laghari

روش های عجیبی که درد را کاهش می دهد

روش های عجیبی که درد را کاهش می دهد

7 روش عجیب برای کاهش درد ها

 

احساس درد دارید؟ نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد با حبس کردن نفس خود می‌توانید درد زخم و آسیب‌های جدی را تسکین دهید؛ البته این ترفند وقتی جواب می‌دهد که شما از ابتدا انتظار درد را داشته باشید.

نیوساینتیست هفت روش ساده و علمی به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌توانند دردهای غیرمنتظره را به‌سرعت تسکین دهند.

 

 

1- عطر بزنید
عطر شیرین گل رز به‌تنهایی هرکسی را سرحال می‌آورد، اما بوی دلپذیر هم‌چنین می‌تواند شدت محرک‌های دردناک را کاهش دهد؛ حداقل در زنان که این‌طور است. این نتیجه مطالعه‌ای در سال 2002 / 1381 است که طی آن، داوطلبان دست خود را در آب داغ فرو برده و درد سوزش شدیدی را گزارش می‌کردند. وقتی داوطلبان زن در معرض رایحه‌های خوشایندی مانند عطر گل یا بادام قرار گرفتند، گفتند درد کمتری حس می‌کنند؛ اما وقتی از آن‌ها خواسته شد سرکه را بو کنند، شدت دردشان بیشتر شد. داوطلبان مرد در هیچ یک از مراحل آزمایش تغییری در شدت درد احساس نکردند.

 

 

2- ناسزا بگویید
هستند افرادی که وقتی ضربه‌ای دردناک دریافت می‌کنند، مثلاً کسی پایشان را لگد می‌کند، با صدای بلند به او ناسزا می‌گویند. صدالبته که این کار از نظر اخلاقی پسندیده نیست، ولی پژوهشگران دانشگاه keele در انگلستان معتقدند ناسزا گفتن آن‌قدرها هم بد نیست. آن‌ها طی آزمایشی متوجه شدند داوطلبانی که دست خود را در آب یخ فرو کرده‌اند، وقتی بهتر می‌توانند درد را تحمل کنند که ناسزا بگویند؛ شاید به این دلیل که ناسزا گفتن آغازگر پاسخی هورمونی است که کاهش درد را به دنبال دارد. روی دیگر سکه را فراموش نکنید: این روش در مورد افرادی که ناسزا مثل نقل‌ونبات از دهانشان جاری است، جواب نمی‌دهد.

 

 

3- تصاویر زیبا ببینید
از تماشای آثار داوینچی سیر نمی‌شوید؟ عاشق نقاشی‌های آتشین ونگوگ هستید؟ محققان دانشگاه باری در ایتالیا در تحقیقی، دست داوطلبان را با تابش لیزر در معرض سوختگی قرار دادند و متوجه شدند آن‌ها با تماشای تصاویری که به نظرشان زیبا است، درد کمتری حس می‌کنند. هم‌چنین به نظر می‌رسید تماشای این تصاویر زیبا باعث کاهش فعالیت بخشی از مغز می‌شود که معمولاً درد را پردازش می‌کند.

 

 

4- دست‌به‌سینه بایستید
پژوهشگران دانشگاه لندن معتقدند قرار دادن اندام‌های بدن در موقعیت‌های نامعمول مانند دست‌به‌ سینه ایستادن باعث به هم ریختن سیستم مغز و بروز اختلال در علایم درد می‌شود. آن‌ها در پژوهشی با تاباندن لیزر به پشت دست، حس سوزش دردناکی را در داوطلبان ایجاد کردند و فهمیدند وقتی آن‌ها دست‌به‌سینه می‌ایستند، شدت ادراک درد در آن‌ها کاهش می‌یابد.

 

 

5- موسیقی بشنوید
از قدیم و ندیم گفته‌اند که موسیقی مناسب، مرهم دل شکسته است؛ اما به نظر می‌رسد تأثیرات مثبت موسیقی منحصر به روان آدمی نیست و می‌تواند دردهای فیزیکی را هم آرام کند. بیماران دندان‌پزشکی وقتی در حین عمل به تماشای موزیک‌ویدیو می‌نشینند، کمتر درخواست داروی بی‌حسی می‌کنند. در بیماران سرطانی نیز دیده شده اگر پس از عمل جراحی موسیقی امبینت (ambient) برایشان پخش شود، بهتر می‌توانند درد پس از عمل را تحمل کنند.

 

 

6- عاشق شوید
آدم عاشق، جهان را روشن‌تر و غذاها را خوشمزه‌تر می‌یابد؛ اما عشق می‌تواند هر دردی را تسکین دهد. کافی است تصویر کسی را که عاشقانه دوستش دارید، نگاه کنید تا درد سوختگی ناشی از در دست گرفتن تکه‌ای فلز داغ را کمتر حس کنید و آن را برای مدتی طولانی‌تر نگه دارید؛ اما یادتان نرود عشقتان باید واقعی باشد. تماشای تصاویر افراد جذاب هیچ تأثیری در کاهش درد ندارد!

 

 

7- موضع درد را لمس کنید
در سال 2010/1389، دانشمندان علوم اعصاب در کالج‌یونیورسیتی لندن در آزمایشی، انگشتان داوطلبان را در معرض حرارت قرار دادند و دریافتند آن‌ها وقتی بهتر قادر به مقاومت در برابر افزایش حرارت هستند که دست در حال سوزش خود را با دست دیگر لمس می‌کنند. به گفته آن‌ها لمس کردن دست باعث شد سطح ادراک حرارت به میزان 64 درصد کاهش یابد. آن‌ها معتقدند وقتی کسی از شکم‌درد به خودش می‌پیچد و به وضعیت جنینی روی زمین می‌افتد، درواقع اندام‌های شکمی خود را لمس می‌کند.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان