آکنه چیست و راه های درمان آن کدام است

مجموعه : بیماری ها
آکنه چیست و راه های درمان آن کدام است

 

نتایج یک بررسی روی بیش از 1000 فرد بزرگسال نشان داد که 50 درصد زنان 20 تا 29 سال، 35 درصد زنان 30 تا 39 سال و 26 درصد زنان بین 40 تا 49 سال به عارضه آکنه مبتلا هستند. به گفته پزشکان، هورمون های ترشح شده در بدن موجب افزایش چربی در بدن شده و در نتیجه به بروز آکنه منجر می شود.

هرچند امروزه محصولات بسیاری برای درمان آکنه موجود هستند اما پروسه کنترل این عارضه پوستی همچنان برای بسیاری از مبتلایان خسته کننده، وقت گیر و حتی بی حاصل است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند برای از بین بردن این بثورات جلدی ناخوشایند لازم است افراد بین باورهای اشتباه و واقعیت هایی که در مورد درمان آکنه صحت دارند، تمایز قائل شوند.

سایت هلث در مطلبی به بررسی برخی از این باورهای اشتباه پرداخته که با آگاهی از آنها می توان برای همیشه از شر این عارضه پوستی خلاص شد:

اشتباه اول: رژیم غذایی با بروز آکنه ارتباطی ندارد

نتایج دو مطالعه پیشین که نشان داد مصرف شکلات با ابتلا به آکنه ارتباطی ندارد به حدی قابل قبول بود که مردم با یک نتیجه گیری کلی باور کردند، رژیم غذایی شان در ابتلای آنان به آکنه تاثیری نخواهد داشت. اما مطالعات جدید خلاف این امر را ثابت کرد و متخصصان مشاهده کردند در حقیقت بین نوع مواد خوراکی مصرفی و بروز آکنه رابطه نزدیک وجود دارد به طور مثال مصرف مواد خوراکی قندی، محصولات لبنی، چربی های ناسالم منجر به بروز آکنه از نوع متوسط یا شدید در فرد می شود.

اشتباه دوم: در صورت ابتلا به آکنه از شکلات پرهیز کنید

هرچند بین رژیم غذایی و بروز آکنه ارتباط وجود دارد اما محققان هنوز تایید می کنند که لازم نیست شکلات از مواد خوراکی مصرفی فرد مبتلا به آکنه حذف شود. دکتر مونا گوهارا از دانشکده پزشکی ییل گفت: هر نوع ماده خوراکی حاوی شاخص گلیسمیک می تواند منجر به افزایش سطح کورتیزول خون شود و عارضه پوستی آکنه را وخیم سازد. به گفته پزشکان کاکائو موجود در شکلات موجب آکنه نمی شود بلکه مواد لبنی و قندی افزوده شده به آن عامل آکنه هستند.

اشتباه سوم: آکنه بیماری مخصوص نوجوانی است

نتایج یک بررسی روی بیش از 1000 فرد بزرگسال نشان داد که 50 درصد زنان 20 تا 29 سال، 35 درصد زنان 30 تا 39 سال و 26 درصد زنان بین 40 تا 49 سال به عارضه آکنه مبتلا هستند. به گفته پزشکان، هورمون های ترشح شده در بدن موجب افزایش چربی در بدن شده و در نتیجه به بروز آکنه منجر می شود.

اشتباه چهارم: کرم ضد آفتاب منفذهای پوست را مسدود می کند

در حال حاضر دو نوع کرم ضدآفتاب در بازار موجود است. کرم ضدآفتاب شیمیایی که جذب کننده اشعه UV و نوع دیگر که بازتاب دهنده این اشعه ها است. در حالی که برخی کر م های گروه اول می توانند پوست را تحریک کنند اما کرم های گروه دوم ممکن است در رفع این مشکل مفید و موثر باشند.

اشتباه پنجم: محصولات درمان کننده آکنه با درصد بالا موثرترند

در صورتی که به محصولات درمان کننده آکنه موجود در داروخانه ها توجه کنید مشاهده می کنید که این محصولات دارای دو ترکیب بنزوئیل پروکساید و اسید سالیسیلیک هستند. بهترین داروها برای این بیماری پوستی دو کار را انجام می دهند: یکی موجب از بین رفتن باکتری ها و دیگری باز کردن منفذهای پوست می شوند و به همین دلیل در تولید این محصولات از این دو ماده استفاده می شود. اما این بدان معنی نیست که باید در مصرف این محصولات زیاده روی کرد یا از انواع قوی آنها استفاده کرد چون این ترکیبات در مصارف متعادل نیز تاثیر درمانی مطلوبی برجای می گذارند.

اشتباه ششم: خمیردندان درمان کننده آکنه است

هرچند خمیردندان دارای ترکیب هایی است که آکنه های روی پوست را خشک می کنند اما این محصول برای قسمت هایی از پوست که آکنه ندارند، مضر است و می تواند موجب بروز آکنه و التهاب پوستی شود.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان