falhafezz
falhafezz
laghari

چرا هوای فضا سرد است ؟

مجموعه : دانستنی ها
چرا هوای فضا سرد است ؟

فضانوردان و محققان هر روز به دنبال کشفیات حیرت انگیز و جدید هستند تا شاید بتوانند رمز و رازهای بیشتری از عالم فضا کشف کنند در این مقاله نگاهی داریم به اینکه چرا فضا سرد است؟ با بخش علم و فناوری و دانستنی های نازوب همراه باشید.

 

آیا می دانید چرا فضا سرد است؟ و دمای آن چند درجه است؟

 

چرا فضا سرد است؟
فاصله بین ستارگان در جهان فوق العاده است. خود ما وقتی از فاصله ستاره خودمان خورشید با نزدیک ترین ستاره صحبت می کنیم داریم از تریلیون ها تریلیون کیلومتر صحبت می کنیم. هر چند ما بر روی زمین به این دلیل که در فضای نزدیک به خورشیدیم کاملاً گرم می شویم، اما قسمت اعظم جهان از ستاره ها خیلی دور اند و سرمای این قسمت ها تقریباً منجمد کننده است.

 

 

دمای فضا چقدر است؟

دمای فضا در مناطق دور از ستارگان حدود 270- درجه سانتیگراد است. این دما تقریباً سردترین دمای جهان است. تنها حدود سه درجه سردتر از این دما، سردترین دمایی است که از لحاظ نظری امکان پذیر است.

 

دمای فضای کاملاً تهی و دور از هر ستاره به وسیله چیزی که ما آن را زمینه تشعشعی میکروموجی کیهانی می نامیم ایجاد می شود. در واقع بعد از این که انفجار بزرگ به وقوع پیوست (حدود 400،000 سال بعد از انفجار بزرگ و یا همین حدود)، مقدار عظیمی نور ساطع شد. این نور به تدریج انرژی اش را از دست داده و در طول زمان سرد شده است. بنابراین، فقط نور زمینه تشعشعی میکروموجی کیهانی است که کل جهان را پر کرده است. این نور هم واقعاً سرد است و آن چیزی هم هست که دمای پایه خود فضا به دور از ستارگان را ایجاد کرده است.

 

 

مطالب مرتبط

چرا زنان زیبا با مردان بد قیافه ازدواج می کنند

چرا سکسکه می کنیم و چه راه درمانی دارد؟

چرا همیشه شکم و باسن بزرگ و چاق می شود؟

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان