جلوگیری از پیری پوست

جلوگیری از پیری پوست

نازوب: سلول‌های پوست ما به دو شیوه پیر می‌شوند. یک علت آن درست مانند دیگر سلول‌های بدن و به دلیل بالا رفتن سن و تغییرات ناشی از آن است که موجب می‌شود کارکرد و نوع فعالیت سلول‌های مختلف دستخوش تغییر شوند.

همه این تغییرات دست به دست هم می‌دهند تا فرآیند اکسیداسیون در سلو‌های پوست اتفاق بیفتد و روند پیری تسریع شود. عامل دومی که به پیری سلول‌های پوست منجر می‌شود، اشعه‌آفتاب است. اتفاقا همین نور آفتاب نیز با عملکرد مشابه، موجب اکسیداسیون سلول‌های پوست و تسریع روند پیری می‌شود.

 آنچه مهم است اینکه برای جلوگیری از روند پیری که حاصل جمع پیری ناشی از سن و پیری ناشی از نور آفتاب است، باید از آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنیم چراكه آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند از اکسیداسیون سلول‌های پوست جلوگیری کنند و روند پیری را به تعویق بیندازند. علاوه بر این آنتی‌اکسیدان‌ها موجب شادابی و نشاط پوست می‌شوند و عمل کلاژن‌سازی را در پوست تحریک می‌کنند و این امکان وجود دارد که در حضور آنتی‌اکسیدان‌ها، کلاژن‌سازی طولانی‌تر شده و بهتر انجام گیرد.

به همین منظور ما در داروهای مختلفی که داریم و آنها را با نام ضدچروک یا محافظت‌کننده پوست می‌شناسید، از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده می‌کنیم. حتما تا به حال شنیده‌اید که می‌گویند قرص ویتامین E قرص جوان‌سازی است یا کرم ضدچروک با غلظت 20 درصد از ویتامین C تهیه شده است.

 از دیگر آنتی‌اکسیدان‌هایی که نام آن را در داروهای ضدچروک شنیده‌اید به ویتامین B3 و یک نوع کوآنزیم به نام Q10 اشاره می‌کنم. از نظر موادی که منشأ گیاهی دارند و در گروه آنتی‌اکسیدان‌ها هستند نیز به 3 مورد مهم اشاره می‌کنم که شما می‌توانید با مصرف آنها به سلامت خود کمک كنید و روند پیری را به تعویق بیندازید. اولین آن چای‌سبز است. خود را عادت بدهید روزی یک تا دو لیوان کوچک چای‌سبز (البته بدون قند و مخلفات همراه دیگر) بنوشید تا به مرور متوجه خاصیت جوان‌سازی و شادابی آن شوید. دوم یک اسیدچرب است به نام فرولیک‌اسید و سوم عصاره دانه انگور است. اغلب ما هسته‌های انگور را درمی‌آوریم و فقط گوشت شیرین آن را می‌خوریم. شاید با خواندن این یادداشت متوجه ارزش آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده دانه انگور شوید و از این به بعد آن را به دور نیندازید و بخورید.

 در یک کلام همه این آنتی‌اکسیدان‌هایی که ذکر کردم را در میوه‌ و سبزی‌های تازه می‌توانید بیابید. با مصرف مقادیر قابل توجهی از این دو گروه موادغذایی هم می‌توانید پوست جوانی داشته باشید و هم به خاطر آنتی‌اکسیدان‌هایشان شاداب و سلامت و با اندامی متناسب از زندگی لذت ببرید.


مطالب داغ چند روز گذشته
پیشنهاد ازدواج هزاران دختر به این پلیس جوان! عکس
پیشنهاد ازدواج هزاران دختر به این پلیس جوان! عکس
مشاهده بیشتر