تست بارداری یا بی بی چک ها چطور عمل می کند

مجموعه : پزشکی
تست بارداری یا بی بی چک ها چطور عمل می کند

طی تحقیقات به عمل آمده آمار نشان میدهد، سالانه بیش از ۲ میلیون تست بارداری در داروخانه ها به فروش میرسد. این تست ها با اندازه گیری میزان نوعی هورمون بارداری تا ۹۹ درصد میتوانند نشان دهند خانمی باردار است یا خیر. با توجه به کیفیتی که این تست دارد، می توان آن را از روز اول عقبگرد عادت ماهانه یا ۳ روز قبل از آن استفاده کرد و جواب گرفت اما آیا می دانید این تست ها دقیقا چطور عمل می کنند و مناسب چه افرادی هستند؟

تست ها چطور کار میکنند؟

این تستها میتوانند وجود یک هورمون خاص بارداری به نام B-HCG را در ادرار تشخیص دهند. این هورمون ابتدا توسط تخمک، سپس جفت ترشح میشود و وجود آن در ادرار نشانه بارداری است. به عبارت دیگر، این هورمون توسط سلولهایی که در آینده جفت را تشکیل میدهند به محض اینکه رویان در جداره رحم جا گرفت، شروع به ترشح میکند. این هورمون در زنان غیرباردار وجود ندارد و ۸ روز بعد از لقاح وجود آن قابل تشخیص است. میزان هورمون HCG هر ۲ تا ۳ روز ۲ برابر میشود و در هفته ۱۲ بارداری به حداکثر خود یعنی به ۷ میرسد.

بعد از آن شروع به کاهش میکند و به دلیل همین پا یین آمدن است که حالت تهوع در ۳ ماهه نخست بارداری کم کم متوقف میشود. با این حال حتی بعد از این مدت هم به کمک یک آزمایش خون یا آزمایش ادرار میتوان وجود آن را در خون تشخیص داد. وقتی تست بارداری را در ادرار قرار میدهید، رنگ تست تغییر میکند و براساس دستورالعملی که روی بسته آن درج شده شما میتوانید بفهمید تغییر رنگ تست به چه معنی است. درصورتی که شما به درستی از تست استفاده کنید و تستی که تهیه کرده اید مربوط به کمپانی معتبری باشد، تا ۹۹ درصد جواب آن صحیح است. درصورتی که جواب تست مثبت باشد به یقین شما باردار هستید اما اگر جواب منفی بود ممکن است باردار نباشید یا اینکه قبل از موقع از تست استفاده کرده باشید، پس بهتر است مدتی بعد دوباره آزمایش را تکرار کنید.

چه زمانی از استفاده کنیم؟

بهترین کار این است که منتظر نمایان شدن علائم بارداری بنشینید! با قطع دوره های ماهانه و آغاز حالت تهوع شما میتوانید از این تست ها استفاده کنید اما خیلی عجله نکنید، چون اگر پیش از موقع استفاده کنید، احتمال جواب منفی زیاد است. بسیاری از افراد بعد از اینکه بدون پیشگیری، رابطه جنسی برقرار میکنند از تستهای بارداری استفاده میکنند تا مطمئن شوند باردار نیستند. درحالیکه این کار بی فایده است. بعد از اینکه لقاح صورت میگیرد، ۶ تا ۷ روز طول میکشد تا تخمک بارورشده به رحم برسد و لانه گذاری کند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعدا ز ۶ تا ۷ روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست که بارداری را نشان دهد. بعدا ز ۱۰ روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، میتوانید از تستهای بارداری برای تشخیص اینکه باردار هستید یا خیر استفاده کنید.

چطور استفاده کنیم؟

تسته ای بارداری حاوی پادتنهایی هستند که در مواجهه با هورمون بارداری عکس العمل نشان میدهند. یک خط آبی یا دو خط قرمز یا… میتواند نشانه باردار بودن یا نبودن شما باشد.از آنجا که این علائم باتوجه به مارک تست متفاوت است، بهترین کار مطالعه دستورالعمل ذکر شده روی جعبه تست است. در حال حاضر حتی تستهایی وارد بازار شده اند که میتوانند تاریخ بارداری شما را هم مشخص کنند. روی اکثر تستهای بارداری در مورد زمانی که باید مورد استفاده قرار گیرند، مطلبی درج نشده، زیرا میزان هورمون در این زمان ادرار بسیار زیاد است و درصورتی که باردار باشید احتمال دیدن جواب مثبت بیشتر است. خوردن مایعات زیاد قبل از انجام تست سبب رقیق شدن ادرار میشود و در این حالت ممکن است جواب تست درست نباشد.

بعد از سقط جنین یا کورتاژ تا هفته ها میزان این هورمون بالا میماند و تست های بارداری ممکن است جواب مثبت را نشان دهند. پس مراقب باشید این جواب مثبت میتواند هم نشانه بارداری مجدد شما باشد هم به اشتباه به دلیل بالا بودن هورمون در اثر سقط قبلی


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان