راه های کاهش وزن کشورهای جهان

راه های کاهش وزن کشورهای جهان
مطالعه این بخش بسیار مفید و اثر گذار برای کسانی که واقعا در پی کاهش وزن و سلامتی هستند که بدانید جهانیان چگونه وزن کم می کنند و دارای اندام و وزن ایده آل هستند. با نازوب همراه باشید.
در گوشه و کنار دنیا، افراد به دنبال روش هایی هستند که به آنها در کاهش وزن کمک کند. در برخی کشورها عادت های خاصی وجود دارد که پیروی از آنها به ما نیز می تواند کمک کند وزنمان را متناسب نگه داریم؛ مثلا در برخی از کشورهای اروپایی وقتی وارد رستوران می شوید، روی میزتان سوپ و آب معدنی می گذارند تا با خوردن آنها کمی حجم معده تان پر شود.

برعکس، در کشوری مثل کانادا اگر آب بخواهید، باید سفارش بدهید و به همین علت بیشتر افراد وسوسه می شوند نوشابه های گازدار سفارش دهند. شاید اگر رستوران دارهای کانادایی روش رستوران دارهای اروپایی را در پیش بگیرند، به سلامت عمومی مردمشان کمک بیشتری شود. در این مطلب با راهکارهایی آشنا می شوید که در کشورهای مختلف دنیا رواج دارد و مردم با به کار بستن آنها به حفظ تناسب اندامشان کمک می کنند.

هلندی ها

دوچرخه سواری می کنند

در هلند تعداد دوچرخه ها از تعداد آدم ها بیشتر است. آمار نشان می دهد تعداد هلندی ها 16.5 میلیون نفر است در حالی که دوچرخه های آنها به 18 میلیون دستگاه می رسد. 40 درصد هلندی ها با دوچرخه سر کار می روند. در حالی که در کانادا این تعداد به 1.2 درصد می رسد. حتی در آمستردام چراغ راهنمایی برحسب سرعت دوچرخه ها تنظیم شده است. یک گردش کوتاه با دوچرخه به سوخت 500 کیلوکالری انرژی کمک می کند و اگر مدت زمان یا مسافت را طولانی تر کنید یا با شدت بیشتری پا بزنید، این مقدار به 1000 کیلوکالری هم می رسد. هلندی ها تقریبا 34 کیلومتر در روز رکاب می زنند و واضح است که نباید چاق شوند.

فرانسوی ها

سر میز غذا گپ می زنند

96 درصد فرانسوی ها شام را کنار هم می خورند و ترجیح می دهند در طول غذاخوردن با هم گپ بزنند. زمانی که صرف خوردن پیش غذا می شود در روزهای کاری در فرانسه 33 دقیقه و در آخر هفته 43 دقیقه است اما در کانادا طی 20 سال گذشته، تعداد دفعاتی که خانواده ها کنار هم غذا می خورند، مدام در حال کاهش است. بررسی ها نشان داده افرادی که کنار هم و در حال گپ زدن غذا می خورند، حجم کمتری از غذا را دریافت می کنند و سریع تر سیر می شوند.

سوئیسی ها

موسلی دوست دارند

موسلی غذایی شامل جوی دوسر، میوه و گردو است که بیش از 100 سال سر سفره سوئیسی ها سرو و به عنوان صبحانه یا میان وعده عصر مصرف می شود. این غذا حاوی فیبرهای محلول و نامحلول است که تا 10درصد چربی بد خون را کاهش و حس سیری را افزایش می دهد. البته انواع صنعتی این غذا حاوی قند فراوانی است که برعکس زمینه ساز چاقی می شود.

هندی ها

عاشق یوگا هستند

بیشتر افراد یوگا را به عنوان ورزش ضداسترس می شناسند و کمتر کسی فکر می کند یوگا باعث کاهش وزن می شود اما بررسی ها نشان داده حجم توده بدنی در کسانی که عادت به انجام این ورزش دارند، در مقایسه با سایر افراد پایین تر است. یوگا را باید با شکم خالی انجام داد. به این ترتیب تمرین های آن به عضله سازی مخصوصا در ناحیه شکم کمک می کند و متابولیسم بدن را افزایش می دهد. از سوی دیگر، یوگا تمرکز را بالا می برد و درنتیجه فرد به حس سیری و گرسنگی خود توجه بیشتری پیدا خواهدکرد.

تایلندی ها

غذایشان را پر از ادویه می کنند

غذاهای تایلندی، از پرادویه ترین غذاهای دنیاست. گرچه مصرف زیاد فلفل در غذا به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن کمک می کند اما مهم تر از آن، این است که افراد غذاهای تند را کمتر و آرام تر می خورند. افرادی که خیلی تند غذا می خورند، مثل مردم آمریکای شمالی، متوجه حس سیری در خود نمی شوند و بیش از نیاز بدن کالری دریافت می کنند. از سوی دیگر، برخی مواد غذایی خاص رژیم آسیایی ها مثل زنجبیل نه تنها به لاغری بلکه به ترشح دوپامین نیز کمک می کند و باعث خوش خلقی می شود. دارچین نیز از دیگر ادویه هایی است که طعم بسیار خوبی به غذاها می دهد و خاصیت لاغرکنندگی دارد.

انگلیسی ها

پیمانه های کوچکی دارند

از جنگ جهانی دوم به بعد، انگلیسی ها یاد گرفته اند که پیمانه های کوچک تر استفاده کنند. غذاهای انگلیسی اغلب پرکالری و چرب است اما پیمانه ها دریافت حجم اندک غذا، مانع چاقی مردم انگلیس شده است.

نروژی ها

اهل گردش دسته جمعی هستند

یکی از فعالیت های مورد علاقه نروژی ها گردش و پیاده روی همراه اعضای خانواده است. زمان برای نروژی ها اهمیت ندارد و از هر فرصتی برای تفریح و خوشگذرانی در طبیعت استفاده می کنند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کانادا، طی 20 سال گذشته میزان زمانی که مردم به پیاده روی اختصاص می دهند، مدام در حال کاهش است.

روس ها

میوه و سبزی می خورند

51 درصد روس ها مزرعه دار هستند و تقریبا اکثرشان وقتی را برای تفریح به کشت و کار در باغ و مزرعه اختصاص می دهند. بیشتر روس ها میوه و سبزی را خود پرورش می دهند و به همین دلیل میزان سموم این مواد کمتر و ارزش غذایی شان بالاتر است.

فنلاندی ها

اهل پیاده روی هستند

فنلاندی ها علاقه زیادی به پیاده روی طولانی مدت دارند. آنها کفشی سبک و ارزان در خانه دارند که مخصوص پیاده روی است و چند روز یک بار، کوله می بندند، عصا به دست می گیرند و برای پیاده روی عازم می شوند. بررسی ها نشان داده پیاده روی طولانی تا 65 درصد سوخت و ساز را بالا می برد و بهترین ورزش برای تناسب اندام است.

ژاپنی ها

به خواب نیمروزی عادت دارند

ژاپنی ها عادت دارند 20 تا 30 دقیقه در طول روز بخوابند. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه کورنل نشان داده کم خوابی احتمال چاقی و اضافه وزن را بالا می برد. به گفته محققان، هورمون لپتین دریافت کننده فرمان حس سیری از مغز و هورمون کرلین اعلام کننده حس گرسنگی است. در افراد کم خواب میزان ترشح این دو هورمون متعادل نیست. میزان لپتین پایین و میزان گرلین بالاست پس فرد کم خواب به جای آنکه احساس خستگی کند، احساس گرسنگی می کند. به همین دلیل ژاپنی ها به جای خوردن میان وعده ترجیح می دهند کمی بخوابند.

آلمانی ها

صبحانه مفصلی می خورند

75درصد آلمانی ها به خوردن صبحانه کامل عادت دارند و نان، میوه و غلات کامل جز برنامه همیشگی صبحانه شان است. تحقیقات پژوهشگران انگلیسی نشان داده کسانی که صبحانه کامل نمی خورند با دیدن مواد غذایی پرکالری تحریک می شوند اما افرادی که صبحانه کاملی می خورند، میلی به خوردن میان وعده از خود نشان نمی دهند.

ویتنامی ها

به سحرخیزی عادت دارند

شاید ویتنامی ها سحرخیزترین مردم دنیا باشند. آنها عادت های درستی مثل ورزش کردن و مصرف صبحانه کامل دارند که به حفظ تناسب اندامشان کمک می کند. تحقیقات انجام شده توسط محققان انگلیسی نشان داده افراد سحرخیز در مقایسه با کسانی که تا ظهر می خوابند، سالم ترند و چون شب ها سریع تر به رختخواب می روند، هورمون هایشان منظم تر ترشح می شود که این موضوع خود در پیشگیری از چاقی موثر است.

ایتالیایی ها

خانه را خنک نگه می دارند

ایتالیایی ها ترجیح می دهند به جای خریدن مواد غذایی آماده، تمام مواد لازم را خود تهیه کنند مثلا به جای استفاده از رب گوجه فرنگی، خودشان گوجه فرنگی می پزند و به مقدار کمتر در غذا استفاده می کنند یا به جای روغن های صنعتی ارزان تر از روغن زیتون طبیعی اما به مقدار کم استفاده می کنند. به همین دلیل کالری غذاهای آنها پایین اما ارزش تغذیه ای شان بالاست. در ضمن، یکی دیگر از شگردهای ایتالیایی ها برای لاغرماندن، خنک نگه داشتن خانه است. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه تورین ایتالیا نشان داده کسانی هستند که در خانه هایی با دمای 20 درجه سانتی گراد زندگی می کنند. خنک نگه داشتن خانه باعث می شود بدن برای گرم کردن خود انرژی بیشتری بسوزاند.

مجاری ها

ترشی دوست دارند

مجارها دوست دارند سبزی ها را به شکل ترشی خانگی و همراه با سرکه مصرف کنند. سرکه فشار خون و قند خون را پایین می آورد واز تشکیل بافت چربی جلوگیری می کند، اما باید در مصرف آن اعتدال را رعایت کرد. البته ترشی های صنعتی حاوی نمک فراوانی هستند که روند چاقی را تسریع می کند.

لهستانی ها

دور هم غذا می خورند

وقتی در خانه غذا می خورید، خیلی راحت می توانید انتخاب کنید که چه بخورید. لهستانی ها بیشتر اوقات در خانه و دور هم غذا می خورند و فقط 5 درصد بودجه ماهانه خود را صرف غذاخوردن در رستوران می کنند اما در برخی کشورها مثل کانادا، مردم حداقل 30درصد بودجه ماهانه خود را به غذاخوردن در رستوان ها اختصاص می دهند. این در حالی است که در رستوران، غذاها در مقایسه با خانه چرب تر و ناسالم تر هستند و احتمال ابتلا به اضافه وزن را افزایش می دهند.

مکزیکی ها

زود شام می خورند

مکزیکی ها خیلی سریع تر از مردم سایر کشورها و بین ساعت 5 تا 6 عصر شام می خورند. به همین دلیل هرگز با شکم پر به رختخواب نمی روند. از سوی دیگر، چون صبح ها گرسنه اند صبحانه کاملی می خورند و ناهارشان بسیار سبک است.

مالزیایی ها

در غذایشان زردچوبه می ریزند

این ادویه پرمصرف در جنگل های مالزی پرورش داده می شود به کاهش جذب چربی کمک می کند. طبق نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه توفت بوستون، زردچوبه جلوی تولید سلول های چربی را می گیرد و از بروز چاقی پیشگیری می کند.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان