فرشتگان

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

مجموعه : فرهنگ و هنر
مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

چرا مهران مدیری کارگردان و بازیگر فعال، محبوب و طنز پرداز کشور همیشه با پخش برنامه و سریال های ساخته شده اش سوژه داغ تلوزیون و رسانه ها است و با پخش برنامه هایش با مشکل روبرو می شود؟!!

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

 

چند شائبه دست به دست هم می دهد تا درباره دو سریال مهران مدیری فرضیه ای شکل بگیرد که تلویزیون با «شب های برره» و «مرد هزار چهره» زاویه دارد و این دو جزو خطوط قرمز هستند.

در این مطلب 5 شائبه موجود را بررسی و در این باره با تهیه کننده برنامه گفتگو کرده ایم. چند شائبه دست به دست هم می دهد تا درباره دو سریال مهران مدیری فرضیه ای شکل بگیرد که تلویزیون با «شب های برره» و «مرد هزار چهره» زاویه دارد و این دو جزو خطوط قرمز هستند.

اول سابقه ای است که در ذهن داریم و دیگری حذف شان از مسابقه برنامه «گلخانه» برای انتخاب خاطره انگیزترین سریال شبکه سه از سال 1385 تا 1390 است. با محمود محمودی تهیه کننده این برنامه تماس گرفتیم و همچنین سابقه ذهنی که شائبه های منشوری بودن دو سریال مدیری را باعث شده، مرور کرده ایم.

شائبه اول؛ حذف از جشنواره جام جم

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

پررنگ ترین شائبه درباره منشوری بودن «شب های برره» و «مرد هزار چهره» حذف این آثار در بخش سریال های طنز دومین جشنواره جام جم است که در تصمیمی غیرقابل هضم مدیران سابق تلویزیون از کنار کل آثار مدیری گذشتند. مدیر وقت شبکه سه در توجیه گفته بود:

«ملاک داوران اسم و رسم نبوده است.» این اتفاق در سالی افتاد که مهران مدیری بعد از ماجرای «قهوه تلخ» با تلویزیون زاویه داشت و نشانه های این دلخوری (انتقام) مسئولان تلویزیون قابل لمس بود.

شائبه دوم؛ بازپخش سریال ها

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

در تلویزیونی که سریال های درجه چندم هم بارها روی آنتن شبکه های مختلف می روند، چرا خبری از «شب های برره» و «مرد هزار چهره» نیست؟

اولی که هیچ وقت بازپخش نداشت؛ دومی هم تا جایی که حافظه یاری می کند یک بار شبکه آی فیلم و یک بار خود شبکه سه آن را دوباره روی آنتن فرستاده. حتی در «نسیم نما»ی شبکه نسیم و «خاطره 3» شبکه سه که بریده ای از سریال ها را پخش می کنند، جایی نداشته اند.

 
شائبه سوم؛ سین مثل سریال

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

خاطرتان باشد برنامه «سین مثل سریال» در نوروز 92 «مرد هزار چهره» و «مرد دو هزار چهره» را در نظرسنجی بهترین سریال نوروزی گنجاند.

همان زمان نوشتیم تلویزیون با یک تیر دو نشان زده؛ یکی این که با قرار دادن سریال ها در نظرخواهی، خود را از تقابل با مدیری مبرا کرده و از آن طرف رأی او را شکسته.

در حالی که می توانست «مرد هزار چهره» را به عنوان سریالی مهمتر در فهرست قرار دهد تا شانسش بالا رود. در پلن طراحی شده، آرای سریال های مدیری تقسیم شد و در نهایت «پایتخت» که مطلوب تلویزیون هم هست، در صدر قرار گرفت.

شائبه چهارم؛ محتوای منشوری

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

دیگر شائبه به محتوای دو سریال مربوط است. «شب های برره» در زمان پخش با چند مشکل مواجه شد و در نهایت هم مسئولان تلویزیون ترجیح دادند به رغم اعلام قبلی از ادامه ساخت آن صرف نظر کنند.

از یک طرف برخی اعتراض داشتند که سریال از کلماتی که بدآموزی دارد به همراه ایما و اشاره های جنسی غیرمعمول استفاده می کند.

از طرف دیگر برخی اهالی «فسا» نسبت به استفاده از این نام در سریال اعتراض کرده بودند. مدیری در «مرد هزار چهره» با خیلی ها شوخی کرد و خیلی ها هم به او و البته تلویزیون معترض شدند.

شائبه پنجم؛ حذف از گلخانه

 

مشکل تلوزیون با مهران مدیری + عکس

پنجمین شائبه که بهانه تدوین گزارش شده، حذف سریال های «شب های برره» و «مرد هزار چهره» از مسابقه برنامه گلخانه است. این برنامه مدتی است مسابقه ای برای انتخاب خاطره انگیزترین سریال شبکه سه در نیمه دوم دهه 80 از سال 1385 تا 1390 طراحی کرده ولی خبری از دو سریال مدیری نیست.

 
سریال ها به گلخانه می آیند؟

برای اطلاع از ماجرا و این که دلیل حذف دو سریال مدیری از مسابقه گلخانه چه بوده با محمود محمودی تهیه کننده برنامه تماس گرفتیم. بعد از طرح مسئله بلافاصله پاسخ می دهد: «سریال های طنز را جدا نظرسنجی می کنیم.»

با ردیف کردن شائبه هایی که در بالا ذکرشان رفت، می پرسیم با این حساب «شب های برره» و «مرد هزار چهره» در نظرسنجی سریال های طنز ارزیابی می شوند؛ پاسخ او مثبت است.

تعمدی نبوده

با پاسخ محمودی این پرسش شکل می گیرد که چرا برنامه گلخانه برای جلوگیری از شائبه ها، عنوان درام را برای سریال های مسابقه استفاده نکرده: «اعتراف می کنم اصلا به آن فکر نکرده بودیم.» می پرسیم ممکن است اصلاح انجام شود؟ «چون مسابقه رو به پایان است تیزر را عوض نمی کنیم ولی به مجری می گویم که روی آنتن این مسئله را توضیح دهد. برای انتخاب سریال های دهه نود حتما آثار درام و طنز را جدا می کنیم.»

رأی مدیری تقسیم می شود؟

مسئله دیگری که با محمود محمودی مطرح می کنیم؛ اتفاقی است که در برنامه سین مثل سریال افتاد و با قرار گرفتن «مرد هزار چهره» و «مرد دو هزار چهره» کنار هم، رأی شان نصف شد: «در پلن کنونی ما هر دو سریال هستند ولی باید مشورت کنیم یکی را انتخاب کنیم که احتمالا «مرد هزار چهره» خواهد بود.»

عطاران هم هست

مورد بعدی که از تهیه گلخانه می پرسیم سریال های رضا عطاران است. طبق قاعده باید دو سریال «ترش و شیرین» و «بزنگاه» در نظرسنجی بهترین سریال های طنز باشند. اولی که هیچ اما دومی در بازه پخش با کلی حاشیه ریز و درشت همراه بود و در نهایت هم با سانسور فراوان روی آنتن رفت و البته زمینه ساز جدایی عطاران از تلویزیون شد.

محمودی می گوید سریال های عطاران در نظرسنجی هستند: «من از طرفداران او هستم؛ حتی در برنامه ساعت 25 هم صدایش را پخش کردیم.»

یک سوال فرعی دیگر هم از محمودی پرسیدیم و آن آمار شرکت کننده ها در مسابقه است. او می گوید در مسابقه آخر که البته هنوز تمام نشده حدود 500 هزار پیامک به گلخانه ارسال شده است.

 

مطالب مرتبط

غوغای مهران مدیری در یوتیوپ!

توزیع جنجالی دو سریال جدید مهران مدیری

جدیدترین عکس ها از سریال جدید مهران مدیری

جزئیات بستری شدن مهران مدیری در بیمارستان 


laghari
بیوگرافی هنرمندان