ramazan
ramazan

بزرگترین خطری که فرزند شما را تهدید می کند

بزرگترین خطری که فرزند شما را تهدید می کند

بزرگترین خطری که فرزند شما را تهدید می کند

 

خام و ناآگاه پا به این دنیا گذاشتیم نسل در نسل، و بدون آنکه بخواهیم و بتوانیم کامل یادبگیریم در مسیر آموزش قرار گرفتیم!!!

 

 

واقعا پدر و مادرها چه وظایفی در برابر کودکان معصوم و ناآگاه دارند. وقتی خودشان روزی جایگاه کودکان را داشته اند!؟؟

اینک چگونه باید رفتار کنند تا اگر خودشان خوبن مثل خودشان باشند و اگر نیستند چه فرزندی و چگونه تربیت کنند که اشتباهات آنها را تکرار نکنند؟!

 

 

مهم ترین بزرگترین تهدیداتی که همیشه نسل جوان+ (خردسال! کودک و نوجوان) را در معرض خطر قرار می دهد، مسئله ای به نام دوستان ناباب است.

 

بسیاری از ما در مصاحبه های افراد خلاف کار که جنایات بزرگی را مرتکب شده اند به واژه دوست ناباب که آغازگر انحراف این افراد بوده است برخورد کرده ایم.

 

همین مسئله لزوم مراقبت از فرزندان و آموزش صحیح به آنان در بحث دوست یابی را بیش از پیش مشخص می کند.

 

 

بهترین و اصولی ترین راه های انتخاب دوست برای نوجوان

 

بزرگترین خطری که فرزند شما را تهدید می کند

 

بعد از ازدواج مهمترین اتفاق زندگی مشترک انسان ها صاحب فرزند شدن است. فرزندانی که قرار است در آینده سازنده جامعه و کشور باشند.

 

همین امر باعث شده است که بحث تربیت کودکان و نوجوانان به یکی از مباحث حساس در هر جامعه ای تبدیل شود.

 

  1. الگو برداری از والدین

 

 قبل از شروع هر بحثی باید این نکته را والدین محترم گوشزد کرد که همه فرزندان قبل از هر کس و یا چیز دیگری از آنان الگوبرداری می کنند.

پس والدینی که خواهان فرزندانی صالح هستند، خود نیز بایستی مراقب اعمال و کردار خود باشند.

کودکان، خصوصا در سالهای اخیر به هیچ وجه یک رفتار متناقض را از والدین خود نمی پذیرند. در این زمینه اصطلاح زیبایی وجود دارد که می گوید: والدین سیگاری هیچ گاه نمی توانند کودکان خود را از سیگار کشیدن منع کنند.

 

2. تعریف دوست خوب

 

یکی از اصول مهم در تربیت و آموزش دوست یابی به فرزندان، بحث تعریف دوست خوب است. جای آن دارد که والدین محترم با مراجعه به احادیث و روایات اسلامی و سخنان معصومین در باب دوست و دوست یابی اطلاعات لازم و کافی را جمع آوری کرده و سعی کنند با زبانی ساده و قابل فهم این مفاهیم را به فرزندان خود منتقل کنند.

 

3. عدم انتقاد از دوستان و فرزند

 

 از انتقاد کردن مستقیم از فرزند خود و دوستانش بپرهیزید. هر چقدر بیشتر شما به این گونه صحبت کردن بپردازید با مقاومت منفی از سوی فرزندان خود مواجه می شوید.

 

سعی کنید تا در مورد رفتارهای غلط این دوستان که می تواند فرزند شما را به دردسر بیاندازد با او صحبت کنید. می توانید به او بگویید:

 

من می دانم که دوستان تو برای تو مهم هستند اما بعضی از دوستان تو سیگار می کشند و ممکن است برای تو ایجاد دردسر کنند. در عین حال در صورتی که متوجه شدید رفتار فرزند شما تغییری نکرد می تواند شدیدتر به او اخطار دهید.

 

 

4. خطر قرمزهای اساسی و مهم برای نوجوان

 

بزرگترین خطری که فرزند شما را تهدید می کند

 

برای مسائلی مثل بیرون ماندن از منزل در شب یا میزان پول تو جیبی برای فرزندان خود حدود مشخصی را تعریف کنید.

در این زمینه خیلی جدی با او صحبت کرده و مشخص کنید که او تنها می تواند تا زمان مشخصی از منزل بیرون بماند و پول توجیبی او نیز حد مشخصی دارد. این امتیازات نیز بستگی به رفتار او خواهد داشت.

یعنی در صورتی که کودک یا نوجوان شما رفتار مناسبی داشت می تواند با دوستان خود بیرون برود و در غیر این صورت این امتیازات از او سلب خواهد شد.

 

5. عدم افراط و تفریط در آزادی نوجوان

 

فراموش نکنید که آزاد گذاشتن و کنترل بیش از حد، هر دو غلط هستند. این یک حقیقت است که پس از مدتی کودک یا نوجوان شما احساس استقلال کرده و سعی دارد تا شخصا برای خود تصمیم بگیرد. این مسئله بسیار عادی است. هر نوجوانی با این مرحله رو به رو خواهد شد.

این مسئله ای است که بسیار از والدین نمی توانند با آن به خوبی کنار بیایند. نازوب، در این سن است که فرزند شما برای اولین بار و به شکل جدی با شما مخالفت خواهد کرد.

 

فراموش نکنید این که هر گونه رفتار غلط از ناحیه شما با واکنش منفی از طرف فرزند شما مواجه می شود. که اصلی ترین وظیفه هر پدر و مادری صحبت و هدایت فرزندان به سمت و سوی صحیح است.

 

 

مسایل مهم اما ساده برای تربیت فرزندان شما!

 

1. از کودکی یاد بدهید و تمرین کنید روزانه حداقل 15 دقیقه گفتگو داشته باشید. این گفتگو بین فرزند و والدین با هر موضوعی آزاد است!

اهمیت و تاثیر گفتگو و دور هم بودن مهم است. حتی اگر بیان جوک و لطیفه باشد. چه فرزند چه والدین

 

2. مشارکت در برخی از تصمیم های زندگی با فرزند

 

3. مقرر کردن پول تو جبیی و آموزش برای خرید و همچنان پس انداز

 

4. تماشای فیلم و برنامه کودک همراه فرزندتان در هر سنی که باشد.

 

5. تزئین اتاق و وسایل فرزند به همراه آموزش. حتی اگر اتاق مجزا ندارد زیبایی فضای خانه و مرتب بودن ذهن فرزند را منظم می کند.

 

رعایت و اهمیت همین این 5 مورد بدون شک پایه های داشتن یک فرزند خوب را بنا کرده اید. 5 مسئله بسیار مهم ودر عین حال ساده بدون هیچ هزینه ای!

به امید داشتن فرزندان سالم و صالح در کنار والدین وظیفه شناس.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان