instagram

شناسایی یک ژن مرتبط با سرطان ریه

مجموعه : پزشکی
شناسایی یک ژن مرتبط با سرطان ریه
محققان در جریان پژوهش جدید خود موفق شدند که یک ‍ژن مرتبط با سرطان ریه را شناسایی کنند. به گزارش نازوب به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز، این پژوهش از وجود ارتباط میان التهاب و پاسخ ایمنی بدن و گسترش سرطان ریه حکایت دارد.

محققان در پژوهش خود بیش از 1400 نوع التهاب و ژن های مربوط به ایمنی را در 378 بیمار دچار سرطان ریه و 450 فرد سالم مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها در پژوهش خود به این نتیجه رسیدند که یک نوع به نام rs4648127 در ژن NFKB1 با کاهش 21 تا 44 درصدی خطر ابتلا به سرطان ریه در ارتباط است.

روشن شده است که پروتئین تولید شده در بخشی از ژن NFKB1 از طریق تنظیم بیان ژنی و مرگ سلولی و تکثیر سلولی نقش مهمی در التهاب و ایمنی ایفا می‌کند. مردیت شیلز از پژوهشگران شرکت کننده در این تحقیقات از مرکز ملی سرطان آمریکا خاطرنشان کرد: پژوهش ما گواه دیگری در این زمینه است که التهاب ممکن است با خطر ابتلا به سرطان ریه در ارتباط باشد.

این پژوهشگر تصریح کرد: محققان نیاز به تحقیقات بیشتری دارند تا اطلاعات بیشتری درباره ارتباط بین ژن NFKB1 و سرطان ریه به دست آورند. هر چند که این پژوهش از ارتباط نوع ژن و خطر ابتلا به سرطان ریه حکایت دارد اما وجود یک رابطه علت و معلومی را ثابت نمی‌کند.


بیوگرافی هنرمندان