ramazan
ramazan

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

نگاهی به چهره های معروف سینما و تلوزیون که نقش روحانی را بازی کردند.

 

خیلی‌ها عقیده دارند در سینما و تلویزیون‌مان آن‌طور كه باید به جایگاه روحانیون توجه نشده و این قشر خاص به حق خود در این دو مدیوم نرسیدند. این شب‌ها اما سریال «پرده‌نشین» به كارگردانی بهروز شعیبی دغدغه‌های طلبه‌های جوان و نگاه روحانیان به جامعه را به صورت جزئی مطرح کرده و مورد تحلیل قرار داده است اما نکته این سریال حضور فرهاد آئیش و هومن برق‌نورد در نقش روحانی است که ایفای این نقش توسط آنها بسیار دلنشین از کار در‌آمده است و این سریال با استقبال مخاطبان مواجه شده و نشان می‌دهد می‌توان با پرداختی درست توجه مردم را به این سمت و سو جلب كرد. در ادامه با همین بهانه نگاهی داریم به بازیگرانی كه توانستند در نقش روحانی در سینما و تلویزیون ظاهر شوند.

درسریال پرده نشین دو بازیگر که به ایفای نقش های طنز شناخته می‌شوند، برای اولین بار  درنقش روحانی ظاهر شده اند

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

 


محمدرضا گلزار/ توفیق اجباری

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

سوپراستار  سینمای ایران هم یك‌بار تجربه پوشیدن لباس روحانیت در فیلم «توفیق‌اجباری» را داشت و ابتدای فیلم نقش كوتاهی را در این ردا تجربه كرد.  او البته نقش یک بازیگر را داشت که به فراخور قصه چنین لباسی پوشیده بود اما دیدن محمدرضا گلزار در لباس روحانیت یکی از عوامل به چشم آمدن فیلم توفیق اجباری بود.


حامد بهداد / كیمیا و خاك

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

در زمان نمایش این فیلم به كارگردانی عباس رافعی خیلی‌ها دوست داشتند ببینند ستاره سینما چطور از پس بازی در نقش روحانی برآمده است. هرچند فیلم نه در اكران عمومی و نه در نمایش عمومی‌اش دیده نشد اما بازی‌ حامد بهداد در این فیلم به چشم آمد و نشان داد آقای بازیگر می تواند در هر قالبی ایفای نقش کند.


فرهاد اصلانی /  یه حبه‌قند

فرهاد اصلانی هم مثل عبدی جزو آن بازیگرانی است كه دوست دارد همیشه نقش‌های متفاوت و گریم‌های مختلفی را تجربه كند. یكی از نقش‌هایی كه با بازی او در ذهن سینمادوستان ثبت شده روحانی بود كه در فیلم رضا میركریمی نقش آن را بازی كرد. اصلانی برای درآمدن این نقش تلاش زیادی كرد تا جایی كه خودش در مصاحبه‌ای گفت: «روحانی طبقه موثر جامعه معاصر ما در ایران است كه سینما هم باید به آن توجه و روی آن كار كند. در این زمینه هم میركریمی‌ پیش‌قراول بوده است با ساخت فیلم زیر نور ماه و بعد فیلم‌های دیگری ساخته شد مثل مارمولك و طلا و مس.

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

نگاه میركریمی ‌به روحانی یك نگاه واقعی است نه نگاه تلویزیون كه بین جامعه و روحانی انگار فاصله‌ای می‌گذارد. میركریمی ‌طبقه روحانی را خوب می‌شناسد. روحانیونی در فیلم او پای‌شان روی زمین است و دغدغه‌هایی از جنس روزمرگی ما دارند. من برای ساختن این نقش تا قم رفتم. بارها هم رفتم و حتی لباسم را خودم بردم جایی كه خیاطش برای سیاسیون لباس می‌دوزد، لباسم را دوخت؛ یعنی بازی كردن این نقش برایم مهم بود.»


محمدرضا فروتن / طبقه حساس

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

خیلی‌ها بر این عقیده بودند كه فروتن با نقش متفاوتش در «طبقه حساس» توجه‌ها را دوباره به خود معطوف كرد. او در قالب نقشی كوتاه اما تاثیرگذار در لباس روحانیت جلوی دوربین كمال تبریزی رفت و نقش هم به‌طور عجیبی به او نشست. گریم خوب او هم البته این میزان تاثیرگذاری را بیشتر كرده بود.


عبدالرضا اكبری/  فرزند صبح

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

عبدالرضا اكبری قطعا یكی از نقش‌های مهم كارنامه‌اش را نقشش در «فرزند صبح» می‌داند؛ زمانی كه پس از تست‌های فراوان و پشت سر گذاشتن گزینه‌های قدرتمندی مثل جمشید هاشم‌پور توانست نقش امام(ره) را بازی كند. گریم ویژه او در این فیلم در ذهن اهالی رسانه و سینماگرانی كه موفق به تماشای دستپخت افخمی در جشنواره فجر شدند، ثبت شده است.


محمدرضا شریفی‌نیا /  صندلی خالی و فرزند صبح

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

شریفی‌نیا یك‌بار در فیلم سامان استركی با نام صندلی خالی نقش روحانی را تجربه كرد و یك‌بار هم در فیلم جنجالی و پرحاشیه «فرزند صبح» به كارگردانی بهروز افخمی. نقش او در دومی خبرساز‌تر شد چراكه در آن فیلم كه هنوز رنگ پرده را به خود ندیده بود ایفاگر نقش سیداحمد خمینی فرزند امام‌خمینی (ره) بود.


اكبرعبدی/  رسوایی

نقش‌های متفاوت در كارنامه اكبر عبدی به وفور دیده می‌شود كه یكی از آنها نقشی است كه روبه‌روی دوربین مسعود ده‌نمكی ایفاگر آن بود؛ البته نه در «اخراجی ها» كه در «رسوایی»! خود عبدی همان زمان در گفت‌وگویی درباره این تجربه‌اش عنوان كرده بود: «من اولین‌بار است كه در نقش یك روحانی بازی می‌كنم؛ اصلا به نوعی برای اولین‌بار بود كه نقشی جدی بازی می‌كردم. البته فیلم‌هایی مثل «هنرپیشه»، «مادر»، «ریحانه» و «در آرزوی ازدواج» هم بوده‌اند، ولی هیچ‌كدام به اندازه این نقش، جدی و تخصصی نبوده است.

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

كلا جنس این كاراكتر به گونه‌ای است كه اصلا شوخی كردن با این گریم، با این تیپ و با این لباس، هیچ كمكی به كار نمی‌كند. این نقش هرقدر جدی‌تر، عارفانه‌تر و دقیق‌تر باشد، قابل باورتر خواهد بود. خوشبختانه همه عوامل به همین نكته دقت داشتند و كمك كردند.» برای این نقش كه در نهایت برای عبدی شد بازیگران دیگری مثل محمدرضا شریفی‌نیا، حسام‌ نواب‌صفوی، محمد صادقی و… هم تست گریم شدند اما در روزهای آخر اكبر عبدی بود كه توانست «حاج‌ یوسف» ده‌نمكی شود.


افشین هاشمی /  خیلی دور خیلی نزدیك

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

دیده شدن افشین هاشمی با همین فیلم اتفاق افتاد. او در فیلم رضا میركریمی نقش یك روحانی با لهجه یزدی را بازی كرد كه بسیار مورد توجه واقع شد. روحانی كه در این فیلم رضا میركریمی دیده شد یكی از متفاوت‌ترین روحانیونی است كه در سینما دیدیم و بازی زنده و پراكت افشین هاشمی و البته لهجه درستی كه دارد باعث شد راه بازیگری او در سینما همچون تئاتر هموار شود.


مهران رجبی/  زیر نور ماه، بچه‌های مدرسه همت و طلا و مس

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

برای میركریمی روحانی نقش ویژه‌ای دارد و به نوعی در اغلب آثارش به شكلی از آنها یاد كرده است. این كارگردان در فیلم «زیر نور ماه» هم به زندگی روحانیون پرداخته و در آنجا هم نقش اصلی روحانی بود که مهران رجبی در قالب چنین نقشی جلوی دوربین رفت. رجبی یك‌بار دیگر نیز در مجموعه «بچه‌های مدرسه همت» ایفاگر چنین نقشی بود و بار سوم در فیلم «طلا و مس» نقش كوتاهی در لباس روحانیت داشت.


پرویز پرستویی /  مارمولك

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

وقتی بخواهیم نام بازیگرانی كه در نقش روحانی در سینما و تلویزیون ظاهر شدند را به صف كنیم، قطعا پرویز پرستویی از اولین نام‌هایی است که به ذهن‌مان می‌آید. بازی درخشان او در نقش روحانی فیلم «مارمولك» ساخته پرسروصدای كمال تبریزی هیچ‌گاه از حافظه مردم پاك نخواهد شد. او در این فیلم نقش یك روحانی را ایفا کرد كه روحانی نبود و مجبور به پوشیدن این لباس شده بود. به دلیل بازی خیره‌كننده پرستویی در این نقش، رضا مارمولك جزو نقش‌های متفاوت كارنامه او و سینمای ایران شد.


مهدی پاكدل / آزادراه

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

مهدی پاكدل در «آزادراه» نقش روحانی جوانی را بازی كرد كه درگیر یك موقعیت تراژیك عاشقانه است و وارد ماجرای قتلی ناخواسته می‌شود. او كه خود قضاوت نیز می‌خواند بر سر دو راهی اعتراف و انكار و انتخاب بین عشق و ایمان قرار می‌گیرد.


رضا كیانیان / روزگار قریب و كیف انگلیسی

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

رضا كیانیان سه‌بار تجربه پوشیدن لباس روحانیت را در مجموعه‌های تلویزیونی داشته است. او در سریال «روزگار قریب» به كارگردانی كیانوش عیاری در نقش آیت‌الله فیروز‌آبادی ظاهر شد كه توجه خیلی‌ها را به خود جلب كرد. یك‌بار هم در سریال كیف انگلیسی نقش روحانی را ایفا كرد كه با وجود آنكه نقش بلندی نبود اما در خاطره‌ها ثبت شد.


هدایت هاشمی / لطفا مزاحم نشوید

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

هدایت هاشمی در اولین تجربه كارگردانی محسن عبدالوهاب در نقش روحانی جلوی دوربین رفت و از آنجایی كه آن فیلم اپیزودیك بود آن اپیزود بسیار مورد توجه منتقدان و اهالی رسانه قرار گرفت. هاشمی نقش را باور كرد و لهجه‌اش به شیرینی كاراكتر حسابی كمك كرده بود.


دیگر روحانیون

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

محمود عزیزی در «قلاده‌های طلا» و محمود پاك‌نیت در «پنجشنبه‌آخرماه»، برزو ارجمند در سریال «معراجی‌ها»، فخرالدین صدیق‌شرف در «اخراجی ها» و رضا توكلی در سریال «او یك فرشته بود» از دیگر بازیگران و آثاری هستند كه در آنها شاهد یك كاراكتر روحانی بوده‌ایم.


بهروز شعیبی /  طلا و مس

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

شعیبی در فیلم طلا و مس برای اولین‌بار توانست تجربه پوشیدن لباس روحانیت را داشته باشد. او در این فیلم نقش ماندگاری از خود در سینما بر جا گذاشت و حسابی دیده شد.


داریوش كاردان / سریال سقوط یك فرشته

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

كاردان در سریال بهرام بهرامیان نقش روحانی را بازی كرد؛ بازی كه هر چند به واسطه لحن اغراق‌آمیز او زیاد مورد توجه واقع نشد اما گریم خوب این بازیگر او را از باقی نقش‌هایش متمایز كرده بود.


جواد عزتی /  فرشته‌ها باهم می‌آیند و سریال دودكش

جواد عزتی هم جزو بازیگرانی است كه دوبار تجربه بازی در نقش روحانی را در كارنامه داشته است. او در سریال «دودكش» به كارگردانی محمدحسین لطیفی با بازی در چنین نقشی هم انتقادهای زیادی را شنید و هم تعریف‌های زیادی. یكی از كسانی كه او را به خاطر ایفای این نقش نقد كرد روحانی به نام شهاب مرادی بود كه برای خیلی از افراد به واسطه حضورش در تلویزیون و برنامه‌های مختلف شناخته شده است.

عکس های جالب سوپراستارهایی که روحانی شدند

او در گفت‌وگویی در زمان پخش این سریال ضمن اشاره به بازیگرانی همچون پرویز پرستویی و اكبر عبدی كه در برخی فیلم‌ها لباس روحانیت به تن كرده‌اند، در صورتی كه مردم چهره‌های دیگری را از آنها همچون طنز و. . . به خاطر دارند، با نقدی به برنامه دودكش گفت: «پسرم مرا صدا زده و می‌گوید: بابا بیا ببین بابا اتی نقش روحانی را بازی می‌كند. خب، اینها كمكی به دینداری نمی‌كند. مردم در ایامی كه پذیرش معنویت و اخلاق را بیش از پیش دارند می‌توانند درس‌های زیادی را از این برنامه‌ها دریافت کنند در حالی‌كه سریال‌های تلویزیونی رقیب جدی فعالیت‌های مساجد شده است.»

عزتی كه در فیلم سینمایی «طلا و مس» هم نقش طلبه همراه شعیبی را خیلی شیرین به نمایش گذاشته بود در سینما این بار با فیلم حامد محمدی به نام «فرشته‌ها باهم می‌آیند» توانست لباس روحانیت بر تن كند و در نقش یك طلبه جلوی دوربین برود. خیلی‌ها گفتند این فیلم به لحاظ داستانی شبیه «طلا و مس» است، نكته‌ای كه كارگردان این فیلم آن را زمان اكران رد و عنوان كرد: «درباره سوژه روحانیت، خیلی فیلم در سینمای ایران تاكنون ساخته نشده است در صورتی كه این شخصیت‌ها در جامعه، تاثیر زیادی روی زندگی ما دارند.

البته در همین تعداد محدود از آثار سینمایی هم كه تاكنون در این حوزه ساخته شده به بخشی از زندگی روحانیون پرداخته شده است اما من تلاش كردم در «فرشته‌ها با هم می‌آیند» وارد زندگی خصوصی این افراد شوم، به‌نوعی حریم شخصی آنها كه مردم فكر می‌كنند با بقیه افراد جامعه متفاوت است. البته در «طلا و مس» هم به این موضوع پرداختیم اما در فیلم خودم تلاش كردم بیشتر وارد روابط این افراد در زندگی‌شان شوم. در «طلا و مس» ما با یك قصه دیگری روبه‌رو هستیم و در این فیلم هم به‌شكل دیگری وارد زندگی یك روحانی می‌شویم. »

 

 

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان