moharam

راز اعداد ( 4 8 15 16 23 42 ) در سریال لاست

راز اعداد ( 4 8 15 16 23 42 ) در سریال لاست

راز اعداد و وقایع شگفت انگیز عددهای 4، 8 ،15، 16 ،23 ،42 در سریال لاست

سریال لاست یکی از جنجالی ترین فیلم های محبوب و هیجانی تاریخ سینمای جهان بود که هنوز پس از گذشت چند سال جذاب ترین سریال پر رمز و راز و پرمخاطب است. علمی، تخیلی ترین فیلم تاریخ سینما را لاست به خود گرفت. 

 

اصلی ترین موضوعات سریال جنجالی لاست

 1. آیا جزیره جایی شبیه به برزخ بود؟
 2. داستان فلش سایدویزها چه بود؟
 3. قلب یا مرکز جزیره چه بود؟
 4. سقوط پرواز اوشیانیک 815 و ارتباط با نجات یافتگان
 5. ماجرای داستان دود سیاه
 6. و مهم ترین آن اعداد سریال لاست
 7.  

راز اعداد ( 4 8 15 16 23 42 ) در سریال لاست

 

ماجرا و اصلی ترین خلاصه داستان

سریالی پرمفهوم اما برای بسیاری گُنگ، که نشان دهنده این است که هرچیز قانون عمل و عکس و العمل در آن وجود دارد یا همان کارماست. کوچکترین رفتارهای شخصیت ها که منجر به نتایجی متفاوت و عجیب می شود.

این شماره‌ها را اولین بار در اپیزود اعداد فصل یک دیدیم، زمانیکه این عددها باعث شدند هارلی در مسابقه لاتاری تبدیل به یک مولتی میلیونر شود!

خود هارلی هم اولین بار این عددها را از لئونارد در بیمارستان روانی شنیده بود. به خاطر بدشانسی هایی که هارلی بعد از برنده شدن در لاتاری تجربه کرد، این شماره‌ها را نفرین شده می‌دانست.

بعد از دیدن این عددها در نوشته‌های دانیل، هارلی به دنبالش رفت و دانیل برایش تعریف کرد که یک پیغامی که این اعداد را تکرار می‌کرده آنها را به جزیره کشانده و او هم معتقد بود عددها نفرین شده‌اند.

 

خطوط هیروگلیف در شمارشگر معکوس ایستگاه قو

در بخش آخر فصل اول «مهاجرت، قسمت 2» هارلی این شماره‌ها را روی دریچه قو دید. فصل دوم در اپیزود «سرگردان» فهمید که این عددها کدی است که باید هر 108 دقیقه در یک کامپیوتر درون ایستگاه قو وارد شود.

(4+8+15+16+23+42=108). وارد کردن این اعداد دوباره شمارشگر را به حالت اول و 108 دقیقه برمی‌گرداند. اگر اپراتور به موقع دگمه را فشار نمی‌داد، شمارشگر شروع می‌کرد به نشان دادن یک سری شکل‌های هیروگلیف؛ ولی در طی این مدت هنوز هم امکان فشار دادن دگمه و بازگشتن شمارشگر به حالت 108 دقیقه وجود داشت.

در این عملیات قرار بر این بود که هر 540 روز کارکنان ایستگاه قو جایشان را عوض کنند (یعنی 108 × 5) و به این معنی بود که هر نفر باید 7200 بار اعداد را وارد کند.

در فصل چهارم اپیزود «مردگان محرز» اخبار تلویزیون که بازمانده های هواپیمای اوشینگ را نشان می داد، عنوان کرد که تمام  324 نفر کارکنان و مسافرین مرده اند! (108×3=324)

کارگر سازنده ایستگاه قو این اعداد را به عنوان «شماره سریال» بر روی درپوش دریچه نمایش می‌داد. کارگر دیگر به خاطر اینکه کاغذش لک شده بود نمی‌توانست به راحتی شماره‌های آخر را بخواند.

در لاست می‌فهمیم که این 6 عدد عنصر اصلی معادله والنزتی (یک فرمول ریاضی که برای پیشگویی کردن سرانجام بشریت طراحی شده) هستند.

درواقع گفته شده که این اعداد نشان دهنده فاکتورهای محیطی و انسانی در معادلات هستند، (فرمهای شمارشی مشخص) البته معنی دقیق آنها قطعی نیست.

یکی از اهداف ابتکار دارما این بود که فاکتورهایی که منجر به مرگ و نابود شدن بشریت می‌شود را تغییر دهد، که با تغییر و دگرگونی حداقل یکی از فاکتورهای محیطی/ انسانی نشان داده می‌شود:

برای مثال در اعداد با همه این احوال در تمام سال‌های تحقیق ابتکار دارما در رسیدن به این اهدافش شسکت خورد و علی رغم تحقیقات زیاد و دستکاری در قانون معادلات، همیشه نتیجه نهایی همین اعداد بودند.

 

راز اعداد ( 4 8 15 16 23 42 ) در سریال لاست

 

اولین بار اعداد کجا استفاده شدند؟

 • در بیمارستان روانی لئونارد درموردش صحبت کرد؛ او هم این اعداد را از سام تومی وقتی که با همدیگر در یک کشتی جنگی دراقیانوس کبیر بودند شنیده بود.
 • هارلی از آنها در مسابقه لاتاری استفاده کرده و برنده شد.
 • پیغامی شامل این اعداد دانیل را به جزیره کشاند.
 • این اعداد همراه با یک فرمول ریاضی هفت بار در نوشته‌های دانیل تکرار شده بود (اپیزود اعداد)
 •  روی ورودی دریچه ایستگاه قو (مهاجرت، قسمت 2)
 • روی در منفجر شده ایستگاه قو (اپیزود Lockdown)
 • اعدادی که به کامپیوتر ایستگاه قو وارد می‌شد. ( اپیزود سرگردان)
 • روی داروهایی که دزموند به بازویش تزریق می‌کرد (مرد دانش، مرد ایمان) و (آشنایی)
 • روی شیشه‌های دارویی که در ایستگاه پزشکی به کلیر تزریق می‌شد. (مرخصی زایمان)
 • وقتی ماشین هارلی خراب شد، کیلومتر شمار (کیلومتر بر ساعت) از عدد 16 به 15 به 8 و بالاخره روی4 رفت. روی داشبورد هم درجه حرارت 23 سلسیوس و مسافت سنج هم 42 کیلومتر را نشان داد. (مهاجرت، قسمت2)
 • وقتی هارلی 6 نفر از بازیکنان دختر تیم فوتبال را به فرودگاه برگرداند، روی اونیفرم هر کدامشان یکی از شماره‌ها نقش بسته بود (مهاجرت، قسمت2)
 • بعضی جاها روی خرگوشهای سفید جزیره نوشته شده بود.
 • شماره ماشین پلیس LAPD.
 • مسافت طی شده کامارو تعمیر شده هارلی این اعداد را نشان می‌داد، که این موضوع باعث شد هارلی از مهمانی تولدش فرار کند (هیچ جا خونه آدم نمی‌شه، قسمت 1).
 • روی عصای اکو این اعداد حک شده بود.
 • شماره دادگاه کیت 4815162342 بود (Eggtown)

 

راز اعداد ( 4 8 15 16 23 42 ) در سریال لاست

 

مفاهیم و راز عددها

دیوید فاری (یکی از نویسنده‌های فصل 1 و تهیه کننده اجرایی) در مورد چگونگی پیدایش عددها توضیح داد:

«وقتی من شروع به نوشتن اپیزود «اعداد» کردم، درنظر داشتم که که از اعدادی استفاده کنم که قبلا در فیلم نشان داده شده بود. مثلا 4 (تعداد سالهایی که لاک روی ویلچر بود) 8 و 15 (شماره 815 هواپیما) و غیره… و  اینها تبدیل به ایده نابی شد تا اعدادی را در فیلم بگنجانند که برای جی.جی آبرامز نیز بسیار مهم بود.

و شاید هیجانی ترین بخش فیلمی که آثار عجیبی نیز در واقعیت زندگی ما گذاشت همین اعداد در سریال لاست بود.

 

جایگاه و کاربرد عدد 108

پروژه ایستگاه قو برای ابتکار دارما ساخته شده بود. خود کلمه دارما به معنی «وظیفه اخلاقی» می‌باشد و عدد 108 عدد بسیار مهمی در اساطیر هندو و بودایی به شمار می‌آید.

تعداد زیادی از بوداییان تعداد گناهان (یا ناپاکی) نوع بشر را 108 می‌دانند. و دلیل این نظریه این است که در جشن‌های سال تو مثلا در ژاپن  یک زنگ 108 بار نواخته می‌شود و یا  تسبیح های عبادت کنندگان بودایی 108 مهره دارد…  همچنین گفته می‌شود که در آیین هندو خدا 108 اسم دارد.

در فرهنگ چین باستان نیز، 108 عدد خوش شانسی و خوش یمنی است، که این عدد از 108 قهرمان یا 108 ژنرال یا 108 راهزن گرفته شده است؛ اینها هسته‌های اصلی شورش ایالت شاندانگ در هزار سال پیش بودند.  

 نتیجه لاست:

سریال و فیلم تاریخی لاست، برای بسیاری از مخاطبین نامفهوم و بی نتیجه است! اما این فیلم درک عمیقی از تمامی انرژی های این جهان است که بدون شک تمام، کنش و واکنش های رفتارهای در این جهان است و با یک کلمه کارما سریال لاست را می بندیم.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان