رژیم های لاغری معروف و خطرناک

رژیم های لاغری معروف و خطرناک
تصورش هم خطرناک است؛ اینکه فردی برای کاهش وزن، کشیدن سیگار را آغاز کند! پیروان این رژیم عقیده دارند اگر دود سیگار را به جای بیرون دادن حبس کنند، حرارت آن باعث سوختن چربی اضافی در بدن می شود.
 
وقتی وارد محل کارم شدم، باز هم بوی خیار و لیموترش بلند بود. نیازی نبود بپرسم این بو از کجاست؟ چون یک نفر قصد کاهش وزن داشت و از مدتی قبل رژیم غذایی را انتخاب کرده بود.در این مدت آنقدر بوی خیار و لیمو استشمام کرده بودم که حس می کردم دائم کسی زیر بینی ام سالاد درست می کند. وزن مشترک مورد نظر کم شد اما با عواقب جبران ناپذیری که هنوز هم گریبانگیر اوست.

بسیاری افراد برای کاهش وزن رفتارهای عجیبی نشان می دهند که یکی از آنها رعایت رژیم های غذایی خاصی است. بیشتر این رژیم های غذایی از الگوی «تک خوری» پیروی می کنند اما بعضی دیگر بسیار خطرناکتر هستند و با رعایت آن سلامت فرد به طرز وحشتناکی تهدید می شود. شاید این اسم بعضی از این رژیم ها به گوشتان خورده باشد اما اینجا مجموعه ای از این رژیم ها را برایتان جمع آوری کرده ایم.

رژیم اتکینز

معروف و خطرناک

دوستان عزیزی که از هر سمت بچرخند باز هم سراغ خوراکی های شیرین می روند، همان هایی هستندکه وقتی تصمیم به کاهش وزن دارند، سراغ جناب اتکینز و رژیم غذایی او می روند!

اصول رژیم: این رژیم غذایی بر پایه حذف کامل هیدرات کربن از برنامه غذایی تنظیم شده است. به همین دلیل با رعایت این رژیم غذایی وزن فرد به ویژه افرادی که با مصرف مواد شیرین دچار اضافه وزن شده اند؛ کاهش پیدا می کند اما نکته اینجاست که این دوستان تا چه مدت می توانند از شیرینی دل بکنند و آن را مصرف نکنند؟ اصلا می دانند مصرف حدی از مواد قندی یکی از نیازهای ضروری بدن است؟


خطر: از آنجا که بدن ما نیازمند حد مشخصی از هیدرات کربن است، با حذف کامل آن سلول ها دچار گرسنگی سلولی از نظر مواد قندی شده و همین امر باعث آسیب به سلامت بدن می شود. به همین دلیل با قطع این رژیم غذایی به طور ناگهانی مقدار زیادی هیدرات کربن در اختیار سلول ها قرار گرفته، به همین دلیل وزن بدن به طور ناگهانی بالا می رود. در بسیاری موارد فرد دچار حداقل 10 کیلو اضافه وزن علاوه بر بازگشت به وزن اولیه می شود.

رژیم سیگار

شلیک به زندگی

تصورش هم خطرناک است؛ اینکه فردی برای کاهش وزن، کشیدن سیگار را آغاز کند! پیروان این رژیم عقیده دارند اگر دود سیگار را به جای بیرون دادن حبس کنند، حرارت آن باعث سوختن چربی اضافی در بدن می شود. از طرفی معتقدند نیکوتین موجود در سیگار مانند کافئین قهوه باعث بی اشتهایی می شود.

نیازی هست درباره خطرهای این برنامه نادرست توضیح بدهیم؟ مسلما نه. اما برای یادآوری بد نیست بگوییم هیچ یک از عقاید این افراد درست نبوده و با شروع کشیدن سیگار برای کاهش وزن، فقط ذره ذره آب شده و کلا از روی زمین محو می شوند.

رژیم لیموترش

رژیم معده کش

حتما این جمله را از آنهایی که بعد از یک مهمانی مفصل دنبال لیموترش یا آبغوره می گردند، شنیده اید. آنها می گویند: «یه لیموترش یا چند قاشق آبغوره بخوریم که بشوره و ببره پایین!» حالا بعضی بر همین اساس تصمیم می گیرند با لیموترش زندگی کنند.

اصول رژیم: افرادی که این رژیم غذایی را انتخاب می کنند، قبل از هر وعده غذایی و در میانه روز به عنوان میان وعده، بعد از آن به شکل خاصی لیموترش مصرف می کنند. آنها همیشه محلولی شامل یک لیوان آب، نصف لیموترش تازه و کمی فلفل را آماده کرده و صبح قبل از صبحانه، ظهر قبل از ناهار و شب قبل از شام می نوشند. به عقیده آنها نوشیدن این معجون دست ساز باعث کاهش اشتهای آنها می شود. در بین روز نیز معمولا نصف لیموترش را همراه نمک می خورند. طبیعی است که خوردن این مقدار آب قبل از هر وعده غذایی اشتها را از بین می برد و این افراد دیگر قادر به خوردن وعده اصلی غذا نیستند.

خطر: نوشیدن این حجم آب با معده خالی، به ویژه اینکه حاوی ماده اسیدی مانند لیموترش و ماده محرکی مانندفلفل باشد، باعث آسیب به سلامت معده می شود. بیشتر این افراد پس از رعایت این رژیم غذایی، دچار مشکلات گوارشی شدید، به ویژه مشکلات معده مانند ریفلاکس تا زخم معده می شوند.

 

رژیم های لاغری معروف و خطرناک

رژیم خیار

رژیم آبکی

تا به حال در زندگی تان یک کیلو خیار را از صبح تا شب خورده اید؟ اگر رژیم غذایی خیار را رعایت می کنید، این مساله برایتان غیرعادی نیست.

اصول رژیم: این رژیم غذایی بر پایه رژیم تک خوراکی یا تک خوری بنا شده است. در این رژیم غذایی فرد اجازه دارد فقط خیار مصرف کرده و برای مدتی مصرف خوراکی های دیگر ار متوقف می کند. در مواردی ممکن است همراه خیار کمی پنیر و نان یا گوجه فرنگی هم مصرف شود. این افراد گاهی در یک روز تا یک کیلو خیار مصرف می کنند.

خطر: این میوه باعث بروز اسهال می شود؛ بنابراین با خوردن آن بخش عمده ای از آب بدن دفع می شود. این مسئله باعث دهیدراته یا بی آب شدن بدن می شود. این وضعیت می تواند باعث بروز اغما در فرد شود. نفخ شدید ناشی از مصرف این میوه، به دستگاه گوارش، به ویژه معده آسیب می زند، لازم به توضیح نیست که این رژیم غذایی باعث ایجاد سوء تغذیه می شود.

رژیم سرکه

دشمن کبد

سرکه سیب، معروف ترین چاشنی است که مشترکان علاقمند به رعایت رژیم سرکه آن را انتخاب می کنند. آنها عقیده دارند سرکه باعث حل کردن (توجه کنید حل کردن) چربی اضافه تجمع یافته در بدن می شود!
 


اصول رژیم: افرادی که این رژیم غذایی را رعایت می کنند با هر غذایی سرکه می خورند. اگر طعم و بوی آب هم بد نشود، ترجیح می دهند داخل لیوان آبشان هم سرکه بریزند. بعضی از آنها روی میوه ای که می خورند هم سرکه می ریزند؛ به ویژه میوه هایی که کمی کالری دارد مانند سیب.

خطر: اولین آسیب این رژیم غذایی آسیب به کبد است. علاوه بر اینکه مصرف این حد از سرکه به سلامت معده و کلیه ها نیز آسیب وارد می کند. آسیب به مینای دندان از دیگر مشکلاتی است که رعایت این رژیم غذایی به دنبال دارد.

رژیم نمک

مرگ شور

اگر تا این لحظه از زندگی به جان خودتان سوءقصد نکرده اید با انتخاب رژیم غذایی نمک، تیر خلاص را به خودتان زده اید. در دنیایی که همه از خوردن غذاهای شور و نمک فرار می کنند، شما سراغ یکی از دو گرد مرگبار یعنی نمک و شکر رفته اید.

اصول رژیم: افرادی که رژیم نمک را رعایت می کنند، عقیده دارند که خوردن کمی ّ نمک پیش از هر وعده غذایی، اشتهای آنها را از بین می برد. آنها در یک لیوان آب، یک سوم قاشق چایخوری نمک ریخته و قبل از هر وعده غذایی آن را استفاده می کنند. با نوشیدن این مقدار آب نمک طبیعی است که اصلا میلی به خوردن هیچ خوراکی نخواهد داشت!

خطر: از کار افتادن کلیه ها، بالا رفتن فشار خون و افزایش خطر ایست قلبی، مصرف بیش از اندازه آب و در نتیجه افزایش ترشح اسید معده از بارزترین خطرهای رعایت این رژیم غذایی است.

رژیم هویج

دشمن معده

این رژیم غذایی نیز دست کمی از رژیم غذایی خیار ندارد. در این برنامه غذایی من درآوردی هم هویج حرف اول را می زند. بیشتر غذاها با هویج تهیه می شوند. برای مثال سالاد تهیه شده از هویج، خیار، پیاز و کمی لیموترش غذای اصلی فرد است. برای وعده صبحانه نیز معمولا یک لیوان آب هویج یا خلال هویج همراه با لیموترش مصرف می شود.

اصول رژیم: افرادی که این رژیم غذایی را رعایت می کنند، مصرف بقیه مواد غذایی را متوقف کرده و برای مدت مشخصی، برای مثال دو یا سه هفته فقط هویج و غذاهای من درآوردی تهیه شده از هویج را مصرف می کنند. آنها عقیده دارند فیبر موجود در این خوراکی اشتهای آنها را کور کرده و باعث کاهش وزن آنها و بی میلی به مصرف دیگر غذاها می شود.

خطر: یبوست، آسیب به روده ها برای جذب و دفع یکی از خوراکی هایی که هضم آن برای روده سخت است از مهمترین آسیب های این رژیم غذایی است. علاوه بر اینکه مصرف بیش از حد هویج به دلیل کاروتن می تواند به عملکرد طبیعی بدن آسیب بزند. سوء تغذیه نیز از دیگر آسیب های جدی این رژیم غذایی است.

رژیم آدامس

دشمن معده

بعضی هیا تصور می کنند اگر آدامس بجوند، انگار همیشه در حال خوردن غذا هستند و همین مسئله باعث سیر شدنشان می شود. شاید تصور می کنند آدامس را با نان می جوند!

اصول رژیم: این افراد پیش از صبحانه آدامس می جوند، در طول روز آدامس می جوند و در یک کلام کلا آدامس می جوند. آنها معتقدند هر وقت گرسنه می شوند، با جویدن آدامس از نظر روانی احساس سیری کرده و غذا نمی خورد. این افراد اگرچه در روزهای نخست شروع این رژیم غذایی کمتر غذا می خورند اما بعد از حداکثر یک هفته، به دلیل مشکلاتی که برایشان پیش می آید، رژیم را رها می کنند.

خطر: با جویدن آدامس اسید معده بیش از حد ترشح می شود چون مغز و معده تصور می کنند غذایی در کار است. همین مسئله به سلامت معده آسیب می زند. از طرفی جویدن دائمی آدامس باعث بروز نفخ، بدطعم شدن دهان، آسیب به فک و سایش مینای دندان می شود. در مواردی افرادی که به اصطلاح این رژیم غذایی را رعایت می کنند، تحمل گرسنگی را نداشته و در همان روزهای اول اصل جویدن آدامس در شرایط گرسنگی را شکسته و به خوردن بیش از اندازه روی می آورند.

رژیم هندوانه

رژیم آبکی

شنیده اید می گویند: «برو خربزه بخور که هندونه آبه!» این ضرب المثل نشان می دهد که ارزش غذایی هندوانه هر چند بد نیست اما در نهایت میزان آب موجود در این میوه بر هر ویژگی دیگری غلبه دارد و باید برای سیر کردن شکم غذا خورد؛ نه هندوانه. هر چند خوردن این میوه در فصل تابستان می تواند عطش را از بین برده و قند مورد نیاز بدن را تامین کند اما مصرف بیش از حد آن خطرناک است.

اصول رژیم: آب هندوانه، آب هندوانه مخلوط با چند میوه آبکی دیگر، دسر هندوانه همراه چند میوه بی خطر دیگر و … اصل اساسی این رژیم غذایی است.

این افرادنیز مانند دوستانی که رژیم غذایی هویج و خیارخوری راانتخاب می کنند، برای مدتی این رژیم را رعایت کرده و بعد آن را رها می کنند. زندگی این افراد به جان هندوانه بند است!

خطر: اینه میوه آب فراوان و قند دارد. بنابراین از این دو نظر نیاز بدن تامین می شود اما مصرف آن اگر از حدی بیشتر شود، بدن دچار دفع بیش از حد آب شده و به این ترتیب در معرض دهیدراته شدن قرار می گیرد. نفخ، دل پیچه، دفع مواد ضروری و ذخیره شده در بدن به دلیل بیرون روی و دفع ادرار بیش از حد از دیگر عوارض این رژیم غذایی است. دوستانی که رژیم هندوانه ای دارند در معرض سوء تغذیه قرار دارند.

رژیم دایره – مربع

افراد لاغر ناحیه کمر – شکم شان مربع است و چاق ها دایره. در این رژیم برای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی روزی 250 کیلوکالری صبحانه، 250 کیلوکالری ناهار و 500 کیلوکالری شام تنظیم شود. این میزان دریافت کالری، عاقلانه نیست چون کالری پایه مورد نیاز خانم ها، حداقل 1500 و مردان 2000 کیلوکالری است. حدود 1000 کالری انرژی بسیار کمی است که بدن را در معرض خطر قرار داده و برای همه مناسب نیست.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان