود.

اصل سه قانون اساسی، تکالیفی برای دولت وضع کرده که از جمله موارد، ایجاد محیط مساعد برای رشد فضائل اخلاقی براساس ایمان و تقوی و مبارزه با کلیه مسائل فساد و تباهی است. هرچند که اقداماتی دراین زمینه انجام شده اما این اقدامات کافی نبوده و همین مورد یکی از عوامل ازدیاد گسترش روابط نامشروع است که دولت باید اقداماتی را انجام دهد تا این زمینه‌‌ها از بین برود.

آمار های رسمی نیز  نشان دهنده سیر صعودی سقط جنین غیرقانونی در ایران است و این معضل موجب به وجود آمدن باندهای متعدد غیرقانونی در کشور شده است .

 براساس آمار دیگر بیشترین زنانی که به سقط جنین دست می‌زنند، ۲۳ ساله هستند و این به خاطر روابط ممنوعه قبل از ازدواج صورت می‌گیرد یا این که در دوران نامزدی باردار شده‌اند.

طبق آمار جهانی، سالانه ۷۵ میلیون بارداری ناخواسته در دنیا پیش می‌آید که ۴۵ میلیون از این بارداری‌های ناخواسته به سقط جنین می‌انجامد. سقط جنین در میان دختران ۱۵ تا ۱۹ سال ۱۹ درصد، ۲۰ تا ۲۴ سال ۳۳ درصد و تا ۳۰ سال و بالاتر ۲۵ درصد است.

دسترسی به داروهای سقط جنین همانند دیگر داروهای نایاب در ناصر خسرو بسیار سهل و آسان است اما با قیمت‌‌های بسیار بالا. اگرچه به دلیل داشتن عوارض زیاد آمپول‌های سقط جنین، فروش این آمپول‌‌ها ممنوع اعلام شده است.


 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته