8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
نازوب، برخی مواقع تکرار باعث میشود که انسان ها از عادت های گذشته خود فاصله بگیرند و دست به کارهای عجیب بزنند. در مورد ساختمان ها هم وضعیت مشابهی حاکم است.
 
وقتی ساختمان های چهارگوش تکراری حوصله انسان ها را سر می برند، ساختمان هایی متولد میشوند که از تخیل و احساسات درونی و شاید آرزوها نشئت گرفته، که البته برخی از آن ها واقعا زاده ذهن مهندسان و هنرمندانی بسیار بزرگ بوده و هست.
 
به گزارش نازوب بعضی از این ساختمان ها به آثار هنری تبدیل شده اند و هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را به خود جذب می کنند. در این مطلب به تعدادی از این ساختمان های عجیب و غریب اشاره می کنیم:
 
 

معرفی ساختمان های شگفت انگیز و دیدنی جهان

 

1- کلیسای جامع برازیلیا، برزیل:

 
 
8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 
ساخت این کلیسا از سال 1958 در پایتخت برزیل شروع شد و در سال 1970 به پایان رسید. این کلیسا بر روی 16 ستون بتونی ایستاده است. ستون های این کلیسا با وزن 90 تن به گونه ای طراحی شده اند که بیانگر دو دستی باشند که به سوی آسمان دراز شده! کف کلیسا حدود 4 متر زیر زمین قرار دارد و به همین دلیل دیدن اطراف کلیسا امکان پذیر نیست.
 

اما از طریق شیشه پنجره ها که سطحی ناصاف و غیر صیقلی دارند می توان شکل تقریبی آسمانخراش هایی که با فاصله نسبتا زیادی از کلیسا قرار دارند را تشخیص داد.

 

در این کلیسا بخش هایی که نور را از خود عبور می دهند از شیشه های دو لایه تشکیل شده اند و درست به اندازه ای نور را از خود عبور می دهند که داخل کلیسا محیطی با نور و گرمایی دلپذیر بوجود آید.

 

2- موزه هنرهای معاصر نیترو، برزیل:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 

این موزه در نیترو ریودوژانیرو و توسط اسکار نیمایر طراحی شده و 16 متر ارتفاع دارد، در حالیکه قطر گنبد آن 50 متر و 3 طبقه است! این موزه که در بالای یک صخره قرار گرفته، بر روی استخری به مساحت 817 مترمربع خودنمایی می کند.

 

3- اتمیم، بروکسل:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 
 
 
این بنای شگفت انگیز در حقیقت نمونه یک مولکول آهن است که حدود یک میلیارد بار بزرگتر شده است. این بنای بزرگ در یک بزرگراه به گونه ای طراحی شده که خودروها از زیر آن عبور می کنند.
 
آندره واتر کین، مهندس مشهور بلژیکی به مناسبت جشن جهانی بروکسل این بنا را طراحی کرد. جشن جهانی بروکسل اولین جشنی بود که بعد از جنگ جهانی دوم برگزار شد. این بنای یادبود 102 متر ارتفاع دارد و از 9 طبقه تشکیل شده است.
 
جنس این ساختمان از فولاد و قطر هر کدام از کره هایی که در 8 راس این ساختار مکعب قرار گرفته اند ۱۸ متر است. داخل آنها تالارهایی به منظور نمایشگاه و مکان های عمومی دیگر ساخته شده.
 
در کره بالایی رستورانی قرار دارد که افرادی که در آن غذا می خورند می توانند منظره ای کامل از شهر بروکسل تماشا کنند.
 

میله هایی که کره ها را به هم وصل می کنند، پله های برقی سرپوشیده ای هستند که کمک می کنند بازدیدکننده ها از کره ای به کره ی دیگر بروند.

 

اتمیم ساختمانی است که قرار بود فقط 6 ماه به نمایش درآید اما خیلی زود به نماد جشن جهانی و همچنین نمادی از هنر معماری مدرن بروکسل تبدیل گردید. بعد 50 سال این بنا همچنان به شکل اولیه خود باقی مانده است.

 

4- کتابخانه شهر کانزاس سیتی، آمریکا:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 

 

به جرات می توان این کتابخانه را عجیب ترین کتابخانه دنیا دانست. فرض کنید در خیابان در حال حرکت هستید و چشمتان به تعداد زیادی کتاب عظیم در طرح ها و رنگ های مختلف می افتد که کنار خیابان قرار گرفته اند!

نام کتاب و نویسنده نیز روی کتاب ها نوشته شده است. مسئله فقط این است که کتاب ها در سایز و اندازه یک ساختمان دو طبقه هستند.

این ساختمان منحصر بفرد سال 1873 ساخته شده ولی تغییرات اصلی بعدها در این کتابخانه اعمال شد و نمای آن به این شکل درآمد.

 

5- سکونتگاه ۶۷، کانادا:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 

 

این ساختمان از تعداد زیادی مکعب تشکیل شده که بطور نامظم به هم متصل شده اند. در حقیقت این مکعب ها نماد و نشانه ای از پایداری و استقامت هستند.

در این نشانه های رمزآلود مکعب ها معنایی عرفانی نیز نهفته است که می توان گفت مکعب نمادی از خرد، درستی، کمال اخلاقی در تمدن انسانی است.

سکونتگاه 67 در مونترال عجیب ترین و شگفت انگیزترین ساختمان ساخته شده است. سکونتگاه 67 از 354 شکل یکسان بتونی در 12 طبقه با اندازه های مختلف و بطور نامنظم ساخته شده است.

 

6- خانه های مکعبی، هلند:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 
 
این بنا خانه های مکعب شکلی هستند که توسط معمار معروف پیت بلوم در سال 1984 ساخته شده اند. خانه ها با زاویه 45  درجه ساخته شده و تعداد آن ها 39 عدد است.
 
هر آپارتمان حدود 100 متر مربع بوده و یک چهارم فضای خانه بدلیل نوع معماری مکعبی غیرقابل استفاده است.
 

خانه های مکعب شکل کوبوس هونینگن بر اساس مفهوم زندگی شهری در ارتفاع ساخته شده. مسکن با تراکم بالا با استفاده از فضای کم بر روس سطح زمین! طراحی آنها نشان دهنده یک دهکده در داخل یک شهر است، هر یک از این خانه ها نشان دهنده یک درخت و تمام خانه ها با هم یک جنگل را نمایش می دهند.

 

 

7- ساختمان رقصنده، پراگ، جمهوری چک:

 

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 

 

معماری منحصربفرد در پراگ هر سال تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند و سال هاست که زبانرد عام و خاص است. این خانه منحصر بفرد توسط شرکت فرنگری خلق شد.

 

ساخت این بنا از سال 1992 شروع شد و در سال 1996 میلادی توسط رئیس جمهوری وقت کشور افتتاح شد.

 

 

8- خانه کج، سوپوت، لهستان:

 

8 ساختمان شگفت انگیز و عجیب و دیدنی جهان
 
 

 

خانه کج، خانه ای با نمای کج و کوله در لهستان است. شرکت معماری زوتیسکی زالسکی این بنا را با تاثیر گرفتن از معماری اسپانیایی طراحی کرد.

 

به گفته یکی از طراحان، در این ساختمان او سعی کرده ساختمان را بصورت یک اژدها طراحی کند، البته این حاصل رنگ های بکار رفته در این ساختمان است. این ساختمان در حال حاضر به عنوان یک مرکز خرید همراه با کافه ها و رستوران های معتبر است.

 

مساحت آن نزدیک به 4000 مترمربع بوده و بخشی از مرکز خریدی بنام رزیدنت است. نمای شب این ساختمان در حالیکه چراغ ها روشن هستند بسیار وهم آلود و خیالی به نظر می رسد و تا کنون توریست های زیادی را به لهستان کشانده.

 

این هم از ایده و خلاقیت های شگفت انگیز برترین مهندسین معماری جهان.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان