falhafezz
falhafezz
laghari

خطر طراحی ناخن با حنای هندی

خطر طراحی ناخن با حنای هندی

 

شایع‌ترین واکنش در برابر این ماده، درماتیت تماسی است. قرمزی، سوزش، خارش و التهاب از نشانه‌های حساسیتی بدن به این ماده است که اگر شدید باشد، ممکن است تا مدت‌ها آثار آن روی پوست باقی بماند

«آیا حنای هندی که در همه فروشگاه‌های گیاهی به فروش می‌رسد، قابل‌اطمینان است؟»

حنا، ماده‌ای گیاهی است که از برگ پودرشده درختچه حنا گرفته می‌شود. حنا بی‌خطر است و هنوز جایگاه خود را به عنوان یک آرایش طبیعی حفظ کرده. اما آنچه امروز به‌عنوان حنای هندی معروف شده، ماده گیاهی خالصی نیست و مواد شیمیایی رنگی به آن اضافه شده که رنگی متمایز از رنگ حنای گیاهی، یعنی قهوه‌ای یا سیاه ایجاد می‌‌کند. یکی از مواد شیمیایی غیر‌استانداردی که در برخی از رنگ‌های نامرغوب وجود دارد، پارافنیلین‌ دیامین است که استفاده از آن، منسوخ شده‌است. این ماده در تماس با پوست واکنش و حساسیتی شدید به‌وجود می‌آورد. شایع‌ترین واکنش در برابر این ماده، درماتیت تماسی است. قرمزی، سوزش، خارش و التهاب از نشانه‌های حساسیتی بدن به این ماده است که اگر شدید باشد، ممکن است تا مدت‌ها آثار آن روی پوست باقی بماند.

به نظر می‌رسد هنوز نظارت کاملی روی این ماده وجود ندارد و مواد ترکیبی داخل آن ناشناخته است. حنای هندی، یک رنگ مو است و مردم نباید به آن به چشم حنا نگاه کنند. برخی مسافران به جنوب یا مناطق محلی و بومی می‌گویند بومیان نقش و نگارهای زیبایی با حنا روی دست و پای افراد می‌زنند و این رخداد بسیار مورد استقبال مسافران است و مردم از بچه‌هایشان با پوست تزئین‌شده با حنا عکس می‌گیرند! دقت کنید امکان دارد حنای مورد استفاده حنا نباشد و این ماده خاص، معروف به حنای هندی باشد که امکان حساسیت‌زایی و بروز مشکلات پوستی با به کار بردن آن وجود دارد.

 

دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌ا…

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان