falhafezz
بیوگرافی بازیگرانlaghariراهنمای اقامت و مهاجرت
falhafezz

عجیب ترین جاده جهان را ببینید

عجیب ترین جاده جهان را ببینید

علاوه بر دیدن عجیب ترین جاده جهان موقعیت جغرافی دو کشور شیلی و آرژانتین را با وجود این جاده عجیب می خوانیم.

 

 

مطالب مرتبط؛ برای مشاهده روی لینک های زیر کلیک کنید

زیبا و خوش منظره ترین جاده های دنیا (عکس)

بی فرهنگ ترین راننده در جاده تهران- کرج + تصویری

جاده ای جالب که از زیر آب می گذرد (عکس)

ترسناک و مسیر فوق العاده وحشتناک این جاده در چین + تصاویر

معرفی 10 جاده ی خطرناک کشور + نام شهر

 

موقعیت جغرافی شیلی

شیلی، با نام رسمی جمهوری شیلی (به اسپانیایی: República de Chile)، کشوری است واقع در آمریکای جنوبی که پایتخت آن سانتیاگو است. شیلی در نقشۀ آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده‌است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می‌دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم‌مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. طول خط ساحلی این کشور با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.

 

بیابان آتاکاما با وسعت ۱۰۰۰ کیلومتر در بخش شمالی این کشور واقع شده‌است. این بیابان در واقع خشک‌ترین ناحیه بر روی زمین است که با توجه به خشک بودن آن دارای ارزش اقتصادی فراوان برای کشور شیلی است. این بیابان سرشار از فلزاتی معدنی همچون فلز مس ، طلا و نقره است که در سال ۲۰۱۵ تنها ۵٬۷ میلیون تن مس از این بیابان استخراج و سپس صادر شده است.

 

 

  جاده كاراكولس در شيلي كه شيلي و آرژانتين رو به هم متصل مي كند.

 

 

عجیب ترین جاده جهان را ببینید

 

یکی از مهم‌ترین رویدادها در تاریخ کشور شیلی مربوط به دهۀ ۷۰ میلادی است زمانی که سالوادور آلنده از حزب مارکسیست شیلی در انتخابات این کشور پیروز و به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد اما پس از آن در کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ به رهبری آگوستو پینوشه و با کمک و تاثیرگذاری سازمان سیا ، ژنرال پینوشه موفق به اجرای کودتا در این کشور شد.[۳] این کودتا تاثیری شگرف و بسیار مهم در تاریخ این کشور و روند جنگ سرد گذاشت.[۴] امروزه کشور شیلی با توجه به رشد و توسعه پایدار در شاخص‌های همانند توسعه انسانی ، رقابت‌پذیری در تجارت و اقتصاد ، آزادی اقتصادی و رشد درآمد سرانه یکی از با ثبات‌ترین و امن‌ترین کشورها در آمریکای لاتین به شمار می‌آید. [۵]شیلی یکی از اعضای سازمان ملل ، اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی و اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب است.

 

موقعیت جغرافی آرژانتین
کشور آرژانتین با ۲٫۷۶۶٫۸۸۹ کیلومتر مربع مساحت در جنوب قاره آمریکا قرار گرفته و از لحاظ وسعت بعد از امریکا،کانادا و برزیل چهارمین کشور این قاره میباشد.سرزمین آرژانتین با مختصات ۷۳-۵۳ درجه طول غربی و ۵۵-۲۴ درجه عرض جنوبی از سه قسمت تشکیل شده که خاک اصلی در جنوبی ترین منطقه قاره امریکا واقع گردیده است و منطقه قطبی و جزایر جنوب اقیانوس اطلس دیگر نقاط آن را تشکیل میدهند.

 

 

از شمالی ترین محل که در مناطق حاره ای جنوب آمازون قرار گرفته تا جنوبی ترین نقطه که نزدیک به مناطق قطبی است ۳۷۰۰ کیلومتر و از شرقی ترین نقطه تا غربی ترین آن ۱۴۲۳ کیلومتر فاصله دارد.این کشور از ناحیه شمال به کشورهای برزیل،پاراگوئه ،و بولیوی ،از مشرق به اقیانوس اطلس و اروگوئه و از مغرب و بولیوی،سرحدات طبیعی(کوه،دریا،رودخانه)تشکیل میدهد.آرژانتین از نظر مساحت هشتمین کشور بزرگ جهان بوده و به استثنای نواحی مورد ادعای این کشور،شامل مجمع الجزایر مالویناس(فالکلند)و بخشی از حوزه دریایی قطب جنوب،وسعت این کشور تقریبا برابر با یک چهارم خاک اروپاست. و پایتخت آن بوئنوس آیرس است و زبان آن از اوایل قرن ۲۰ اسپانیایی است.


بیوگرافی هنرمندان