laghari

وزوز گوش چیست؟ 3 خوراکی برای بهبود تینیتوس

مجموعه : پزشکی
وزوز گوش چیست؟ 3 خوراکی برای بهبود تینیتوس

تینیتوس یا وزوز گوش

 

صداهای بدون حضور منبع صوتی در یک یا هر دوگوش در افراد را تینیتوس یا وزوز گوش می گویند. صداهایی که در داخل مغز می پیچد و آرامش فرد مبتلا را بهم می ریزد.

 

دو نوع وزوز داریم:

 

به‌عنوان درکی از یک صوت فاقد معنی در یک گوش یا در هر دو گوش یا در سر، بدون حضور منبع صوتی خارجی است که اغلب به شکل‌های مختلف مثل صدای زنگ، خش‌خش، زمزمه، غرش، همهمه، تق‌تق، صدای سوت‌مانند و صدای تپش قلب صدای زنگ به صورت نازک و ضعیف تعریف میشود در برخی موارد شدت این عارضه ممکن است کیفیت زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد و در زندگی روزمره و فعالیت‌های روحی وعصابی روزانه فرد را دچار اختلال کند.

 

وزوز گوش به 2 دسته تقسیم می‌شود:

 

وزوز خودشنو یا ذهنی (subjective): شکل معمول وزوز که فقط خود فرد آن را می‌شنود.
وزوز دگرشنو یا عینی (objective): شکل بسیار نادری از وزوزاست که، برای خود فرد و اطرافیانش قابل شنیدن است.

 

علت مبتلا شدن به وزوز گوش

 

وزوز گوش یک بیماری نیست. بلکه وزوز گوش نشانه یک یا چندین بیماری مخفی است!!

بهم ریختگی روحی روانی، اختلالات مفصل گیجگاهی ـ فَکی که به معنی قرار نگرفتن صحیح فک بالا و پایین روی هم است که به دلایل مختلف دندانپزشکی به وجود می‌آید.

هر گونه اختلال در سیستم شنوایی همچون کم‌شنوایی، فرا شنوایی، سرگیجه، قطع ناگهانی شنوایی، انسداد گوش خارجی بر اثر جرم گوش، عفونت گوش، تغییر در هدایت صوتی استخوانچه‌های گوش، التهاب پرده صماخ و مخاط گوش میانی، منییر، تومورهای سر و گردن و نورینوم آکوستیک را می‌توان به عنوان مثال نام برد.

شایان ذکر است که سرماخوردگی، اختلال عملکرد مهره‌های گردنی یا انقباض عضلات گردنی، اختلالات گردش خون و بیماری‌های قلبی ـ عروقی نیز می‌توانند باعث وزوز گوش شوند.

البته وارد شدن ضربه یا صدمه به سر و گردن، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و مصرف داروها ی خاصی می‌توانند باعث شروع وزوز گوش شوند. در خیلی از مواقع همچنین دیده می‌شود، بیماران بیش از یک عامل ایجاد کننده وزوز گوش را همزمان دارند.

باید یادآوری کرد بهجز عوامل گفته شده در بعضی از موارد علت اصلی وزوز گوش هنوز مشخص نشده‌است ولی از آنجایی که اغلب افراد با شکایت وزوز گوش بخاطر کم شدن کیفیت زندگی شان مشکلات روحی روانی پیدا می‌کنند با پیدا کردن دوباره آرامش روحی روانی خود و دوری از استرس وزوز گوشان بهبود پیدا خواهد کرد.

 

دروارد حاد چیست؟

 

در بعضی از مواد انقدر صدای خیالی زیاد است که فرد نمی تواند صداهای خارج از گوش را بشنود!!!

 

نازوب، همچنین این عارضه میتواند به دلیل پاره شدن پرده گوش و یا جرم درون گوش باشد. افزایش سن نیز موجب پیرگوشی شده و در پی آن وزوز گوش نیز ایجاد می شود.

بیماری هایی چون کم خونی، چربی بالا و فشار خون بالا نیز ممکن است این عارضه را ایجاد کنند.

 

بهترین خوراکی برای بهبود وزوز گوش

 

آناناس، هندوانه که شامل: ویتامین C، اسید پانتوتنیک، مس، بیوتین، ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین B1، موز منجمد سرشار از پتاسیم و
زنجیل که به اصطلاح بادبُر است!

خوراکی های هستند که به کاهش وزوز گوش کمک می کند.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان