moharam

سرنوشت خواندنی ازدواج های پستی !!

مجموعه : عشق و ازدواج
سرنوشت خواندنی ازدواج های پستی !!
پایان تلخ ازدواج از راه دور
پسرانی که خارج از ایران زندگی می کنند علاقه‌مند به ازدواج با دختران ایرانی بزرگ شده در اروپا نیستند زیرا همسرانی پرورش پیدا کرده با فرهنگ سرزمین مادری خود را ترجیح می‌دهند. بنابراین به سراغ انتخاب همسری از ایران می‌روند و طبیعتا در این راه از اقوام خود کمک می‌گیرند. ایران ناز، معمولا این افراد از آگاهی و فرهنگ دختران ایرانی و تغییراتی که در این سال‌ها در دید و نگرش و خواست آنها از زندگی مشترک ایجاد شده اطلاعی ندارد. ذهنیت آنها نسبت به ازدواج با دختر ایرانی همان تصویر زندگی سنتی است.
از طرف دیگر عده‌ای از دخترها در ایران، داشتن اقامت کشور دیگر را امتیاز بزرگی در انتخاب همسر آینده خود به حساب می‌آورند و آن را راهی برای فرار از مشکلات و رسیدن به آرزوهایشان می‌دانند. همین امر باعث می‌شود تا دقت لازمه برای یک زندگی مشترک در پس پرده رویاها کمرنگ شود.

نظر روان‌‌شناس درباره این ازدواج ها

با ازدواج‌های پُستی مخالف‌ام!
از آنجا كه این روزها تب خارج رفتن واگیر پیدا كرده و یكی از راه‌هایی كه می‌توان به رویای زندگی در خارج از كشور به ویژه آمریكا، اروپا و كانادا و اقامت آن رسید، ازدواج كردن با فردی مقیم این كشورهاست متاسفانه ازدواج‌های این چنینی هم مرسوم شده است. طریقه آشنایی دختر و پسر در این ازدواج‌ها چه از راه معرفی خویشاوندی و آشنایی باشد و چه خودشان از راه كامپیوتر و گردش در اینترنت و سایت‌ها یكدیگر را پیدا كرده باشند از پایه و اساس شكال دارد.
این دختر و پسرها در مدت كوتاهی به هم دل می‌بندند و تصمیم به ازدواج می‌گیرند. ازدواجی كه هر دو طرف گمان می‌كنند همسر رویاهای خود را پیدا كرده‌اند زیرا آنها خود را از راه دور به هم معرفی كرده‌اند. تقریبا همه ما این مهارت را داریم كه با كلمات بازی كنیم و خوب صحبت كنیم اما لزوما همه ما اهل عمل به حرف و شعارهایی كه می‌دهیم نیستیم.
 
پس وقتی شما با یك دختر خانم یا آقا پسری كه فرسنگ‌ها دورتر از شما پشت كامپیوترش نشسته گفت‌ و گو می‌ كنید باید این موضوع را مدنظر داشته باشید. او می‌تواند با كلمات بازی كند و تصویری زیبا و ایده‌آل از خود بسازد. وای به حال كسی كه او را باور كند چون با واقعیت روبه‌رو نخواهد شد. تصویری كه آن فرد از خود ترسیم كرده، می‌تواند خیلی از واقعیت وجودی و شخصیت‌اش فاصله داشته باشد.
حالا دختر یا پسری كه با هزار و یك امید و آرزو از شهر و خانواده‌اش خداحافظی می‌كند و مهاجرت را انتخاب می‌كند، نه تنها غم ترك خانواده، موقعیت و سوابق شغلی و حتی سوابق تحصیلی ( بسیاری از كشورها مدرك تحصیلی ما را نمی‌پذیرند ) را به جان می‌خرد، با سرابی مواجه می‌شود كه باوركردنش بسیار سخت است.
 
تازه متوجه می‌شود كسی كه به خاطرش از آنچه داشته چشم‌ پوشی كرده و راهی دیار غربت شده، اصلا شبیه حرف‌هایی كه می‌زد نیست. او را نمی‌شناسد و باید بپذیرد رودست خورده است و اجبارا باید زندگی كند چون او را انتخاب كرده است. او تازه متوجه می‌شود نمای زیبا و ظاهر فریبنده زندگی و كار در اروپا یا آمریكا، در كنار همه خوبی‌هایش سختی‌های زیادی هم دارد.
بسیاری از خانم‌ها یا آقایانی كه تن به چنین ازدواجی می‌دهند و مهاجرت می‌كنند حتی از نظر تسلط به زبان انگلیسی هم ( كه زبان بین‌المللی است ) مشكل دارند و این نقص باعث می‌شود پس از مهاجرت قادر نباشند با كسی ارتباط برقرار كنند، كار داشته باشند یا ادامه تحصیل دهند و خلاصه در اجتماع باشند و ناچارند كنج خانه بنشینند.
 
این بیكاری و بی‌برنامگی و روزهای بلندی كه باید در خانه تنها بمانند تا همسرشان برگردد واقعا آنها را آزار می‌دهد و همه اینها واقعیت‌هایی است كه قبل از مهاجرت لمس نمی‌شوند و تلخی آن توصیف‌نشدنی است. همه این شرایط را بازگو كردم تا با مطرح كردن معایب این ازدواج در یك كلام به این نقطه برسم كه مخالف چنین ازدواجی با این سبك و سیاق هستم.
اما اگر شما قصد دارید چنین انتخابی داشته باشید و با كسی ازدواج كنید كه در خارج از كشور زندگی می‌كند بهتر است لااقل به توصیه‌های كلیدی ما اهمیت بدهید تا در ازدواج آن طرف آب موفق شوید.
1 – اول از همه توصیه می‌كنم تلاش كنید از نظر تسلط به زبان و مهارت یا مهارت‌هایی كه بتواند استقلال فردی شما را در یك كشور خارجی تامین كند به حد قابل قبولی برسید. این‌طور نباشد كه شما مانند یك فرد نیازمند حتی برای تامین كوچك‌ترین نیازهای ارتباطی‌تان محتاج كسی باشید.

2 – باید بكوشید از منابع موثق اطلاعاتی در مورد شخص مورد نظر كه قرار است به همسری خود انتخاب كنید كسب كنید. تلاش شما باید پیگیر و جدی باشد چون برای زندگی كردن كنار یكدیگر نیاز دارید متناسب هم باشید. شما لازم است از نظر خانوادگی، فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی و بسیاری موارد دیگر در تناسب با هم باشید.

در مورد صداقت آنچه او در ایمیل‌ها یا گفت‌وگوی تلفنی‌اش می‌گوید اطمینان پیدا كنید. اگر برایتان مقدور است برای مدت كوتاهی به آن كشور سفر كنید تا از صحت آنچه او ادعا می‌كند یا از وضعیت احتمالی شغلی و زندگی خود در آن كشور اطلاعات به دست آورید.
 
شما باید ببینید آیا به عنوان فردی مستقل قابلیت زندگی در آنجا را دارید یا نه. گاهی اوقات به خاطر خصوصیات خانوادگی، شخصیتی و اعتقادی كه در شما یا طرف مقابل وجود دارد و عدم تناسب این عوامل با هم بلافاصله در همان چند روز اول زندگی می‌بینید كه شما به درد هم نمی‌خورید و مال دو دنیای مختلف هستید.
 
به هر حال هر كسی ضعف‌ها و نقاط قوت فراوانی دارد كه گریز ناپذیر است اما امكان دارد از نظر شما با ویژگی‌هایی كه دارید آن ضعف خاص بسیار پراهمیت باشد و زندگی كنار چنین شخصی غیرقابل تحمل شود. اگر قبل از ازدواج و تصمیم به مهاجرت متوجه این خصوصیات شدید (صادقانه به هم اطلاعات دهید) قطعا نه خودتان و نه طرف مقابل را با یك تصمیم غلط دچار دردسر نخواهید كرد.

باز هم تاكید می‌كنم ازدواج خوب و سالم مستلزم این است كه شما از نزدیك ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی و فرهنگی و… طرف مقابل را مورد بررسی قرار دهید. از راه دور امكان یك شناخت عمیق وجود ندارد و ازدواج بدون شناخت عاقبت خوشی نخواهد داشت.

به كسانی كه آن طرف آب زندگی می‌كنند هم توصیه می‌كنم اگر قصد دارند از سرزمین مادری‌شان همسری انتخاب كنند ازدواج را پروژه‌ای جدی بدانند و دوره زمانی مانند 3 تا 6 ماه را در نظر بگیرند و در این زمان سعی كنند همسر آینده و خانواده او را بشناسند. باید كسی را انتخاب كنید كه مهارت و قابلیت زندگی مستقل را داشته باشد. شما به خوبی می‌دانید كه در آن جوامع سبك زندگی مانند ایران نیست پس خوب دقت كنید تا در ازدواج شكست نخورید.

از این نكات غافل نباشید
پاره‌ای نکات مهم که در این نوع ازدواج‌ها باید در نظر گرفته شود عبارتند از :
_ زمینه‌سازی برای آشنایی بیشتر زوجین
_ اطلاع ازگذشته و شغل و کار فرد مقیم خارج
_ اطلاع از قوانین اقامت در کشور میزبان « اقامت ازدواجی »
_ طرح روشن خواست‌ها مثل ادامه تحصیل، کار کردن در خارج خانه و ….
_ شرایط اقلیمی کشور میزبان
_ آمادگی برای دوری نسبتا طولانی از خانواده و وطن
_ علت زندگی در خارج از کشور


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان