a

خوردن مولتی ویتامین خوب است یا بد

مجموعه : پزشکی
خوردن مولتی ویتامین خوب است یا بد

یعنی همه ما می‌دانیم که مصرف مکمل‌های مختلف می‌تواند بر جذب برخی از ریزمغذی‌ها تاثیر منفی داشته باشد یا اثر برخی از داروهایی را که می‌خوریم، کمرنگ کند و حتی از بین ببرد. در این میان، بارها از تداخل مصرف خود مکمل‌های غذایی با یکدیگر هم صحبت کرده‌ایم. مثلا گفته‌ایم که مکمل کلسیم می‌تواند بر جذب عناصر دوظرفیتی دیگر مانند روی، مس یا منیزیم تاثیر بگذارد.

 
بنابراین اگر فردی مجبور به استفاده همزمان از مکمل‌های غذایی مختلف باشد یا در کنار مکمل‌ها، داروهای خاصی را هم مصرف کند، باید این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارد تا او بتواند برنامه‌ریزی مناسبی برای مصرف هریک از این داروها و مکمل‌ها داشته باشد. سوال دیگری که با توجه به این موارد به ذهن خیلی از افراد می‌رسد، این است که آیا تداخلی بین جذب ریزمغذی‌های مختلف موجود در شربت‌های مولتی‌ویتامین پیش نمی‌آید؟
یعنی وجود چند نوع مکمل مختلف در یک شربت، باعث کمرنگ شدن اثر ریزمغذی‌های آن در بدن نمی‌شود؟ پاسخ منفی است. به عبارت ساده‌تر، شربت‌های مولتی ویتامین مینرال با مدل‌ها و مارک‌های مختلفی در بازار وجود دارند.

از نظر تکنولوژی دارویی هم برخی از شرکت‌های بزرگ و معتبر داروسازی می‌توانند شربت‌هایی حاوی مکمل‌های مختلف را به نحوی تولید کنند که هیچ‌کدام از مواد مغذی اثر یکدیگر را از بین نبرند و خنثی نکنند. این شرکت‌ها شربت‌های مولتی‌ویتامین را به گونه‌ای تولید می‌کنند که مثلا آهن موجود در شربت در قسمت خاصی از روده باریک، کلسیم آن در بخشی از ابتدای روده بزرگ و ویتامین‌های گروه B هم در قسمت به‌خصوصی از دوازدهه آزاد شود. این نوع تکنولوژی دارویی بسیار پیچیده است و به همین دلیل به تمام افرادی که قصد استفاده از شربت‌های مولتی ویتامین مینرال را دارند، توصیه می‌شود که از مارک‌های معروف و معتبر این نوع از محصولات، استفاده کنند.

 
 

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان