laghari

چند توصیه در مورد ارائه بهترین رزومه

چند توصیه در مورد ارائه بهترین رزومه
آسا‌‌ن‌ترین و بهترین راه برای ابراز نیاز به شغل، ارائه رزومه یا سابقه شغلی و مهارتی است. در واقع این کار نخستین نشانه و موج مثبت برای همکاری است.  در هر حال ارائه رزومه و همراه داشتن آن در شرایط مختلف آمادگی شما را در انتخاب‌های شغلی‌تان افزایش می‌دهد و مانند سربازی که همیشه با اسلحه پر به میدان نبرد می‌رود، شما نیز با همراه داشتن رزومه درهرشرایطی آماده به کار خواهید بود. رزومه معیار مشخصی دارد.
 
با نگاهی اجمالی به چند رزومه قالب‌های آن را به راحتی خواهید آموخت و خودتان خواهید توانست تا طبق شرایط فعلی رزومه‌تان را بنویسید. برای آگاهی از محتوای رزومه و افزایش احتمال پذیرش خود نزد كارفرمایان مختلف، به نكات زیر توجه فرمایید :
   
چند توصیه درباره ارائه رزومه:
 
1. محتوا و قالب رزومه خود را منطبق با قوانین كشور مقصد ویرایش كنید. 
  
2. ممكن است رزومه شما براساس تشخیص نمایندگان و برای ارسال به كشوری دیگر احتیاج به ترجمه داشته باشد.
 
3. برای اطلاعات بیشتر و اطمینان نمایندگان خارجی، از شركت‌هایی كه در آن‌ها سابقه‌كاری دارید، تاییدیه دریافت كنید. رزومه باید در طول سال‌های مختلف براساس قابلیت‌ها و سوابق شما تغییر كند. نباید از یك رزومه ثابت با جملاتی تكراری برای ارسال به شركت‌های مختلف استفاده شود. هرسال مطابق با مسئولیت‌ها، موفقیت‌ها و مهارت‌های خود برسوابق كاری خود بیفزایید. این نكته را به یاد داشته باشید: هرچه میزان سوابق و مهارت‌های شما بیشتر باشد احتمال پذیرش نیز افزایش می‌یابد.
 
4. اگر به هر دلیلی سوابق كاری شما به میزان لازم نیست، می‌توانید با استفاده از استعدادها و مهارت‌های دیگر، نقاط ضعف خود را بپوشانید.
 
 این ویژگی‌ها عبارتند از:
میزان علاقه،
توانایی اجرای كارهای مختلف در شرایط دشوار،
تجربه كافی در حل مسائل و مشكلات كاری،
 استفاده از مدیریتی صحیح در مواقع بحرانی،
 احساس مسئولیت،
 حسن اجرای قوانین كار،
 اخلاق و رفتار شایسته در محیط كار،
 ابراز رضایت كارفرمای پیشین،
 لوح‌های سپاس و تقدیرنامه‌های مختلفی كه به دلایل مختلف كسب كرده‌اید،
 سوابق تحصیلی ممتاز،
 علاقه حرفه‌ای شما در امور مختلف،
استفاده از نوآوری‌ها و ابداعات مختلف،
روحیه انتقادپذیری و انعطاف‌پذیری.
 
همان طور كه می‌دانید، سوابق كاری با مكمل‌هایی كه ذكر شدند بر قابلیت‌های شما درمقابل كارفرمای جدید می‌افزایند و از طریق راهكارهای مناسب دیگر، مشكل سوابق كم شما را حل می‌كنند.
 
5. اگر سوابق كاری شما زیاد است، برای طولانی نشدن رزومه، مهم‌ترین و جدیدترین آن‌ها را ذكر كنید.
 
6. ازپرداختن به مسائل غیرضروری مانند علاقمندی‌ها و سرگرمی‌ها خودداری كنید.
 
7. هیچ وقت درباره شغل مورد نظرتان در رزومه چیزی ننویسید، اگر این‌طور عمل كنید كارفرما خواهد فهمید كه شما مستقیما خواستار پست خاصی هستید و یا به نوعی او را مجبور به پذیرش موقعیت خاصی می‌كنید.
 
8. هیچ وقت در بیان استعدادها،توانایی‌ها و سوابق شغلی اغراق نكنید. زیرا دیر یا زود همه چیز برای كارفرما روشن خواهد شد. با این كار نه تنها احتمال موفقیت خود را كاهش می‌دهید، بلكه تصور بدی نیز به وجود خواهد آمد.
 
9. هیچ وقت درباره میزان دریافت حقوق و ساعات كاری در رزومه چیزی ننویسید. مطمئنا پس ازپذیرش، كارفرما درباره ساعات كاری و شرایط پرداخت حقوق، توضیحات لازم را به شما خواهد داد.
 
10. هیچ وقت درباره نحوه انصراف و یا خارج شدن از محیط كار سابق در رزومه چیزی ننویسید، این مسئله تنها به خود شما مربوط می‌شود و هیچ كس دیگری تا زمانی كه لازم نباشد، نباید از آن مطلع شود. تنها سابقه فعالیت، رضایت و تاییدیه كارفرمای پیشین شما ارزشمند است. بنابراین تا حد امكان از حاشیه‌پردازی خودداری كنید.
 
11. در رزومه حروف اختصاری ننویسید. متن رزومه باید كامل، مرتب و بدون غلط‌های تایپی باشد. زیرجملات خط نكشید و جز درموارد تاكید آن‌ها را با فونت بزرگتر ننویسید.
 
12. كاغذ رزومه باید سفید، ساده و تانخورده باشد. فقط از قلم مشكی برای تایپ استفاده كنید. اصلا ضرورتی ندارد كه از چند قلم متفاوت استفاده كنید.
 
13. رزومه به هیچ وجه نباید دست نویس باشد. حتی اگر یك كلمه جا افتاده باشد. هرگونه خط خوردگی احتمال موفقیت شما را ضعیف‌تر خواهد كرد. بنابراین برای اطمینان بیشتر یك بار رزومه را پرینت بگیرید و پس از چندین بار مطالعه دقیق، پرینت نهایی را ارسال كنید.
 
 یك نكته:
هیچ‌گاه تنها با ارسال یك رزومه به یك شركت خاص اكتفا نكنید. همزمان به چند شركت معتبر رزومه بفرستید تا میزان توانایی‌ها و مهارت‌های خویش را بازیابید. از پذیرفته نشدن نهراسید، و شانس خود را بار دیگر بیازمایید.
 
  ارسال رزومه به شركت‌های بین المللی
 
آیا تاكنون درباره ارسال رزومه خود به شركت‌های بین‌المللی اندیشیده‌اید؟ آیا به اشتغال در كشورهای دیگر علاقمند هستید؟ برای این كار باید برمهارت‌های خود بیفزایید‌، كلاس‌های آموزشی مختلفی را بگذرانید و در زبان خارجه آن كشور نیز مهارت‌هایی را كسب كنید. اما اصلی‌ترین موضوعی كه باید به آن پرداخت، مهارت‌، دانش، آمادگی و رزومه شما است.
 
اصولا كار در شركت‌های بین‌المللی نیاز به مهارتهایی بسیار بالا و ویژگی‌های خاص دارد. شما باید در مقایسه با كارجویان كشورهای دیگر و مهارت‌های مختلف برگزیده شوید. رقیبان شما افرادی كارآزموده با سوابق كاری درخشان در شركت‌های بزرگ تجاری هستند. بنابراین برای پذیرش در چنین شركت‌هایی باید سوابق كاری بسیار موفقی داشته باشید. هر كشوری براساس قوانین خود، سبك‌های پذیرش خاصی دارد.
 
 مثلا در كشور امریكا اصلا نیازی به ارائه عكس در رزومه نیست، مگر در مواردی كه فرستنده رزومه، یك مدل تبلیغاتی و یا بازیگر باشد. همچنین به ذكر تاریخ تولد، وضعیت تاهل و یا مشخصات شخصی نیاز ندارید. درعوض چنین قوانینی در كشورهای اروپایی و آسیایی به شدت اعمال می شوند.
 
برخلاف سایر كشورها در امریكا و كانادا، تجربه‌ها و سوابق كاری افراد در رزومه از آخرین تاریخ كاری آن‌ها، تا اولین، ذكر می‌شوند. درصورتی‌كه در كشورهای دیگر قواعد رزومه‌نویسی اساسا به‌گونه‌ای دیگر تعریف شده است. درواقع وجه تمایز رزومه‌ها در این دو كشور(آمریكا و كانادا) براساس بالاترین رتبه شغلی، آخرین سمت و آخرین شغل است. به این ترتیب نیازی به مرور سوابق سال‌های گذشته نیست و در اولین نگاه، آخرین سمت فرد مشخص می‌شود. اما این قاعده در كشورهای اروپایی و آسیایی كاملا برعكس است. در این كشورها مسیر نزولی به صعودی سوابق بررسی می‌شود.
 
 بنابراین در جایگاه یك متقاضی كار باید به مقررات كشور مقصد كاملا آگاه باشید و این موارد را در رزومه خود اعمال كنید.
 
براساس قوانین كشور مقصد، سعی كنید تا شرایط كاری و فرهنگی خود را با همان كشور هماهنگ كنید، مثلا اگر خواستار كار در كانادا هستید، باید طبق قوانین كار، مهاجرت، فرهنگ و انتظارات كارفرمای كانادایی خود عمل نمایید. سعی كنید در محیط كار انعطاف‌پذیر و روشنفكر باشید.
 
 در محل كارشما افراد مختلف از ملیت‌های متفاوتی هستند. بنابراین باید رابطه مسالمت‌آمیزی با آنان داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید: اشتیاق به كارآموزی و كسب مهارت و انطباق با محیط كار، كلیدهای موفقیت شما در این جریان هستند. از پرسش درباره مسائل كوچك و بزرگ نهراسید. تمامی این رفتارها نتیجه نحوه انطباق‌پذیری شما با محیط جدید كاری‌اند.
 
 نحوه پذیرش شركت‌های مختلف، متفاوت است. پذیرفته نشدن دلیل بر ناتوانی نیست.
 
 حرف آخر
رزومه هویت، ارزش، قابلیت و سابقه مهارت شماست. در حقیقت بازتابی از ویژگی‌ها و شخصیت شما در برگه‌های رزومه نهفته است. اینكه چه طور خود را توصیف خواهید كرد و چگونه از اجرای ماموریت‌های محوله برخواهید آمد، نشان دهنده ماهیت و ذات شماست. رزومه آیینه تمای نمای استعدادها و حاصل مهارت‌های دوران تحصیل و اشتغال است. سال‌هایی كه برای رسیدن به هدف، سختی‌ها را پشت سر گذاشته‌اید و اكنون با كوله‌باری از تجربه، به دنیایی نوین گام نهاده‌اید. بنابراین صفحات موفقیت خود را صادقانه بنویسید.
 

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان