instagram

a

قلب یخی چگونه شکل گرفت!!!

مجموعه : فرهنگ و هنر
قلب یخی چگونه شکل گرفت!!!
 
محبوبه شعاعی 
«اولین سریال ایرانی شبكه نمایش خانگی» لقبی است كه سریال «قلب یخی» برای همیشه با خود یدك می‌كشد. آن زمان كه قلب یخی وارد شبكه نمایش خانگی شد این شبكه، صنعت نوپایی در كشور به حساب می‌آمد. ورود این سریال به این چرخه هم بدعت‌گذار دوره‌ای جدید در صنعت شبكه نمایش خانگی در ایران بود. اوایل مرداد 89 كه اولین فصل از این سریال در تیراژ یك میلیون نسخه وارد شبكه نمایش خانگی شد همزمان پوسترهای این سریال هم به در و دیوار شهر مردم را برای دیدن این سریال ترغیب كرد.
 
سریالی كه یكی از برگ‌های برنده‌اش حضور ستاره‌های سینمایی در آن بود. دیدن پوسترها این را القا می‌كرد كه این فیلم هم مثل فیلم‌های دیگر است. می‌خرند، كنار خانواده می‌بینند و تمام می‌شود. كمتر كسی تصور می‌كرد كه این «فیلم» یك سریال جذاب است كه آنها را مجبور می‌كند برای اینكه بفهمند آخر داستان چه می‌شود هر هفته پول بپردازند و قسمت‌های بعدی را بخرند. هر چه كه بود این سریال توانست بین مردم جا باز كند.

 فصل‌های بعدی سریال كه آمد با تغییراتی همراه بود. خبرهایی درباره ورشكستگی مالی تهیه كننده و تغییر كارگردان و نویسنده ماجراهایی بود كه همراه سریال تا امسال كشیده شد. حتی بسیاری معتقدند اینكه مهران مدیری هم تصمیم گرفت سریالی برای شبكه نمایش خانگی بسازد هم به خاطر استقبال خوب مردم از قسمت‌های ابتدایی قلب یخی بوده. این گزارش به بررسی علل ادامه قلب یخی بعد از این‌همه حاشیه می‌پردازد. حاشیه‌های تغییر كارگردان، حضور این‌همه ستاره در سریال و ورشكستگی مالی تهیه كننده… 

 
وقتی قلب یخی وارد بازار شد كه سریال‌‌های آنور آبی توانسته بودند در شبكه نمایش خانگی جولان دهند و بین مردم جا باز كنند. سریال‌‌هایی چون لاست، فرار از زندان، فرندز و چند نمونه دیگر. اینها سریال‌‌هایی بودند كه به زعم بسیاری، قلب یخی هم به تقلید از همان‌ها شكل گرفت.

اینكه سریالی فصل‌بندی شده باشد و هر فصلش چند قسمت باشد، اتفاقی نبود كه در ایران معمول باشد. هر چه كه بود این سریال با همان شیوه‌ها ساخته شد و اتفاقا در پخش اولش هم مورد استقبال زیادی قرار گرفت. 

 
ماجرا از كجا شروع شد؟ 
 
ماجرا برمی‌گردد به شش سال قبل، زمانی كه «محمدحسین لطیفی» تصمیم می‌گیرد سریالی به نام «بار دیگر مادرم» را بسازد. در همان زمان ایده اولیه قلب یخی به ذهن حامد عنقا می‌رسد و آن را با لطیفی در میان می‌گذارد. اما در آن زمان، ساخت آن سریال كار سنگینی بوده و قضیه دست نخورده می‌ماند تا اینكه تصویر دنیای هنر به لطیفی پیشنهاد ساخت اولین سریال خصوصی را می‌دهد. سریالی برای شبكه نمایش خانگی. همین دعوت باعث می‌شود آن ایده مسكوت مانده دوباره رو بیاید و دوباره حرف بزنند.

 ایده با كمك خود نویسنده(عنقا) و لطیفی و سیدکمال طباطبایی (تهیه‌كننده) پرداخته می‌شود و ایده‌های جدید به كار اضافه می‌شود. در ابتدا قرار بود این سریال در سه فصل 12 قسمتی تمام شود. اما فصل اولش 11 قسمت بود كه مدت زمان دو قسمت اول آن 20-25 دقیقه بودند. فصل دوم در 16 قسمت و قرار است فصل سوم در 30 قسمت توزیع شود. گرچه خود نویسنده هم در همان ابتدای كار گفته بود كه این سریال تا 96 قسمت هم جا دارد! 

 
روایت‌های مختلف 
در قلب یخی چند داستان موازی جلو می‌رود؛ فرهاد(حمید فرخ نژاد) و ویدا(نسرین مقانلو) یک قصه دارند. فرهاد مشکوک‌ترین آدم سریال است و ویدا هم مدیر مزون لباس بوده و دختران زیادی زیر دست او کار می‌کنند. قصه دیگری که در کنار این قصه روایت می‌شود ماجرای چیستا(الناز شاکردوست) است که در مزون ویدا کار می‌کند و فرهاد(حمید گودرزی) که نوازنده گیتار است عاشق او شده. زوج حامد(حسین یاری) و شیوا(مهراوه شریفی‌نیا) هم خط سوم سریال را روایت می‌کنند.

 این داستان‌ها همچنان ادامه دارند و هنوز تمام نشده‌اند. قلب یخی تنها سریالی است كه از اكثر ستاره‌های سینمایی در آن دعوت شده. از مهران مدیری و الناز شاكردوست گرفته تا حمید فرخ نژاد و رضا عطاران! 

 
تمام حاشیه ها 
یكی از حاشیه‌های سریال قلب یخی این بود كه نویسنده و ایده پرداز كار یعنی حامد عنقا از ادامه سریال انصراف داد. در كنار او هم محمدحسین لطیفی از كار انصرف داد. حتی یكی دیگر از حاشیه‌ها هم وقفه‌ای بود كه در عرضه دو فصل ایجاد می‌شد. در ارائه هر فصل، 7 ماه فاصله وجود داشت كه در میان تمام این فاصله‌ها حرف و حدیث‌هایی هم در رابطه با توقف كار پیش آمد. حتی بین یك قسمت تا قسمت بعد هم فاصله‌ها گاهی آنقدر می‌شد كه صدای اعتراض مردم را هم در می‌آورد. 
 
قاچاق، تاخیر در پخش، ورشكستگی مالی و بسیاری از مشكلات دیگر سر راه این سریال وجود داشت ولی این سریال همچنان ادامه پیدا كرد و در واقع انگار كه سازندگانش كفش آهنین پوشیده باشند، در حال پیش رفتن هستند.

 حامد عنقا، نویسنده دو فصل قبل این سریال در گفت‌وگو با تهران امروز گفت: «اینكه چرا قلب یخی هنوز ادامه پیدا كرده به این دلیل است كه این سریال با سریال‌های دیگر تفاوت دارد. البته من چون از این سریال بیرون رفته‌ام فقط می‌توانم درباره دو فصل قبل صحبت كنم. هدف‌گذاری دو فصل قبل «كسب درآمد» به «هر قیمتی» نبود. روی «به هر قیمتی» تاكید می‌كنم. درست است كه برای هر كاری به هر حال مسائل مالی هم اهمیت دارد ولی برای ما هدفمان این بود كه مردم فضای دیگری را هم در سریال تجربه كنند. یكسری اهداف عقیدتی فكری داشتیم. اگر آن بلاهایی كه گفتید سرش نیامده بود و پایداری كسی مثل آقای طباطبایی نبود ما به‌رغم همه مشكلات، اعم از قاچاق و گرفت و گیرهای وزارت ارشاد دچار افت شدید می‌شدیم.

 
ما در میان كار حتی كم لطفی‌های مالی هم داشتیم ولی چون از هدفمان مطمئن بودیم ادامه دادیم. آن زمانی كه آنقدر درباره قهوه تلخ حرف زده می‌شد و آنقدر به آن می‌بالیدند و برایشان مهم بود، همان زمان قلب یخی برایشان خار در چشم بود. حتی وقتی «ساخت ایران» ساخته شد و با آن فجاعت به پایان رسید و آقای رجبی فروتن درباره‌اش حرف می‌زد و این‌همه از آن حمایت می‌كرد باز هم دیدیم كه چه پایانی داشت. حتی قهوه تلخ هم پایان خوشی نداشت و كاركنانش ماه‌ها دستمزد نگرفتند.

 در همه این احوال باز این قلب یخی بود كه داشت به كارش ادامه می‌داد. به نظر من تفاوت طباطبایی با دیگر تهیه‌كنندگان این است كه كار می‌كند آن‌هم فقط به خاطر كار، نه به خاطر حاشیه‌هایش و نه معروف شدن. امروز، پرسودترین برند در میان سریال‌های نمایش خانگی، قلب یخی است. آنقدر كه طبق اطلاعات من، فقط هزینه تبلیغات بیلبوردهای شهری‌اش نزدیك به یك میلیارد و 500 میلیون تومان است. به نظر من همینكه توانسته این چارت را حفظ كند نشان دهنده این است كه از نظر اقتصادی خوب پیش رفته.» او همچنین درباره علت كناره گیری‌اش گفته بود: «این توقف‌ها بین قسمت‌های فصل دوم واقعا ارتباط زیادی به وزارت ارشاد ندارد. اتفاق پخش غلط و فاجعه بار قلب یخی یک یا دو بار آن به وزارت ارشاد مربوط است مابقی به خاطر بی سیاستی‌هاست.

 پخش فصل دوم سریال تازه شروع شده بود که من مصاحبه‌هایی انجام دادم و عنوان کردم هیچ انگیزه‌ای برای ادامه کار و نوشتن فصل سوم ندارم. آنقدر آزار و اذیت فکری و مشکلات در این مجموعه به من فشار آورد که واقعا دیگر دوست نداشتم ادامه دهم. اگر فصل سوم را هم تا جایی نشستیم و صحبت کردیم حتی سیناپس نوشتم، فقط و فقط به حرمت کمال طباطبایی تهیه کننده کار بود.» 

 
در این میان سید كمال طباطبایی، تهیه كننده كار هم درباره ماجرای ورشكستگی مالی گفت: «بخش خصوصی سریال‌سازی در ایران شكننده است. كمپانی‌های بزرگ مسئول این كار نیستند و ما به بازگشت سرمایه وابسته هستیم. با این وجود سعی كردیم چیزی در «قلب یخی» كم نگذاریم. ما در بخش خصوصی ساخت سریال و توزیع آن در شبكه نمایش خانگی جدید و نو بودیم. به همین دلیل معایب و مسائلی در كار ما وجود داشت كه پنهان بود و به مرور زمان مشخص می‌شد. كم و كاستی‌هایی مثل قاچاق و كپی غیرمجاز و از همه مهمتر پخش توسط پخش خصوصی از مسائلی بودند كه در «قلب یخی» آسیب‌شناسی شده» با تمام این حرفها باز هم این سریال در حال فروش است. گرچه بسیاری از مردم نسبت به این سریال خوش بینی‌شان را از دست داده‌اند و كج‌دار و مریز به سمت خریدش می‌روند!

بیوگرافی هنرمندان