moharam

دو برابر شدن تعداد سانتریفوژها در ایران

مجموعه : اخبار
دو برابر شدن تعداد سانتریفوژها در ایران
یکی دیگر از نکته هایی که آژانس بر آن تاکید کرده انجام عملیات وسیعی است که می تواند اشاره ای باشد به انجام عملیات پاکسازی در سایت نظامی پارچین در جنوب شرق تهران.
 
دیپلماسی ایرانی: در آستانه اختتامیه اجلاس سران جنبش غیر متعهد ها در تهران و در حالی که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در ملاقات با مقامات ایرانی خواستار اقدام فوری تهران در مساله هسته ای شده است، گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی منتشر شد.
 
عصر روز پنجشنبه در حالی که محمد مرسی، رئیس جمهور مصر پس از تحویل دادن ریاست دوره ای جنبش غیر متعهد ها به ایران، تهران را به مقصد قاهره ترک می کرد، گزارش آژانس به طور رسانه ای منتشر شد. همانگونه که پیش تر نیز برخی دیپلمات ها و کارشناسان گمانه زنی کرده بودند، در گزارش آژانس این نکته مورد توجه قرار گرفته که تعداد سانتریفوژها در ایران دو برابر شده است. در هفته گذشته، پیش از برگزاری نشست نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، برخی منابع خبری از نصب صدها سانتریفوژ در تاسیسات زیر زمینی فوردو در نزدیکی قم خبر دادند. موضوعی که مقامات در تهران در واکنش به آن اعلام کردند این مساله تازه ای نیست و در گزارش قبلی آژانس نیز به آن اشاره شده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی دیگر از نکته هایی که آژانس بر آن تاکید کرده انجام عملیات وسیعی است که می تواند اشاره ای باشد به انجام عملیات پاکسازی در سایت نظامی پارچین در جنوب شرق تهران. برخی کارشناسان از موسسه های بین المللی با استناد بر تصاویر ماهواره ای ادعا می کنند ایران این سایت نظامی را که احتمال انجام فعالیت های هسته ای در آن وجود دارد، پاکسازی کرده اس. اما مقامات جمهوری اسلامی این ادعا را بی اساس توصیف کرده اند. از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی از نوامبر گذشته و انتشار گزارش خود در مورد برنامه های هسته ای ایران همواره به دنبال دسترسی به پارچین بوده است اما تا کنون نتوانسته این مجوز را به دست آورد و به همین دلیل در گزارش اخیر خود نیز به این نکته اشاره کرده است.
 
در گزارش آژانس آمده است تعداد سانتریفوژهای نهفته در بستر خاک در کوه های نزدیک قم در سایت هسته ای فوردو از ماه می دو برابر شده و از هزار و 46 دستگاه به 2 هزار و 140 دستگاه رسیده است. این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که ایران از سال 2010، حدود 190 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص بالا  تولید کرده است و این در حالی است که این ذخیره در ماه می 145 کیلو گرم بوده است.
 
رویترز در ادامه گزارش خود مدعی شده است که احتمالا گزارش 11 صفحه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی به نگرانی های غرب در خصوص برنامه های هسته ای ایران می افزاید و گمانه زنی ها در خصوص احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی را افزایش می دهد.
 
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در گزارش آژانس همچنین آمده است، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده با خلوص 5 درصد یا کمتر در ایران از 6 هزار و 232 کیلیوگرم در ماه می به 6 هزار و 876 کیلیوگرم در حال حاضر رسیده است. تعداد سانتریفوژهای نصب شده در تاسیسات هسته ای نطنز نیز 9 هزار و 330 دستگاه اعلام شده است.
 
 

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان