خدا

بهترین سن برای پروتز کردن سینه ها

بهترین سن برای پروتز کردن سینه ها

باید محل قرار دادن پروتز طوری انتخاب شود که حداکثر پوشش بافت نرم را روی تمامی نواحی پروتز در درازمدت ایجاد کند که در اکثر موارد روش زیر عضله ای نسبی یا دوگانه این حالت را ایجاد می کند…

یکی از کلیدی ترین نکته ها در موفقیت جراحی قرار دادن پروتز سینه، انتخاب سایز مناسب آن است.شایع ترین سؤالات در زمینه پروتز سینه پاسخ می دهد:

بهترین سن برای پروتز سینه کدام است؟
طبق دستورالعمل انجمن سازمان FDA استفاده از پروتزهای آبنمکی از سال 2000 برای افراد بالاتر از  18 سال و پروتزهای ژلی از سال 2006 برای افراد بالاتر از 22 سال برای عمل ماموپلاستی مجاز است و درصورتی که هدف از جراحی پروتز سینه، بازسازی سینه باشد از هر 2 نوع پروتز می توان در هر سنی استفاده کرد.

در چه مواردی از پروتز سینه استفاده میشود؟
-تمایل فرد برای بزرگ کردن اندازه سینه
-اصلاح ناهنجاری مادرزادی سینه که در آن یک یا هر دو رشد کافی نداشته اند. اصلاح تفاوت اندازه سینه ها
-اصلاح و کاهش سایز سینه به دنبال بارداری و شیردهی یا کاهش وزن شدید
-برای بازسازی سینه به دنبال جراحی مانند سرطان سینه یا ترما

 

عوامل موثر در انتخاب سایز پروتز سینه کدامند؟
-ابعاد خارجی سینه
-ضخامت بافت نرم
-خصوصیات عمومی سینه و عواملی مانند سن، قد، وزن، عرض شانه، قفسه سینه، لگن و باسن
-تمایلات بیمار
-تشخیص جراح

 

انواع برش ها در جراحی پروتز سینه کدام است؟
-از طریق چین زیرسینه که شایع ترین نوع برش مورد استفاده است.
-برش از اطراف هاله سینه؛ در مواردی که لیفت همزمان انجام می شود، می توان از این نوع برش استفاده کرد.
-از ناحیه زیر بغل

آیا جراحی پروتز سینه با شیردهی تداخلی دارد؟
خیر، بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می گیرند، مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است.در مطالعاتی که میزان سیلیکون در شیر انسان اندازه گیری شده است، در زنان دارای پروتز سینه در مقایسه با زنان بدون پروتز، میزان بالاتر سیلیکون نشان داده نشده است و تغذیه با شیر مادر برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی کند. 

علل عمده تعویض پروتز سینه کدامند؟
الف) صدمه شدید به پروتز، نشت پروتز در پروتزهای سالین یا ایجاد عوارضی مانند انقباض کپسولی
ب) تمایل فرد برای تغییر سایز که عمدتا تمایل به افزایش سایز پروتز است.
-بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می گیرند مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است.

منظور از پر شدن بهینه (اپتیمال) سینه چیست؟
پر شدن بهینه سینه، کمترین مقدار پر شدن توسط پروتز است که می تواند ظاهر زیبای موردنظر بیمار را تامین کند که کمترین صدمات دراز مدت را برای بافت سینه ایجاد کند که همراه با حداقل میزان نیاز به جراحی مجدد است.هرچه قطر (عرض) سینه بیشتر باشد و میزان کش آمدن پوست به سمت جلو بیشتر، حجم بیشتری برای پر کردن پوشش سینه لازم است تا نتایج بهتری از نظر زیبایی به دست آید.

درحال حاضر چند نوع پروتز وجود دارد؟
2نوع: 1- آبنمکی (سالین) 2- ژلی (سیلیکونی)
جدار هر 2 نوع پروتز از سیلیکون غیرقابل نفوذ ساخته شده است. پروتزهای آبنمکی اولین بار در سال 1965 وارد بازار شدند و اولین نسل پروتزهای ژلی در سال 1962 معرفی شد و از سال 1993نسل پنجم آنها وارد بازار شده است. پروتزهای آبنمکی بعد از قرار دادن در محل، با سرم نمکی پر میشوند ولی پروتزهای ژلی از قبل با سیلیکون پر شده اند. پروتزهای آبنمکی سفت ترند و پروتزهای ژلی شکل طبیعی تری ایجاد می کنند و سطح پروتزهای نمکی یا ژلی ممکن است صاف (Smooth)، زبر (Textured) یا Micro textured باشد.

اندازه برشها چقدر است؟
در مورد پروتزهای آبنمکی 3 تا 4 سانتیمتر و در مورد پروتزهای ژلی 4 تا 5 سانتیمتر است.

رعایت چه اصولی ضروری است تا مانع ایجاد صدمات غیرقابل برگشت و ناهنجاریهای غیرقابل اصلاح در بافت سینه بیمار شود؟
الف) باید محل قرار دادن پروتز طوری انتخاب شود که حداکثر پوشش بافت نرم را روی تمامی نواحی پروتز در درازمدت ایجاد کند که در اکثر موارد روش زیر عضله ای نسبی یا دوگانه این حالت را ایجاد می کند.
ب) قطر (عرض) پروتز انتخابی باید کمتر یا حداکثر معادل قطر (عرض) بافت سینه در قبل از عمل باشد تا پوشش بافت نرم اپتیمال و با ماندگاری درازمدت ایجاد شود. تنها مورد استثنا برای این اصل، مواقعی است که قطر سینه کمتر از 10 سانتیمتر باشد (مانند سینه هایی که حالت توبولر دارند).

ج) از گذاشتن پروتزهایی که برآمدگی بیش از حد ایجاد میکنند (very high یا Ultrahigh) به ویژه در مواردی که میزان کش آمدن پوست به سمت جلو کمتر از 3 سانتیمتر است، باید خودداری کرد. از موارد کاربرد محدود این نوع پروتز، در افتادگی کاذب یا پتوز گلاندولر است و از این نوع پروتز هرگز نباید در افرادی که بارداری یا شیردهی را تجربه نکرده اند یا دچار شلی پوست سینه در اثر کاهش وزن شدید نشده اند، استفاده کرد.
د) خودداری از گذاشتن پروتزهای بسیار بزرگ در تمامی بیماران؛ به ویژه آنهایی که بافت نرم سینه شان نازک است.برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان