moharam

آدم های بیست و کار درست چه کسانی هستند

آدم های بیست و کار درست چه کسانی هستند

حتما شنیده اید که میگن فلانی آدم کار درستی است و یا خیلی از این حرفها بالاتره، اصلا آدم کار بیستیه! اما اگر بخواهی خودت یک آدم درست حسابی رو معرفی کنی ،باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

 

معرفی ویژگی های یک انسان کار درست

 

خیلی خوبه معلومه که داری فکر می کنی، سوال یه هوا جدی وسخته. اما غصه نخور خودم یک راهنمایی اساسی تقدیمتان می کنم. پاسخ این سوال را از زبان حضرت محمد مصطفی صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله وسلم،می شنویم.

 

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله فرمودند: خَیرُكُم مَن أطعَمَ الطَّعامَ ، وأفشَى السَّلامَ ، وصَلّى وَالنّاسُ نِیامٌ

بهترین شما، كسى است كه [به دیگران] اطعام كند و سلام را آشكارا بگوید و آن گاه كه مردم در خواب‏اند، به نماز برخیزد. الكافی: ج 4، ص 50، ح 3 (الخیر والبركه فى الكتاب والسنة: ح 48)

Your best بهترین شما، كسى است كه [به دیگران] اطعام كند و سلام را آشكارا بگوید و آن گاه كه مردم در خواب‏اند، به نماز برخیزد.

اما جای این پرسش همچنان باقی است که چرا اطعام، سلام آشکار گفتن ونماز شب خواندن معیار برتری درنزد رسول خداست.

پاسخ دشوار نیست هر کدام از این سه عمل نشانه رابطه سه گانه انسان ساز است یعنی رابطه با مردم که بهترین نوع آن توجه به نیاز های اساسی مردم، یعنی غذا ونیاز مادی است.

بلند و آشکار سلام کردن نشانه پخش بذر محبت و دوستی در میان مردم است. night prayer نماز شب نیز نهایت نزدیکی بنده دررابطه با خدا و مولای خویش است.امید آنکه با عمل به این کلام گهر بار ما نیز درگروه برترین مومنان داخل شویم.

 

هم چنین ویژگی های یک انسان خوب این گونه از نظر اسلام بیان شده است:

 

 امام صادق(ع) این گونه بیان می فرماید:

 

«ویژگی مؤمن این است که او:

 

در دین نیرومند، در نرمی محتاط، در یقین با ایمان، در فهمیدن حریص، در هدایت با نشاط و در پایداری نیکوکار و به هنگام شهوت، چشم پوش، در بردباری دانا

 

در هنگام مدارا سپاسگزار، در حق سخاوتمند، در ثروتمندی میانه رو، در دوران تنگدستی آراسته، به هنگام قدرت عفوکننده، در پند و خیرخواهی فرمانبردار، در رغبت پرهیزکار، در جهاد حریص

در عین مشغولیت نمازگزار، در سختی شکیبا، در پیشامدها با وقار، در ناملایمات بسیار شکیبا، در رفاه سپاسگزار است، او غیبت نمی کند، تکبّر نمی ورزد، ستم نمی کند.

 

اگر به او ستمی شد، شکیباست و پیوند خویشاوندی را قطع نمی کند، او نه سست است نه بد خلق و نه خشن، چشمش از او پیشی نمی گیرد (یعنی در اختیار اوست) و شکمش او را رسوا نمی سازد و آلت جنسی اش بر او چیره نمی شود، به مردم حسد نمی ورزد.

 

افترا نمی بندد، بیهوده خرج نمی کند و اسراف نمی نماید، بلکه همواره میانه رو است، ستمدیده را یاری می کند و به تهی دستان دلسوزی و ترحّم می کند، جانش از او در زحمت و مردم از او در آسایشند، به عزّت و شکوه دنیا رغبتی ندارد و از درد آن بی تابی نمی کند.

 

مردم دارای خواسته هایی هستند که بدان روی می آورند و خواسته ای دارد که بدان مشغول است. در بردباری او کاستی دیده نمی شود و در رأی او سستی نیست و در دینش تباهی نیست، هر که با او مشورت کند او را راهنمایی می کند و هر که از او کمک بطلبد یاریش می کند، او از باطل، دشنام و نادانی گریزان است.»

 

و مهم ترین مسئله برای رسیدن به قلبی پاک و روحی آسمانی مراقبه است. گاهی تنها یک نماز خواندن در وعده های روتین روز مغذی ترین انرژی های الهی را به ما نمی دهد!

این که هر ساعت از روز در یک مکان آرام با خود و خدای خودت خلوت کنی و به اصطلاح مراقبه داشته باشی، کلید مغزت را خاموش کنی (سعی کنی به هیچ چیز فکر نکنی) و خودت را به خدای مهربان بسپاری ان وقت است که سیم اتصال با خدا بهتر و بیشتر از هر وقت دیگر حس می کنی و چه آرااااااامششییی دارد.

 

 

همه ی شما کاربران را به خالق نور می سپارم. لحظه هاتون نورانی و  معطر به عطر ناب الهی.

 

 

نیایش های شبانه با حضرت عشق+ عکس نوشته های زیبا

چرا هنگام نماز باید چادر سر کنیم؟ چرا نماز بخوانیم؟

عکس نوشته های شب قدر با متن های مناجات با خدا

زیباترین صورت عبادت انسان؛ نماز شب


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان