رژیم غذایی جدید و برطرف شدن ریزش مو

مجموعه : غذاهای رژیمی
رژیم غذایی جدید و برطرف شدن ریزش مو

رژیم غذایی و رفع ریزش مو

ریزش مو در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که پیروی از یک رژیم غذایی مناسب تا حد زیادی این مشکل را برطرف می‌کند. رژیم غذایی مناسب علاوه بر تقویت ریشه و رشد بهتر آن، بر تمام سیستم سلامتی بدن تاثیر گذار است.

 

رژیم غذایی جدید و برطرف شدن ریزش مو

 

اصلی ترین علل ریزش مو

 1. کم خونی
 2. استرس و افسردگی
 3. تغذیه ناسالم
 4. زخم معده
 • کم‌خونی یکی از علت‌های اصلی ریزش مو است که برای رفع آن، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند گوشت، غلات کامل، سبزیجات برگ سبز تیره، تخم‌مرغ، خرما، کشمش، آب آلبالو و میوه های خشک توصیه می‌شود.
 • استرس و افسردگی چه در زنان و مردان باعث اختلال هورمونی و عدم جذب پروتئین شده و مواد غذایی مناسب به پیاز مو نمی رسد و دلیل اصلی ریزش و عدم تقویت مو می شود.
 • تغذیه ناسالم که بر همه ما عوارض آن مشهود است. مبتلا شدن به دیابت، چربی خون، عدم دریافت فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین ها و پروتئین ها، با تغذیه مناسب جبران می شود و نه تنها بر رشد مو تاثیر گذار است به سلامت و شادابی پوست نیز کمک می کند.
 • زخم معده و اختلال در دستگاه گوارش نیز، سدی می شود برای رسیدن مواد مغذی به خون و انتقال آن به تمام بدن. ترشح اسید معده تمام سیستم ایمنی بدن را بهم می زند و فرد را نه تنها دچار ریزش مو می کند که به دیگر بیماری های رایج مبتلا می کند.

ریزش مو در مردان نیز با پیروی از یک رژیم کم‌چربی می‌تواند کاهش یابد،برخی از دانشمندان معتقدند که مساله ریزش مو در مردان با افزایش سطح هورمون تستوسترون در دوران بلوغ ارتباط مستقیمی دارد.

مو به طور عمده از پروتئین تشکیل شده است، بنابراین به‌منظور داشتن رشد خوب موها، پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین توصیه می‌شود که از منابع غنی پروتئین می‌توان پنیر کم چرب، تخم‌مرغ، ماهی، لوبیا و ماست را نام برد.

 

رژیم غذایی جدید و برطرف شدن ریزش مو

 

مکمل های غذایی برای تقویت مو

 • مصرف پروتئین سویا باعث تحریک شدن فولیکول‌های مو شده و در نتیجه رشد مو را افزایش می‌دهد.
 • عنصر دیگری که در ریزش مو تاثیر عمده‌ای دارد سیلیسیوم است و دانشمندان به دلیل نقش بارز این عنصر، استفاده از آن را در شامپوها توصیه کرده‌اند که در نتیجه باعث کاهش میزان ریزش مو می‌شود.
 • سیلیسیوم در لایه خارجی سیب‌زمینی، فلفل سبز و قرمز، خیار، جوانه حبوبات و دانه های غلات وجود دارد.
 • ویتامین C با افزایش جذب آهن بر ریزش مو تاثیر می‌گذارد و از طرف دیگر مصرف ویتامین باعث تسهیل خون‌رسانی به بافت مو شده و گردش خون در پیاز مو را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد.
 • ویتامین E نیز، برای رشد موها ضروری است و مصرف این ویتامین موجب افزایش اکسیژن‌گیری می‌شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیاز مو می‌شود.
 • ویتامین‌های گروه B به ویژه B5 یا اسید پنتوتنیک و B3 یا نیاسین نیز برای رشد مو ضروری هستند.

منابع غنی از ویتامین B؛ لوبیا، نخود، هویج، گل کلم، لوبیای سویا، مخمر، مغزه‌ها، دانه‌ها و تخم‌مرغ.

 • عنصر روی این ماده معدنی در گوشت بره، پنیر کم چرب، بوقلمون بدون پوست، لوبیا قرمز، ماست کم چرب، قارچ و تخمه آفتابگران و بادام و جود دارد.

این ماده معدنی در گوشت بره، پنیر کم چرب، بوقلمون بدون پوست، لوبیا قرمز، ماست کم چرب، قارچ، تخمه‌ آفتابگردان و بادام وجود دارد.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان