چشمک ارزانی به بازار در پی انتخاب روحانی

مجموعه : اخبار
چشمک ارزانی به بازار در پی انتخاب روحانی
نازوب، سقوط ۱۵۰ تومانی نرخ دلار در روز شنبه،‌ کاهش قیمت سکه آتی با ریزش 100 هزار تومانی قیمت دیروز سکه در بازار، کاهش 1 تا 3 میلیون تومانی قیمت برخی خودروها و ثبت تاریخی‌ترین ركورد جهش روزانه شاخص بورس از مهم‌ترین واکنش‌های بازار به انتخاب روحانی بود.
عصرایران، محمدعلی دیانتی‌زاده – با اعلام اولین نتیج شمارش آرا و از ساعات اولیه بالا رفتن کرکره طلافروشی‌ها، صرافی‌ها، نمایشگاه‌های خودرو و باز شدن تالار بورس، قیمت سکه، طلا، ارز و خودرو بر مدار کاهش قرار گرفت و شاخص کل بورس در مدار افزایش.

تا جایی که قیمت سکه طرح جدید در ساعات پایانی معاملات دیروز در بازار تهران با 100 هزار تومان کاهش به یک میلیون و 208 هزار تومان رسید و هر گرم طلای 18 عیار با کاهش حدود 8 هزار تومانی، 114 هزار تومان شد. همچنین در بازار ارز قیمت دلار با 150 تومان کاهش نسبت به روز قبل از آن 3470 تومان و یورو هم با 170 تومان نزول 4650 تومان ارزش‌گذاری شد.

کاهش قیمت سکه در بازار موجب شد تا قراردادهای معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا نیز دیروز با روند کاهشی نزدیک پنج درصد برسد و قیمت سکه تحویل خرداد ماه از یک میلیون و 298 هزارتومان (در روز پنج‌شنبه) به میانگین یک میلیون و 234 هزارتومان برسد و اکثر سر رسید‌ها بیش از 50 هزارتومان کاهش قیمت برسد.

در همین حال، قیمت خودرو که در هفته گذشته با بروز شوک قیمتی در بازار خودرو در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته بود با اعلام نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری در برخی مدل‌ها 1 تا 3 میلیون تومان کاهش یافت که البته شامل برخی خودروها مانند تندر90، 206 و پارس نشد.

بورس اوراق بهادار تهران نیز که در هفته‌های گذشته تحت تاثیر نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری به فاز احتیاط و رکود رفته بود، در ساعات ابتدایی معاملات هفته و با مشخص شدن نتیجه اولیه انتخابات رشد جهشی خود را آغاز کرد و به نیمه 46 هزار واحد نزدیک شد.

به این ترتیب دماسنج بازار سرمایه که در معاملات هفته گذشته در نیمه 45 هزار واحد قرار گرفته بود، در ابتدای معاملات دیروز و با پیشتازی حسن روحانی رشد شتابان خود را آغاز کرد و با رشد 796 واحدی به کانال 46 هزار و 468 واحد پرتاب شد و تاریخی‌ترین ركورد جهش روزانه شاخص بورس رقم خورد.

بر این اساس سهامداران که تمام خریدهای خود را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کرده بودند، دیروز با مشخص شدن نتایج اولیه آرا، به خریداری سهم هجوم بردند به طوری که بیشتر سهام‌ های بازار با صف خرید همراه شد و دماسنج بازار سرمایه پس از مدت‌ها حرکت محتاطانه، رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد.

البته بدیهی است که واکنش مثبت بازارهای داخلی به این انتخاب، یک واکنش مقطعی و ناشی از جو روانی مثبت حاکم بر جامعه در نتیجه انتخاب رییس‌جمهوری است که با شعار محوری‌ "نجات اقتصاد ایران" و "بازگشت ارزش پول ملی" به صحنه آمده و فقط نشانه‌ای از "وزیدن نسیم امید به بهبود شرایط اقتصادی" تلقی می‌شود. زیرا تداوم و تثبیت کاهش قیمت‌ها نیازمند تدبیراندیشی و تغییر زیرساخت‌ها است و اصلاح امور در راستای بهبود فضای کسب و کار و وضعیت معیشتی مردم زمان می‌برد.

گفتنی است امروز و در لحظه تنظیم این گزارش، سکه تمام بهار آزادی در بازار به قیمت یک میلیون و 237 هزار تومان و دلار به قیمت 3550 تومان معامله می‌شود.


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته