حیواناتی که ضد آفتاب می زنند !

مجموعه : مقاله و تحقیق
حیواناتی که ضد آفتاب می زنند !

به گزارش نازوب، تحقیقات جدیدی که انجام شده نشان می‌دهد که برخی از حیوانات از جمله گروهی از ماهی‌ها،پرنده‌ها،دوزیست‌ها و خزنده‌ها بدنشان ژنهایی دارد که ترکیبی به نام گدوسل تولید می‌کند. این ترکیب شیمیایی از پوست‌ این حیوانات در مقابل اشعه‌های مضر خورشید از جمله اشعه UV محافظت می‌کند.

 

نتیجه تحقیقات نشان داده که این ترکیب از بسیاری از ضد آفتاب‌های تولید شده توسط انسان‌ اشعه فرابنفش را بهتر جذب کرده و آن را به صورت گرما دفع می‌کند. محققان تلاش کرده‌اند این ترکیب را مورد آزمایش قرار دهند تا شاید بتوانند ضد‌آفتاب‌های بهتری را تولید کنند. انسان ژن مشابهي برای تولید گدوسل ندارد،‌ اما از آنجايي كه تولید این ترکیب در مخمرها قابل شبيه‌سازي است، اين احتمال وجود دارد كه محققان موفق به توليد ماده‌اي شوند که از پوست انسان بهتر در مقابل آفتاب حفاظت کند.

 

گدوسل اما تنها ضد آفتاب مورد استفاده حیوانات نیست. اسب‌های آبی به عنوان نمونه عرق بدنشان شامل رنگ‌دانه‌های قرمز و نارنجی است. تحقیقات نشان داده که رنگدانه قرمز شامل آنتی بیوتیک‌ است و رنگدانه نارنجی اشعه فرابنفش نور خورشید را جذب می‌کند. با این ترکیب پوست این پستاندار آفریقایی هم در مقابل نور آفتاب و هم سرایت بیماری‌ها حفاظت می‌شود.

 

نهنگ‌ها وضعیت متفاوتی دارند. این حیوانات گاهی بیشتر از ۶ ساعت در سطح آب می‌توانند شنا کنند اما دچار عوارض پوستی نشوند. محققان فهمیده‌اند نهنگ‌های آبی در مقابل نور آفتاب طی سفر تابستانی‌شان خودشان را برنزه می‌کنند و به نوعی با این کار در مقابل صدمات بعدی دست به پیشگیری می‌زنند. نهنگ عنبر اما نیازی به این کار ندارد. نهنگ عنبر می‌تواند مدتها در سطح اقیانوس شنا کند و هیچ آسیبی نبیند. در بدن نهنگ عنبر پروتئینی وجود دارد که مانع از آسیب رسیدن به سلولها توسط اشعه فرابنفش نورخورشید می‌شود.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان