laghari

تاثیر بسیار سریع این دعاها در استجابت حاجت

تاثیر بسیار سریع این دعاها در استجابت حاجت

مجرب ترین دعای سریع الاجابه

 

خداوند می فرماید: همانا بندگان من با دعا می توانند سرنوشت خود را تغییر دهند.

اگرچه دعاهای زیادی از امامان معصوم (ع) نقل شده است که مورد اجابت واقع شده اما برخی از دعا، اذکار و اسماء الهی افضل تر و سریع الاجابه هستند که در اینجا به معرفی این دعاهای برتر می پردازیم:

 

 1. دعای توسل
 2. دعای فرج
 3. دعای اسم اعظم
 4. دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد
 5. دعایی تحت عنوان سریع الاجابة از امام موسی بن جعفر «اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و ….»
 6. دعایی از امام صادق (ع) که هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟

شرایط دعا و استجابت خواسته ها

 استجابت دعا، مانند هر پدیده دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابة ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود.

به هر حال چون ذکر متن دعاهای معرفی شده در این جا مقدور نیست تنها متن خاص ترین دعای افضل برای توسل و توکل به خدای مهربان در رفع گرفتاری و مشکلات به نام دعای مقاتل بن سلیمان را قرار دادیم: التماس دعا

«إِلَهِی کَیْفَ‏ أَدْعُوکَ‏ وَ أَنَا أَنَا وَ کَیْفَ أَقْطَعُ رَجَائِی‏ مِنْکَ‏ وَ أَنْتَ أَنْتَ إِلَهِی إِذَا لَمْ أَسْأَلْکَ فَتُعْطِیَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَسْأَلُهُ فَیُعْطِیَنِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أدعوک [أَدْعُکَ‏] فَتَسْتَجِیبَ لِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَدْعُوهُ فَیَسْتَجِیبَ لِی.

إِلَهِی إِذَا لَمْ أَتَضَرَّعْ إِلَیْکَ فَتَرْحَمَنِی‏ فَمَنْ ذَا الَّذِی أَتَضَرَّعُ إِلَیْهِ فَیَرْحَمَنِی إِلَهِی فَکَمَا فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسَى عَلَیْهِ السَّلَامُ وَ نَجَّیْتَهُ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

وَ أَنْ تُنَجِّیَنِی مِمَّا أَنَا فِیهِ وَ تُفَرِّجَ عَنِّی فَرَجاً عَاجِلًا غَیْرَ آجِلٍ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»

خدایا! چگونه تو را بخوانم و حال آن‌که من منم، و چگونه امیدم را از تو قطع کنم و حال آن‌که تو تویى. خدایا! آن‌گاه که از تو نخواهم که به من عطا کنى پس کیست که از او درخواست عطا کنم؟

خدایا! آن‌گاه که تو را نخوانم تا مرا اجابت کنى، پس کیست که او را بخوانم تا اجابتم کند؟ خدایا! آن‌گاه که به سوى تو زارى نکنم تا به من مهرآورى، پس کیست که به جانب او زارى کنم تا به من مهر آورد.

خدایا! چنان‌که دریا را براى موسى(ع) شکافتى و نجاتش دادى، از تو درخواست مى‏کنم بر محمّد و خاندانش درود فرستى و از آنچه در آن گرفتارم مرا رهایى بخشى، و بر من گشایش دهى گشایشى فورى نه دیر، به فضل و مهربانى‏ات، اى مهربان‏ترین مهربانان.

 

روزهای خواندن دعای توسل

 محمد ابن بابویه دعای توسل را از ائمه نقل کرده و گفته: این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب های چهارشنبه خوانده می شود.

در این دعا با توسل به چهارده معصوم (ع) و واسطه قرار دادن آنها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می کنیم.

 

 دعای فرج

 کفعمی درکتاب بلدالامین دعایی از حضرت علی (ع) نقل کرده که اگر شخص گرفتار، ترسیده، نگران و غم دیده، آن را بخواند، حق تعالی گشایش در کار او ایجاد نماید، که ابتدا و انتهای این دعا چنین است:

 «یا عماد من لا عماد له…»: ای پشتیبان کسی که پشتیبان ندارد. «وافعل بی ما انت اهله»: با من چنان کن که تو اهل آنی. و آنگاه پس از دعاء حاجت خود را بطلبد.

 

دعای اسم اعظم

 سید علیخان شیرازی درکتاب کلم طیب نقل فرموده: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او « الله» و اختتام او «هو» است.

هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار بدهد، هرآینه هر امر مهم جزئی و کلی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از 5 سوره ی مبارکه ی بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آنها صورت نمی گیرد:

 

 1. الله لا إله إلا هو الحی القیوم تا آخر آیة الکرسی.
 2. الله لا اله الا هو …تا نزل علیک الکتاب.
 3. الله لا إله ان هو لیجمعنکم.
 4. الله لا إله ان هو له الاسماء.
 5. الله لا إله الا هو و علی إلله.

که این دعا یکی از شگفتی های قرآن کریم است.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان