خواننده زن کشور در بیمارستان درگذشت (عکس)

خواننده زن کشور در بیمارستان درگذشت (عکس)

«شیدا جاهد» – آوازخوان موسیقی سنتی ایران- که در طول عمر هنری خویش آثار متعددی خلق کرد که بسیاری از آنها جزو پرمخاطب‌ترین آثار موسیقی در دهه‌های اخیر است و در دولت دهم به علت ممنوع‌الکاری نتوانست به فعالیت‌های هنری خود ادامه دهد، بعد از ماه‌ها تحمل بیماری این روزها در بیمارستان لاله‌ی تهران در کما به سر می‌برد.

 

«شیدا» مدتی پیش بعد از عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد؛ اما بعد از مدتی متاستاز کرده و بافت‌های سرطانی ریه‌ی او را تحت تاثیر قرار داد، علاوه بر آن سرطان کمر و لگن او را نیز درگیر کرد. او از ده روز پیش بار دیگر در بیمارستان – لاله- بستری شد و حالا از عصر دیروز به کما رفته و در بخش آی.سی.یوی این بیمارستان بستری شده است. این در حالی است که او پیش از درگیری به این بیماری، سال‌ها در دولت دهم ممنوع‌الفعالیت شده بود و امکان ارایه‌ی اثری را نداشت. اتفاقی که «جاهد» می‌گوید در تشدید بیماری او نقش مهمی را ایفا کرد.

 

«شیدا جاهد» از خوانندگان قدیمی است که طی سال‌های اخیر کنسر‌ت‌هایی را برای بانوان اجرا کرده است. او چند آلبوم نیز به صورت هم‌خوانی با همسرش منتشر کرد اما یکی از آلبوم‌هایش به تشخیص وزارت ارشاد دولت قبل و با ادعای غالب بودن صدای زن ممنوع و جمع‌آوری و باعث ممنوع‌الکار شدن آنان شد. جاهد در دولت جدید، فعالیت‌های رسمی‌اش را از سرگرفت.

 

 

 

خواننده زن کشور در بیمارستان درگذشت (عکس)

 

«شیدا جاهد» از دوران کودکی تحت تاثیر صدای گرامافون پدر و زمزمه های مادرش که تصنیف های قمر را نجوا می‌کرد با آوای موسیقی آشنا شد، شیدا علاقه اش را به آواز را در دوران تحصیلی اش و به ویژه در اردوهای دانش آموزی که در شهرستان نوشهر برگزار می‌شد نشان داد و به اجرای برنامه های هنری پرداخت، او بعد ها در تهران نزد استادانی چون احمد ابراهیمی، صدیق تعریف و محمدرضا شجریان رفت و از تجربه های آنان بهره گرفت، ایشان در آوازخوانی از استادان موسیقی سنتی ایرانی پیروی می کند، این هنرمند در سال ۱۳۷۴ با «مسعود جاهد» آهنگساز و نوازنده‌ نی ازدواج کرد و از همین زمان به صورت رسمی با همکاری همسرش وارد عرصه‌ موسیقی ایرانی شد و گروه موسیقی بانوان «کرشمه» را تشکیل داد و کنسرت هایی نیز در تهران برای بانوان اجرا کرد.

 

 

مطالب مرتبط

 

نوشین طافی اولین خواننده زن ایران مجوز گرفت (عکس)

ناهید خواننده جنجالی لس آنجلس به ایران آمد (عکس)

علت 13 سال ممنوع الکاری حسین زمان خواننده کشور

عکس های زیباترین ترین خواننده زن ایرانی در فهرست مرگ داعش

عکس های محبوب‌ترین زن خواننده و رقاص عربی

خواننده مشهور پاپ ایران درگذشت + (عکس)

یادها

دفن شبانه مرتضی پاشایی خواننده محبوب ایران + تصاویر


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان