خدا

علائم سرطان غدد بزاقی

مجموعه : پزشکی
علائم سرطان غدد بزاقی

نازوب، غدد بزاقی از چندین بخش کوچک تشکیل شده اند که هر بخش نقشی در ساختن بزاق دارد. این بخش ها ممکن است دچار عوارض و بیماری های متعدد شوند، از جمله: مشکلات عملکرد ترشحی، لیتیاز، عفونت و حتی سرطان. در بیشتر موارد، تومورها خوش خیم هستند، اما ممکن است بعضی از آنها بدخیم باشند، خصوصاً تومورهایی که مربوط به غدد بزاقی بناگوشی می‌شوند.

کارکرد غدد بزاقی تولید بزاق است، بزاق برای مرطوب کردن دهان به کار می‌رود، علاوه بر این در هضم غذا و سلامت دهان و دندان نیز مشارکت دارد.

غدد بزاقی تعدادشان بسیار زیاد است، و دورتا دور دهان واقع شده اند. با این حال سه نوع غدد بزاقی اصلی وجود دارد: غدد بناگوشی در گونه ها، غدد زیرفکی در هر دو طرف گردن و غدد زیر زبانی در زیر زبان و دو طرف آن. 

هر یک از غده های بزاقی می‌تواند سرطانی شود، اما در بیشتر موارد این وضعیت برای غدد بناگوشی روی می‌دهد (85% موارد سرطان های غدد بزاقی). بیشتر سرطان های غدد بزاقی با رشد کندی که دارند، خوش خیم هستند (75% موارد). آنها شبیه به گره های کوچکی هستند که در مخاط دهانی شناور اند و یا کیست های ثابت و کوچکی هستند.

زمانی که تومورها بدخیم اند ( 20 تا 25% موارد)، رشد شان سریع تر و پیش بینی نشده است. بنابراین گره های کوچک محکم و ثابت خواهند بود.  

 اصلی ترین عوامل خطرزای سرطان غدد بزاقی چیست؟

وراثت (عامل ژنتیک).

محیط زندگی، خصوصاً آلودگی هوا.

استعمال دخانیات.

رادیوتراپی سر و گردن.

قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا (نیکل، سیلیس، پارافین و…) به واسطۀ شغل افراد.

سابقۀ سرطان پوست.

استفاده از فرآورده های رنگی برای موها.

استفاده خیلی زیاد از سبزیجات کنسروشده در نمک.

استفادۀ بیش از حد از تلفن همراه بدون گوشی.

 

علائم سرطان غدد بزاقی چیست؟

احساس درد در دهان.

زخم در پردۀ مخاطی دهان که روی تومور را می‌پوشاند.

از دست دادن توانایی ایجاد حرکت در صورت.

وجود توده ای بی درد در کام، لب ها یا داخل دهان.

 گرفتگی یا احتقاق بینی.

ایجاد تغییراتی در بینایی.

در تمام موارد، باید با پزشک معالج تان صحبت کنید، گاهی اوقات لازم است با متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصص فک و صورت مشورت کنید، اگر این علائم را در خود مشاهده می‌کنید، و البته یک یا دو گرۀ سخت و ثابت در دهان تان، خصوصاً در ناحیۀ گونه ها حس کرده اید، برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید.


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان